Мовознавиця та політикиня зі Львова не боялася висловлювати свої думки щодо мовної теми, політики чи військових, що призводило до резонансних конфліктів і могло стати причиною її вбивства
Українська мовознавиця Ірина Фаріон, яку 19 липня під її будинком у Львові вбив кілер, була відома своїми гострими висловлюваннями та конфліктами з різними публічними особами. Серед них – президент України Володимир Зеленський, міністри, радники, політики різного рівня, військові та журналісти. Це дуже ускладнює пошук замовника її вбивства. Втім тут дійсно може бути кремлівський слід.
Зауважимо, що наразі слідство розглядає дві основні версії вбивства Ірини Фаріон: особиста неприязнь та громадсько-політична діяльність. Очільник МВС Ігор Клименко зазначив, що не виключається вбивство на замовлення і "російський слід", але не розкрив деталей щодо цього. Інформатор зібрав всі відомі конфлікти, в яких активно брала участь Фаріон, і які теоретично можуть розглядатися мотивом задля скоєння вбивства на замовлення.
Останніми роками Фаріон не дуже заглиблювалася у політичні справи. "Свобода" на парламентських виборах 2019 року отримала усього 2,19% голосів та у Раду не пройшла. Ірина Дмитрівна займалася викладацькою діяльністю, через що потрапила у декілька гучних скандалів. Мабуть, її Youtube-канал, що відвідувала досить широка аудиторія, був для Фаріон своєрідною продухлиною в політичному сенсі. Вона обговорювала актуальні питання. Проте у висловлюваннях не церемонилася - так само як і на власному каналі в Telegram.
Володимира Зеленського Фаріон називала блазнем за ставлення до мови та вважала, що його крах - питання часу. Вона неодноразово критикувала президента (починаючи з моменту обрання на посаду у 2019 році) і навіть називала його "воно". Теж саме стосувалося команди Зеленського. Епітети на її адресу були схожі - "шобло, яке зайшло до Ради", "група якоїсь зарази", "слуги чужих народів" тощо.
"Визначальний маркер його інородности і ворожости щодо українців – це ставлення цього блазня до мови. Вона вмить викриває його як збірний образ совка і носія ідей руського міра... Його крах – питання часу. Договорилось до того, що на танках захищатиме тих, що привели в Україну війну. Себто воно відкрито стало на бік Путіна", - заявляла вона у своїх інтерв'ю.
Мабуть, найжорсткіше відео на адресу Зеленського Фаріон видала на своєму YouTube-каналі десь місяць тому. Воно присвячувалося 5-річному терміну перебування Зеленського при владі. Вона заявила, що "Квартал 95" Зеленського був з самого початку носієм політичних ідей, а "головним актором, себто клоуном, був Зеленський".
"І не лише через московський язик, а через цінності, які він сповідував і [цінності] людей, що були довкола нього. Якщо висловитися метафорично, то це яскравий, типовий представник покоління піонерів і жовтенят Партії Регіонів...", - розносила вона вщент політику Зеленського, яку називала "совковою".
Цікаво, що в тому ж відео Фаріон засудила й Порошенка та його дітей, "які виряджалися у вишиванки, а говорили московським язиком". Порошенка вона називає "баригою" і "бізнесюком".
Деякі думки Фаріон були дивними. Наприклад, вона висловлювалася проти англійської мови. Англізацію суспільства, яку пообіцяв впроваджувати Зеленський, вона порівнювала з московізацією на рівні державної.
"Інфа для ВИРОДКІВ! Бо своєї досі вивчити НЕ можуть. Замість того, аби запускати проєкт з вивчення української мови у світі, то ці дегенерати тішаться, що їм безкоштовно втиратимуть чужу мову. І це, трясця, називають історичною подією. Це історичне рабство. Бо кожна мова - це ідеологічне долучення до свого світу. Але кому то говорити, коли замість голови, канали для чужих думок", - писала вона у себе в телеграм-каналі.
Також дуже жорстко Фаріон висловлювалася щодо військових. Зокрема в неї відбулася суперечка із начальником штабу бригади "Азов" майором Богданом Кротевичем. Тим самим, після публічного висловлювання якого, зняли генерала Содоля.
Зокрема, у своєму телеграм-каналі 25 червня, вона назвала Кротевича та майора ЗСУ Максима Жорина "паплюжниками Честі Воїна ЗСУ". Висловлювання були відверто зневажливими: "зогнилі голови", "чоловічі істоти", "наволоч" тощо.
Військові відповідали Фаріон тією ж монетою, називаючи "пособницею пропаганди Росії", "людиною з високим рівнем деменції", "свободівкою, яка працює за методичками ФСБ" і закликали правоохоронні органи розібратися з Фаріон.
"А хто такий цей Кротевич. Цей Кротевич, який виринув ось тепер знову, якось про мене сказав таку цікаву річ ще півроку тому, коли женщіна Соколова, наймичка Порошенка організувала це інтерв'ю, в якому зізнавалася в особливому коханні до цієї бригади. І коли я їй сказала, що всі рівні перед законом, саме з вуст Кротевича і його друга Жоріна полилася гноївка...", - обурювалася Фаріон військовими, які служать в українському війську.
На тлі топскандалів була і розгалужена сітка тих, кого також могли зачепити висловлювання Фаріон. Наприклад, мовного омбудсмена Тараса Креміня вона також вважала "гандоном" за те, що той нібито написав якийсь документ українською із кричущими помилками.
Ексміністра освіти Оксена Лісового Фаріон вважала за потрібне схарактеризувати "виродженцем, неуком, плагіятором, сутенером, феєричним брехуном, зверхником від освіти". Це після того, як у ЗМІ написали, що Лісовий ніколи не служив у ЗСУ та не був на передовій у складі 95 ОДШБр, а фото у військовій формі, які він зробив ще до призначення, є постановочними.
Вона також казала, що "хороші руські" і Садовий (мер Львова - ред.), які провели "шабаш у місті", є поганцями. До цієї ж когорти вона зараховувала радника голови Офісу президента Андрія Єрмака - Михайла Подоляка.
Фаріон відкрито раділа тому, що під час ракетного удару Росіян по Одесі 29 квітня було поранено екснардепа-регіонала Сергія Ківалова. Він тоді отримав уламкові поранення.
Окрім цього, Фаріон сповідувала ідеї необхідної заборони церкви Московського патріархату і висловлювала на цю тему подекуди справді суперечливі думки на своєму YouTube-каналі, підписниками якого є 286 тисяч користувачів.
Наприклад, вона заявляла, що всі православні церкви - вороги України. Московських попів вона відкрито називала когортою ФСБшників, а Церкву критикувала через те, що вона, мовляв, не виконує основного призначення - не піклується про душу людини. Сама Фаріон залишалася вірною греко-католицькій церкві через те, що вона зберегла, на її думку, українську етнічність.
Попри мову ненависті, яку Фаріон використовувала у своїх дописах та відео щодо президента, його команди та військових, їх вочевидь глибоко вразило її вбивство. Володимир Зеленський відреагував на замах кілера, заявивши, що "будь-яке насильство заслуговує лише на засудження і кожен, хто винен у цьому нападі, повинен понести повну відповідальність". Розслідування злочину зараз на контролі у президента. Він висловив власну позицію: розслідуватимуться всі версії, включно з тією, що веде в Росію.
Голова фракції "Слуга народу" Давід Арахамія від імені фракції висловив щирі співчуття родині Ірини Фаріон, її соратникам, друзям, усім близьким. Він також вважає, що її загибель стала наслідком агресії Росії.
"Воювати проти дітей і жінок здатні тільки росіяни. В цьому немає честі та гідності. Нападати на беззахисну людину зі зброєю мерзенно", - написав Богдан Кротевич.
Максим Жорин не коментував вбивство Фаріон, а його останній публічний пост російською мовою стосовно неї, нагадаємо, був у листопаді 2023 року. В ньому він висловився про Фаріон дуже різко.
Слідчі розглядають можливість, що вбивця може бути професійним кілером. Попри те, що він поводився звичайно, хоча і був надто примітним, бо був одягнений у світшот з надписом схожим на "Лос-Анджелес", яскраві кросівки, спортивні окуляри, штани-шаровари та панаму. Вигляд можна вважати навіть дивакуватим задля того, хто виконує замовне вбивство.
Але цей "блазень" досі не попався, а постріл його був здійснений точно на ураження ще з радянського пістолета Макарова, що відкидає сумніви у тому, що Фаріон хотіли залякати. До того ж кілер знав свою жертву, де вона мешкає, як пересувається, де буває, з ким спілкується.
Попри версії у медіа, доки кілера не знайдено, версія про те, що це був професіонал, видається досить ймовірною. Кажуть, що під час НП у Львові через відсутність електрики не працювала більшість камер відеонагляду. Це ускладнює слідство. Проте чим більше часу кілер залишатиметься на волі, тим ґрунтовнішою становитиметься підозра, що йдеться про профі.
Якщо Ірину Фаріон вбив професіональний кілер, то є й замовник. А коло замовників може виявитися дуже широким: було багато людей, з якими у Фаріон траплялися конфлікти. Зауважимо, що встановлення причини вбивства має бути виключно завданням слідства.
Додамо, що причини вбивств політиків і публічних осіб часто бувають парадоксальними – це може бути й особиста неприязнь, і фінансові борги, і навіть рука Кремля. Аналіз тих, кого могли зачепити образи Фаріон, ще більш розширює коло потенційних фанатиків - від релігійної спрямованості до вбивства на тлі мовних або політичних переконань.
Це міг бути просто невдоволений поновленням Фаріон на посаді студент Львівської політехніки або хтось з тих, хто був шокований і вимагав притягнути Фаріон до відповідальності за оприлюднення особистих даних студента з окупованого Криму Таміла Ташаєва. Поки слідство триває, всі версії залишатимуться відкритими.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.