Користь і шкода мідій для організму

Читать на русском

Чим корисні мідії для чоловіків, жінок і дітей

Читать на русском

Чим корисні мідії для чоловіків, жінок і дітей

Багатьом людям подобаються мідії на смак, але хотілося б дізнатися детальніше про їх властивості. Делікатес продається в Україні вже давно, але користь мідій та можливу шкоду організму людини залишаються неясними. Вони лежать на полицях вже майже в кожному супермаркеті, але наскільки ці морепродукти безпечні для нашого здоров'я? Про це детально поговоримо нижче. 

Розберемо особливості будови молюсків, розповімо, чим корисні мідії та чим можуть нашкодити чоловікам, жінкам і дітям. В кінці статті поділимося з вами інформацією про те, як приготувати ці морепродукти різними способами: зварити, посмажити, запекти в духовці, замаринувати.

Хімічний склад і калорійність мідій

В 100 грамах продукту міститься наступний набір поживних речовин:

Компоненти

Приклади корисних властивостей

Вітаміни: A, B4, B5, B9, B12, PP, E, D

комплексно живлять організм потрібними речовинами. Врахуйте тільки, що в 100 г мідій міститься багато вітаміну B12 - 400% від добової норми для людини. У зв'язку з цим, краще не переїдати їх.

Фосфор

йде на користь в метаболічних процесах

Залізо

служить профілактикою анемії, для цих цілей добре поєднується з B12

Марганець

підвищує силу інсуліну, підтримує холестерин в крові на певному рівні

Селен

має потужну антиоксидантну активність

Цинк

доповнює багато ферментів

Омега-3

сила цих жирних кислот в активізації захисних сил, що поліпшують роботу мозку

Фосфоліпіди

йдуть на користь для роботи печінки

Магній

знижує тиск

Кальцій

сприяє виведенню з організму важких металів

Калій

позитивно впливає на процеси, пов'язані з проведенням нервових імпульсів

Натрій

входить в процеси організму, необхідні для водного обміну

Йод

нормалізує стан щитоподібної залози

Користь склад мідій приносить людині, оскільки містить в собі жирні кислоти та велику кількість амінокислот. Цей морепродукт дозріває в чистому середовищі. Для мідій це важливо, адже вони являють собою фільтри, чуйно пропускають крізь себе солону морську воду. Мідії очищають воду від забруднень, але можуть зберегти при цьому і токсичні речовини - на молюсків вони серйозного негативного впливу не роблять, а ось людині після вживання продукт нашкодити здатні.

Кількість кілокалорій, що містяться в 100 грамах мідій:

  • відварні - 50;
  • смажені - 59;
  • мариновані - 67;
  • свіжі - 77.

Користь мідій для організму в розрізі змісту БЖУ на 100 г:

Стан

Б

Ж

У

Свіжий продукт з магазину

11,5

2

3,3

Замариновані

7

1,1

1,5

Бульйон / відварні мідії

9,1

1,5

-

після прожарювання

11,2

1,6

-

* Де Б - білки, Ж - жири, У - вуглеводи. Числові значення вказані в грамах.

Чим корисні мідії

Користь мідій

Велика частина м'яса цього морепродукту складається з високоякісного білка. Ще одна особливість: мінімум жирів, вуглеводів. У мідіях міститься безліч вітамінів, мікро- і макроелементів, що при вживанні позитивно позначиться на роботі внутрішніх органів і супутніх систем. 

Приносить м'ясо мідій користь чималу, але не з'їдайте їх у великих кількостях. В іншому випадку може виникнути перенасичення певними елементами, які містяться в складі морепродукту. При помірному споживанні мідії дійсно дуже корисні для більшості українців. Винятком можуть стати випадки, коли у людей є певні протипоказання з огляду на особливі захворювання.

У чому користь мідій в стулках для організму людини:

  • покращують продуктивність серцево-судинної системи;
  • нормалізують стан нервової системи;
  • зміцнюють кісткові тканини;
  • стимулюють вироблення лейкотрієнів, які допомагають справлятися із запаленням;
  • зміцнюють імунітет.

Корисні властивості мідій визнані в медицині та серед дієтологів. Цей морепродукт включають в спеціальні дієти, спрямовані на поліпшення стану людини, що хворіє на артрит. 

Максимальна користь мідій для організму людини міститься у свіжих морепродуктів. Найменше - в маринованому.

Мідії в олії

Мідії в олії

У цій формі подачі продукт виходить жирним і висококалорійним, тому не підійде людям, що сидять на дієті. Вони корисні тим, кому особливо потрібні вітаміни D і E. Шляхом масла корисні речовини засвоюються в організмі краще.

Не вживайте мідії в олії при:

  • бажанні знизити вагу;
  • проблемах з підшлунковою залозою;
  • холециститі;
  • каменях в жовчному міхурі;
  • захворюваннях в області печінки та нирок.

Мідії в розсолі

Поговоримо про користь і шкоду консервованих мідій. Їх добре використовувати за бажання схуднути. У 100 г консервованого продукту міститься 80 ккал. Солоні мідії можна подавати на стіл у вигляді «аперитиву», щоб підвищити апетит і поліпшити роботу травлення.

Консервовані мідії шкідливі через надлишок солі. Якщо у людини підвищений тиск, хворі нирки та інші захворювання, сприйнятливі до солоних продуктів, їй краще не вживати морепродукт в розсолі.  

А що якщо ви купуєте готовий консервований продукт в супермаркеті? Тоді шкода мідій може також зумовлюватися наявністю в складі стабілізаторів та консервантів. Всі вони негативно впливають на здоров'я.

Для жінок

Мідії для жінок

Чим корисні мідії для жінок? Цей продукт сприяє поліпшенню стану шкіри, нігтів і волосся. Якщо говорити про свіжі мідії у вигляді порошку, то вони ще зміцнюють зуби і кістки, а також забезпечують достатню міцність тканин.

Користь мідій для жінок виражається і в поліпшенні слизової шийки матки, а також травної системи. Ще молюски містять багато фолієвої кислоти, яку жіночий організм потребує більше, ніж чоловічий. 

Якщо є бажання скинути зайву вагу не варто вживати цей продукт, якщо він приготовлений при великій кількості масла.

Для чоловіків

Мідії для чоловіків

Чим корисні мідії для чоловіків? При вживанні вони покращують процеси, що відповідають за родючість. Мідії роблять чоловічу насінну рідину більш в'язкою і позитивно впливають на подальші процеси зачаття. 

У мідії користь для чоловіків міститься в зниженні ймовірності виникнення інсульту та інфаркту, профілактиці раку та інших онкологічних захворювань, а також у зміцненні потенції та серцевого м'яза.

Для дітей

Мідії користь і шкода для дитини:

  1. Сприяють розвитку кісткової тканини шляхом вмісту в складі легко засвоюється ферменту, кальцію і фосфору.
  2. Можуть викликати алергію.

Рекомендації:

  1. Не давайте дітям до 3 років.
  2. Перед першим прийомом проконсультуйтеся з педіатром, щоб запобігти можливій алергічній реакції.
  3. Після 5 років дітям можна давати мідії в відварному вигляді по 50 г в тиждень.
  4. Консервовані або свіжі мідії дітям заборонені.

При вагітності

В мідії корисні властивості можуть допомогти і жінкам на стадії вагітності. Вони стануть хорошою альтернативою м'ясу, яке може складно перетравлюватися: яловичина, свинина, баранина. Мідії же легко засвоюються, але не зловживайте ними через високий вміст в складі холестерину. На стадії вагітності не їжте більш як 70 г цих морепродуктів в день.

Мідії позитивно вплинуть на процеси, пов'язані з виношуванням дитини за однієї умови: у жінки не повинно бути алергії на цей продукт.

При схудненні

Мідії при схудненні

Корисність мідій в дієтах, спрямованих на схуднення, обумовлена високим вмістом білка.У них мінімальна кількість калорій, завдяки чому дієтологи додають морепродукт у свої дієтичні рекомендації. У комплексі з правильними фізичними навантаженнями дієта, куди включені мідії, допоможе спалювати жир без зменшення м'язової маси.

Мідії включені в безліч дієт для схуднення, але зупинимося детальніше на двох найпоширеніших. У них абсолютна перевага віддається білкової їжі з морепродуктів. Інші інгредієнти при цьому виключені або зведені до мінімуму.

Особливості монобілкової дієти з мідіями та іншими морепродуктами для схуднення:

  1. Підійде спортсменам з хорошою фізичною підготовкою, які поставили собі за мету спалити зайвий підшкірний жир.
  2. Харчування дробове: 5 прийомів їжі в день.
  3. Поєднувати мідії в цій дієті можна з будь-якими морепродуктами крім риби.

Будьте обережні з монодієтою. Довше 4 днів на ній «сидіти» небезпечно через надмірне навантаження на нирки.

Другий варіант харчування, іменований середземноморською дієтою:

  1. Розбиваємо денне харчування на 5 прийомів.
  2. У двох з п'яти денних прийомах їжі включені страви з мідій.
  3. Склад морепродуктів в цьому випадку розбавлений додатковим набором вуглеводів: нежирні сири, пшениця, макаронні вироби, рис, гречка та овочі, заправлені оливковою олією.
  4. Можна полегшити дієту, на свій розсуд додавши продукти, без яких не можете жити. Головне правило - виключити червоне м'ясо.
  5. Необов'язково харчуватися так кожен день, досить 4-х разів на тиждень.

Якщо ви не хочете істотно посилювати режим харчування, просто включите мідії в раціон і за бажанням помірно споживайте їх. 

Шкода мідій для організму

Користь м'яса мідій розглянули. Тепер поговоримо про негативні властивості.

Якої шкоди здоров'ю можуть завдати мідії:

  • отруєння. Морепродукти впливають на накопичення в організмі важких металів, зокрема, ртуті. Через це надмірне споживання мідій може призвести до харчового отруєння;
  • алергія. Через підвищену сенсибілізацію людського організму до білка мідій у деяких людей з'являються алергічні реакції. Проявлятися алергія може у вигляді свербежу. Навіть може привести до анафілаксії;
  • проблеми із зубною емаллю. У м'ясі молюсків може зустрічатися вапно і пісок. Через це при вживанні продукт іноді шкодить зубній емалі;
  • поява диспепсичних розладів. Через різноманіття жирів і білків надмірне вживання продукту може призвести до перевантаження шлунково-кишкового апарату, блювоти, нудоти, запорів, діареї або здуття живота.

Не зловживайте мідіями, оскільки вони мають протипоказання і можуть привести до неприємних побічних ефектів. 

Не рекомендуємо вживати цих молюсків при порушеннях внутрішніх систем, що відповідають за згортання крові, оскільки вони можуть розріджувати її. Не варто вживати мідії хворим на подагру, тому, що вони при перетравленні впливають на утворення сечової кислоти в організмі.

Як правильно вибрати мідії

Як правильно вибрати мідії

Щоб домогтися оптимального співвідношення корисних властивостей продукту і його негативного впливу на організм, потрібно правильно його вибрати. У цій справі важливо звертати увагу на зовнішній вигляд, особливості відкриття стулок і запах.

Як правильно вибрати цей морепродукт в свіжому вигляді:

  1. Візуальні особливості раковини. В ідеальному стані її поверхню гладка і не має пошкоджень. Не купуйте мідії, якщо бачите, що їх стулки відкриті
  2. Візуальні особливості молюска. Розкривши раковину, вміст має бути білого кольору або злегка рожевого. Молюск інших відтінків для їжі непридатний.
  3. Відкриття. Якщо раковина відкрилася легко, значить продукт зіпсований. Стулки повинні відкриватися з характерним клацанням при невеликому зусиллі.
  4. Запах моря. Якщо свіжі мідії пахнуть інакше, відмовтеся від цього делікатесного вироби.
  5. Реакція. Живі мідії реагують, коли торкаєшся раковини. 

Якщо ви вибираєте заморожений продукт, то зверніть увагу на лід. Він повинен бути ідеально чистим. Приблизно той же рада діє і при перевірці розчину, який використовується для маринування мідій, - важливі прозорість і відсутність суспензії. Вибираючи консервований морепродукт, віддавайте перевагу мідій у власному соку, олії або маринаді.

Як правильно зберігати мідії

Вибирати мідії

Користь і шкода складу мідії залежить від якості, свіжості морепродукту, а також від того, як він зберігався. Тонкощів багато. Пам'ятайте, що мідії - швидкопсувний продукт. Краще з'їдати їх відразу. Якщо не виходить, то зберігайте в холодильнику або морозилці. Так морепродукт довше збереже корисні мікроелементи.

Навіть якщо ви придбали свіжі мідії, при зберіганні в холодильнику вони будуть придатні для їжі 3 дні.

Особливості зберігання мідій в холодильнику:

  • тримати в найбільш прохолодному відділі при температурі нижче 7ºC;
  • максимальний термін зберігання - 36 годин;
  • живі мідії покладіть під легкий прес накшталт тарілки, щоб уникнути передчасного розкриття стулок;
  • видаліть з партії мертвих молюсків, інакше живі теж незабаром загинуть;
  • не тримайте в воді;
  • використовуючи для зберігання лід, розташуйте його над мідіями або поруч;
  • присипте живих молюсків дрібними крихтами льоду, щоб вони зберегли свіжість на більш тривалий період.

Особливості зберігання мідій в морозильній камері:

  • якщо не встигаєте відразу приготувати заморожені мідії після покупки, розмістіть в морозилці, щоб вони не підтанули;
  • для розміщення в морозилці: розкрийте черепашки, дістаньте м'якоть, помістіть вміст в контейнер, розмістіть в морозилці;
  • Забороняється заморожувати морепродукт вдруге;
  • для розморожування перенесіть мідії з морозилки в холодильник, чекаючи, поки вони відтануть;
  • максимальний термін зберігання при температурі до -12ºC - два тижні, при -18ºC - три тижні, при шоковому заморожуванні - 2 місяці.

Правильно зберігаючи мідії заморожені користь і шкода їх залишається на звичайному рівні.

Як приготувати мідії

Суп из мидий

Щоб приготувати страви з мідій, кухарі використовують раковини в ще закритому стані. Важливо термічно обробити продукт перед приготуванням. Розтискати при цьому раковини не треба. Якщо при термічній обробці вони розкриваються, тоді мідію викидають. Їстівні частини цього морепродукту: «мантія», рідка внутрішня основа, м'ясо.

Особливості приготування, подачі і вживання мідій:

  • з цим морепродуктом на кухні можна робити практично все на свій смак: варіть, соліть, тушкуйте, маринуйте, коптіть, запікайте;
  • можна з'їдати без додавання інших продуктів з нехитрою заправкою на базі зелені, оливкового масла, часнику і лимона;
  • вдало поєднуються з овочами в салаті, а також з вершковим, томатним, гострим і іншими видами соусів в макаронних виробах;
  • можна використовувати як основне блюдо, закуску або у вигляді начинки;
  • добре приготоване м'ясо солодкувате на смак; воно світле, ніжне, м'яке;
  • з'їдайте мідії відразу після приготування.

Варені

У готовому вареному вигляді видають приємний аромат. Можна зробити з них смачний бульйон. Цікавий і нешаблонний варіант для першої страви.

Врахуйте тільки, що якщо в процесі варіння стулки раковини не розкриваються, то продукт вважається неякісним. До вживання він не придатний.

Інгредієнти для створення смачного кулінарного міні-шедевра - бульйону з мідій:

  1. Біле столове вино.
  2. Селера.
  3. Лук-шалот.
  4. Спеції за смаком.

Приготований з мідій бульйон можна вжити не відразу, а протягом 5 днів. Довше зберігати його в холодильнику не рекомендуємо. Якщо не встигаєте з'їсти бульйон протягом 5 днів, тоді заморозьте його.

Смажені

Щоб посмажити 500 грам мідій, дотримуйтесь рецепту:

  1. Звільніть м'ясо цих двостулкових молюсків від черепашок.
  2. Промийте і почекайте, поки морепродукт висохне.
  3. Візьміть окрему ємність, збийте одне яйце і поступово заливайте туди пиво в обсязі 50 мл
  4. Додайте столову ложку з гіркою борошна.
  5. Туди ж насипте ще і сіль (бажано морську), перець, спеції за смаком.
  6. Перемішайте, тісто вийде рідкуватим.
  7. Обваляйте мідії в борошні.
  8. Кладіть молюсків в заготовлене тісто і розміщуйте на сковорідку в нагріту олію.
  9. Дочекайтеся моменту, коли мідії придбають симпатичний золотистий відтінок.
  10. Полийте готову страву лимонним соком.

По можливості, коли готуєте страви з мідій, використовуйте витяжку, щоб уникнути перебору з запахами. Особливо, якщо у вашому будинку не живуть завзяті любителі морепродуктів.

Запечені в духовці

Дотримуйтесь рецепту:

  1. Посоліть і приправте черепашки меленим перцем (добре підійдуть різносортні суміші).
  2. Додайте рослинне масло і улюблені пряні трави, можна використовувати приправу з часнику.
  3. Помістіть заготовку в духову шафу.
  4. Готуйте 10 хвилин на середньому вогні.
  5. Додайте до приготованих мідій доповнення до смаку: петрушку, соус з часнику, базилік, перетертий сир.

Мариновані

Виділити на цю справу доведеться кілька годин, зате користь мідії в олії виявиться вище, особливо якщо ваш організм потребує вітамінів, що містяться в цьому продукті. За рахунок вживання мідій разом з жиром поживні речовини будуть засвоюватися легше. 

Для приготування нам знадобляться свіжоморожені молюски. Візьмемо як приклад продукт об'ємом в 300 грам. Викладаємо мідії на друшляк. Після цього тримаємо над парою приблизно 10 секунд. Промиваємо в проточній воді. Чекаємо, поки висохнуть. 

Переходимо до заготівлі розсолу. Потрібно почистити зубчик часнику, подрібнити його і роздавити. Покладіть заготовку на розігріту в рослинній олії сковороду, після чого обсмажте протягом 30 секунд, постійно помішуючи. Додайте 2 столових ложки оцту і соєвого соусу, а також сіль і цукор за смаком. Для завершення підготовки розсолу додайте воду (100 мл) і доведіть все це до кипіння. Киньте в суміш лавровий лист, горошини перцю і гвоздику.

Залишається тільки покласти в розсіл мідії. Протягом хвилини на сильному вогні проваріть їх. Зачекайте, поки блюдо охолоне, потім складіть в заготовлені банки. Залийте заготовку маринадом, після чого витягніть лавровий лист, так як він може негативно вплинути на смак при тривалому зберіганні. Додайте рослинну олію (1 ложки достатньо) і зелень. Поставте в холодильник на кілька годин.

Чим корисні мідії в розсолі - зрозуміло: простіше засвоюються їх вітаміни. А в чому ризики? Маринований продукт краще не вживати людям з панкреатитом, хворою печінкою, холециститом і камінням в жовчному міхурі.

Інформатор поділився з вами головними секретами про мідії. Було корисно? Поділіться посиланням на статтю з родичем, другом або колегою, яким це теж може бути цікаво.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.