Корпус вартових ісламської революції запустив щонайменше чотири безпілотники по суднах в Ормузькій протоці, один дрон влучив у вантажне судно під прапором Сінгапуру
Корпус вартових ісламської революції (КВІР) Ірану атакував комерційні судна в Ормузькій протоці, запустивши щонайменше чотири дрони-камікадзе у четвер, 25 червня, поблизу оманського узбережжя. Раніше Іран вже закривав Ормузьку протоку після звинувачень на адресу США у порушенні угоди про припинення вогню. Президент США Дональд Трамп назвав атаку "безглуздим порушенням" режиму припинення вогню.
Один із безпілотників влучив у вантажне судно під прапором Сінгапуру. Про це Трамп повідомив у своїй соцмережі Truth Social, а деталі підтвердило CBS News. За словами американського президента, дрон врізався у верхню палубу великого вантажного судна і завдав йому пошкоджень, проте воно змогло продовжити рух. Ще три безпілотники американські сили збили.
"Один із безпілотників врізався у верхню палубу великого і дуже дорогого вантажного судна. Було завдано пошкоджень, але судно змогло продовжити свій шлях. Ми збили ще три безпілотники", - заявив президент США.
Британська організація UK Maritime Trade Operations (UKMTO) підтвердила, що увечері в четвер судно в Ормузькій протоці зазнало удару "невідомим снарядом". Американський посадовець уточнив: це був іранський дрон. Внаслідок атаки постраждав місток судна, однак ніхто з екіпажу не отримав поранень.

Подія відбулась на тлі гострої суперечки щодо маршрутів проходження суден через протоку. Схвалений США маршрут пролягає вздовж оманського узбережжя, тоді як Іран наполягає на використанні північного маршруту - ближче до свого берега. Іранське управління з питань Ормузької протоки (PGSA) попередило, що будь-який прохід маршрутами поза межами, визначеними PGSA, "не підпадатиме під гарантії безпечного проходу й не матиме права на страхове покриття".
Державний секретар США Марко Рубіо вкотре відкинув ідею стягування Іраном плати за транзит через протоку. Оман заявив, що будь-яка система управління морським рухом, створена спільно з Іраном, не передбачатиме зборів. Тегеран відповів обережніше - зазначив, що "разом з Оманом визначатиме майбутнє адміністрування та морські послуги" у протоці.
Ормузька протока між Оманом та Іраном залишається критично важливим вузлом світових енергопостачань. У 2025 році нею транспортується близько 13 млн барелів нафти на добу - приблизно 31% усіх морських перевезень.
Ормузька протока стала ключовою точкою протистояння між США, Ізраїлем та Іраном. Через неї проходить близько п'ятої частини світових поставок нафти та зрідженого газу. Угода між США та Іраном вже була близькою до підписання - проте її зірвали публічні коментарі Трампа, який через соцмережі заявляв про умови, що насправді ще не були узгоджені. Американські чиновники визнали, що заяви президента зашкодили переговорам, вказавши на глибоку недовіру іранців до Вашингтона.
Іран вже вдавався до закриття Ормузької протоки після звинувачень у порушенні угоди про припинення вогню - і це відбулося на тлі ударів по Лівану. Спікер іранського парламенту Галібаф тоді заявив про "порушення" США домовленостей, оскільки угода передбачала припинення ударів по Лівану, однак Ізраїль продовжив атаки. Саме тому питання Лівану відкрило перший раунд у Бюргенштоку - без його вирішення Тегеран не готовий рухатися до решти пунктів порядку денного.