Тероборона – це добровільне рішення кожного
В Україні формують підрозділи Сил територіальної оборони. Це система спеціальних заходів, які проводять у мирний час та особливий період. Так, з 1 січня 2022 року набув чинності закон «Про основи національного опору», згідно з яким виконувати місію територіальної оборони мають Сили територіальної оборони ЗСУ. Проте важливо пам'ятати, що служба у ТРО – це добровільне рішення кожного українця.
Про це повідомляє Інформатор з посиланням на прес-службу територіальної оборони
Щоб вступити до тероборони, потрібно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання або реєстрації. Важливо мати такі документи:
Перед укладенням договору кандидати мають пройти медичне обстеження.
Сили територіальної оборони складаються з трьох підрозділів:
Перший — штат мирного часу. Його чисельність 10 тис. осіб. Це професійні військові, які формують ядро батальйонів та бригад. Усі вони несуть службу за контрактом з ТрО.
Другий – штат особливого періоду. Це громадяни, які пройшли відбір та уклали контракт про службу у резерві ТрО. Держава закріплює за ними зброю, проводить навчання.
Третій – добровільно сформовані територіальні громади. Їх можуть створювати лише з ініціативи командування Сил ТрО та схвалення Головнокомандувача ЗСУ.
Наразі розгортається штат мирного часу. Після чого розпочнеться систематичний набір до резерву для особливого періоду. І вже після сформованого резерву розглядатиметься формування добровільних територіальних громад.
Які права та обов'язки за контрактом
Особа, яка підписала контракт, має такі самі соціальні гарантії, як і військовослужбовець ЗСУ.
Підписуючи контракт, ви зобов'язуєтесь виконувати його умови. Основні з них це виконувати програму підготовки та повідомляти командира підрозділу про зміну сімейного статусу, стану здоров'я, адреси місця проживання або перебування, освіти, місця роботи та посади.
Або ж про виникнення обставин, які унеможливлюють прибуття до військової частини для виконання обов'язків служби (у мирну годину — у семиденний термін, у особливий період — у одноденний термін). Повну інформацію про особливості проходження служби можна прочитати за посиланням.
Контракт з силами ТрО укладається на 3-5 років, залежно від посади. Він закріплює людину за військовим підрозділом та посадою, зазначена у військовому квитку. Громадяни, прийняті на службу до резерву тероборони, приймають присягу на вірність Українському народові, якщо не приймали її раніше. Під час служби надають військові звання, до яких додають слово "резерва".
Чи залучатимуть "контрактників" до бойових дій?
Ключова особливість тероборони - захист своєї домівки. ТрО формують місцеві жителі, які захищатимуть свій будинок, охоронятимуть об'єкти, воюватимуть на території свого району. Але у разі крайньої потреби мешканців можуть направити до інших регіонів.
У яких випадках можна розірвати контракт
Згідно з чинним законодавством, резервіст може розірвати контракт за станом здоров'я, у разі досягнення граничного віку перебування у військовому резерві, за сімейними обставинами або іншими поважними причинами у зв'язку з невиконанням умов контракту з боку командування у разі припинення громадянства України, за згодою сторін.
Що робити, якщо не вдається бути присутнім на зборах
Служба в резерві Сил ТрО дає можливість зручно поєднувати громадянське життя та бажання захищати свій дім та родину.
Виклик резервістів здійснюється відповідно до рішення Президента України, прийнятого відповідно до Конституції України та планів підготовки резервістів ЗСУ.
Командир частини інформує про терміни проведення підготовки та зборів:
- наступного року - до 1 грудня поточного року;
- У поточному році - під час підписання першого контракту;
— Якщо змінилися терміни підготовки резервістів — не пізніше як за місяць.
Резервист тимчасово звільняється від служби у військовому резерві у зв'язку зі складанням іспитів у ВНЗ, хворобою резервіста, хворобою близьких родичів, смертю близького родича, іншими обставинами (за рішенням командира).
За резервістом чи військовозобов'язаним на час зборів зберігається робоче місце та середня зарплата за місцем роботи. А роботодавець заздалегідь інформується командиром військової частини про проведення заходів із резервістами та терміни залучення.
Слід врахувати, що на час навчальних зборів або виконання завдань резервісти Сил ТрО стають військовослужбовцями та отримують усі соціальні пільги та гарантії, як і військові.
Проходження служби у резерві передбачає виконання програми індивідуальної підготовки, що становить 120 годин на рік. Тобто щонайменше 1 раз на місяць єдиний стрілецький день у вихідні. Також резервісти зможуть залучатися на збори у складі підрозділу відповідно до плану Генштабу ЗСУ та спрямовуватись на курси підготовки та підвищення кваліфікації.
Термін проходження зборів, залежно від виду підготовки, може коливатися від 10 днів до 1 місяця. Загальний термін виконання обов'язків служби у військовому резерві не може перевищувати трьох місяців на рік, якщо інше не визначено законом.
Місце проживання та укладання договору
Сили ТрО формуються за адміністративно-територіальним принципом. Тому всі, хто захоче проходити службу у військовому резерві ТрО, будуть служити в підрозділі за місцем проживання.
У кожній області та Києві сформують бригаду, а у кожному районі – батальйон, який знаходиться у районі проживання.
Особливість територіальної оборони полягає в тому, що службу можна проходити поблизу свого будинку. Для цього потрібно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Спорядження
За тими, хто укласти контракт і служитиме в резерві ТрО, закріплять зброю. Вона видаватиметься на час навчань або у разі НС.
Під час проходження служби резервісти Сил ТрО забезпечуються військовою формою одягу відповідно до встановлених норм і повинні дотримуватися правил носіння військової форми одягу.
Проходження служби у військовому резерві у підрозділах Сил ТрО передбачає використання виключно штатної зброї та боєприпасів. Тобто із власною зброєю тренуватися не можна.
Раніше ми писали, коли пройдуть перші навчання з тероборони.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.