"Кірєєва вбили в автівці СБУ": Буданов розкрив деталі смерті банкіра, який попередив ГУР про наступ на Київ

СБУ вважала Кірєєва російським агентом

"Кірєєва вбили в автівці СБУ": Буданов розкрив деталі смерті банкіра, який попередив ГУР про наступ на Київ
Денис Кірєєв

У Києві 5 березня 2022 року працівники СБУ вбили Дениса Кірєєва – учасника українсько-російських переговорів у Білорусі та штатного співробітника ГУР Міноборони України. Очільник української розвідки Кирило Будинов заявив, що Кірєєв не був російським шпигуном та розкрив деталі його смерті. Це він розповів в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода.

За словами Буданова, він особисто знав Кірєєва з 2009 року і версію про те, що Кірєєв міг працювати на росію, відкидає категорично. Керівник розвідки каже, що він «чудово знає людей, які стратили Кірєєва» і що з приводу цього вбивства мав персональну розмову з тодішнім керівником СБУ Іваном Бакановим. За словами Буданова, це була їхня остання розмова.

«Я, як керівник спецслужби, впевнений, що людина, яка була нашим співробітником, не була шпигуном. Це, по-перше. По-друге, я пана Кірєєва особисто знаю з 2009 року. Це просто для розуміння вам... І вагомим, на мій погляд, моїм аргументом буде те, що він проходив усі перевірки тут, в тому числі і на детекторі брехні. Це теж задокументовано, записано і все лежить тут в архівах», – каже Буданов.

Буданов та Кірєєв
Буданов та Кірєєв

Нещодавно видання The Wall Street Journal опублікувало матеріал, в якому йшлося Кірєєва вбили співробітники СБУ. Буданов підтвердив цю інформацію.

«Я поділяю думку і вірю фактам, що пан Кірєєв був вбитий в автівці СБУ, коли вони (співробітники СБУ – ред.) провели захід щодо цієї особи. Цей факт зафіксовано, це є в матеріалах розслідування. Все інше – розслідування веде ДБР. Я не маю права коментувати цю інформацію. Те, що його вбили в цій автівці співробітники – це факт», – заявив Буданов.

За його словами, що ніхто не очікував такого вчинку від української спецслужби. Перед вбивством Кірєєва викликали в будівлю СБУ.

«За приблизно 200 метрів до центральної будівлі СБУ (він туди виїжджав) виїхав бус, тобто просто вирвався на зустрічну, вибігли співробітники «Альфи» з криками «Це СБУ!», вийшли оперативники, вони сказали, що вони з СБУ. Це проводили затримання в такій формі. Кірєєв сказав усім зупинитися. Потім його пересадили в мікроавтобус, який поїхав не в цю центральну будівлю, а за кілька кварталів. Потім сталося те, що сталося... І його тіло випало з цього мікроавтобуса. Ось факти. Чому вони не поїхали у будівлю СБУ? На це питання нехай відповідає слідство», – каже Буданов.

Після вбивств очільник ГУР мав розмову з приводу цієї ситуації з тодішнім головою СБУ Бакановим. Але той не зміг нічого толком пояснити, це була остання їхня розмова.

Роль Кірєєва в переговорах у Гомелі

За словами Буданова, головне завдання Кірєєва на переговорах з рф, яке йому поставили – це затягнути процес для того, щоб виграти час. А той, хто вбив Кірєєва, хотів не дозволити Україні його виграти.

«Оскільки людина вже загинула, ми можемо про це казати: головне завдання, яке ми йому поставили – це затягнути процес для того, щоб виграти час. Оскільки пан Кірєєв особисто знав двох осіб з того переговорного процесу, які представляли російську сторону... Ще раз хочу це підкреслити: у того, хто це навмисно зробив (вбив Кірєєва – ред.), було на меті не допустити того, щоб ми втрутилися в чужу гру і затягнули цей процес для того, щоб дозволити нашим ЗСУ, скажімо так, зробити певні дії по відсічі ворога», – розповів Кирило Буданов.

Вбивство Дениса Кірєєва: що відомо 

6 березня Головне управління розвідки Міноборони повідомило, що член української делегації на переговорах України та росії Денис Кірєєв був співробітником ГУР Міноборони і загинув "захищаючи Україну" під час виконання спецоперації:

“Зазначається, що під час виконання спеціальних завдань загинули три розвідники — співробітники Головного управління розвідки Міністерства оборони України: Доля Олексій Іванович, Чибінєєв Валерій Вікторович, Кірєєв Денис Борисович”.

До цього ЗМІ повідомляли, що нібито працівники Служби безпеки при затриманні убили Кірєєва. За даними "Української правди", СБУ має дані державної зради Кірєєва, зокрема телефонні переговори.

"Він був агентом. Самі знаєте за що вбивають агентів", — йшлося в повідомленні.

Як саме Кірєєв потрапив на переговори в Гомелі разом з українською делегацією наразі невідомо. В Офісі президента не представляли Кірєєва, як учасника переговорів. Його ім'я не було у списку, оприлюдненому пресслужбою, проте на фото та відео його видно за столом поряд із українськими представниками.

Кірєєв на переговорах 
Кірєєв на переговорах 

Згодом радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк розповів, що Кірєєв був консультантом, а не офіційним членом української делегації під час перших перемовин з росіянами у Гомелі. А його смерть не пов'язана із роботою делегації.

"Він мав відношення до нашого ГУР МО, а отже, виконував якесь своє окреме завдання, не пов'язане з роботою переговорної групи. До переговорного процесу це точно не має стосунку. ГУР сам сказав, що він виконував спеціальне завдання", — сказав Подоляк.

Пізніше президент України Володимир Зеленський підписав документи про нагородження Кірєєва посмертно медаллю "За виняткові обов’язки у захисті державного суверенітету та безпеки держави". Його поховали з почестями на Байковому кладовищі в Києві.

Хто такий Денис Кірєєв

Денис Кірєєв народився в Києві та розпочав своє професійне життя у сфері фінансів, працюючи в місцевих представництвах західних банків, зокрема Crédit Lyonnais, Citibank та ING. За словами людей, які з ним працювали, він був товстим і комунікабельним, і він уміло поводився з клієнтами, володів українською, російською, французькою та англійською мовами.

Його родич у 2003 році став заступником голови СБУ, основного спадкоємця КДБ радянських часів в Україні, за словами колишнього керівника відомства. За словами колег, цей зв’язок зацікавив пана Кірєєва шпигунством. Критики стверджують, що СБУ, яка зараз знаходиться під пильним контролем уряду, тривалий час перебувала під впливом Москви. Агентство, яке відмовилося від коментарів, заперечило цю заяву. У 2006 році пан Кірєєв пішов працювати на Андрія Клюєва та Сергія Клюєва, політично пов’язаних бізнесменів із Донецька, російського регіону на сході України. Брати Клюєви, які розбагатіли на металах і нерухомості, були близькі до Віктора Януковича , політика з росією, який пізніше став президентом України. У 2015 році США ввели санкції проти Андрія Клюєва за його нібито намагання підірвати демократію в Україні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube