Зловмисники придумали власну шахрайську схему та використовували віруси-шифрувальники
Міжнародна група кіберзлочинців, яка діяла з 2018 року, завдала збитків компаніям в Європі та Північній Америці на суму близько 3 мільярдів гривень. Одним із найактивніших учасників угруповання виявився 49-річний житель Києва. Його причетність до скоєння кібератак була підтверджена, і він скоро постане перед судом в Україні, де йому загрожує до 12 років ув'язнення.
Про це повідомила прес-служба Кіберполіції України. Зловмисники атакували підприємства в низці країн, зокрема у Франції, Німеччині, США, Норвегії, Нідерландах і Канаді, використовуючи розроблені ними віруси-шифрувальники. Хакери зламували акаунти співробітників, отримували доступ до серверів, викрадали дані та шифрували комп'ютери, вимагаючи викуп у криптовалюті за відновлення доступу.
Один із найактивніших членів злочинного угруповання, 49-річний киянин, був ідентифікований українськими кіберполіцейськими. У міжнародній спецоперації, яка включала понад 80 обшуків, взяли участь Європол, Євроюст та правоохоронці кількох країн. Під час операції було вилучено комп'ютерну техніку, банківські карти, сім-картки та майже 4 мільйони гривень, а також виявлено криптоактиви на понад 24 мільйони гривень. Суд наклав арешт на майно хакера, включаючи 9 автомобілів і 24 земельні ділянки.
Одним із найбільших злочинів угруповання стала атака на підприємство в Норвегії, де зловмисники заблокували понад 4000 інформаційних систем і вимагали викуп у розмірі 2500 біткоїнів (еквівалент 348 мільйонів гривень). Загальні збитки підприємства від цієї атаки оцінили в 8,9 мільйонів євро.
У листопаді 2023 року українському хакеру оголосили підозру за низкою статей Кримінального кодексу України, включаючи несанкціоноване втручання в інформаційні системи та вимагання. У вересні 2024 року слідчі завершили досудове розслідування і передали справу до суду. Обвинувачений може отримати до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Розслідування щодо інших учасників угруповання триває окремо. У вересні представники Нацполіції України поділилися досвідом боротьби з міжнародними кіберзлочинцями під час зустрічі правоохоронців у Гаазі, де також обговорювали новітні методи протидії кіберзагрозам.
У вересні Нацполіція накрила в Україні call-центр, який ошукав громадян Чехії на мільйони. Жертвами шахраїв стали близько 100 громадян Чехії, і це лише задокументовані випадки. Оборудку у 2023 році організував на території нашої держави громадянин України. До неї він залучив жителів кількох регіонів та іноземців, які володіли чеською й іншими мовами для спілкування з потерпілими. Представники колцентрів телефонували їм під виглядом працівників банку та повідомляли про злам банківських рахунків.
За результатами цих маніпуляцій зловмисникам вдалося вивести з рахунків щонайменше шістнадцятьох мешканців Чехії понад 5,5 мільйонів гривень. Отримані кошти конвертували у криптовалюту або використовували для придбання розкішних автомобілів та нерухомості, яку реєстрували на імена друзів і родичів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.