Наближається Хелловін. А це означає, що потрібно запасатися гарбузами та вирізати з них головний символ свята – світильник Джека.
У ніч із 31 жовтня на 1 листопада відзначається Хелловін — старовинне свято, яке також називається напередодні Дня всіх святих. Цей день особливо популярний у США, також широко відзначається у Великобританії, Німеччині, Франції, Японії та Австралії. Люди перетворюються на різні образи: відьом, дияволів і вовкулаків, надягаючи маски мерців, привидів і вампірів, розгулюючи при цьому вулицями.
Інформатор докладніше розповість про історію Хелловіну та про головні традиції цього дня.
Хелловін — це сучасне міжнародне свято, що сягає традицій древніх кельтів Ірландії та Шотландії, історія якого почалася на території сучасних Великобританії та Північної Ірландії. Його традиційно святкують у Західній Європі та Америці, хоча офіційним вихідним днем він не є. З кінця XX століття мода на атрибутику свята виникла в більшості країн Східної Європи та СНД. Хелловін неформально відзначається в деяких інших країнах, які мають тісні культурні зв'язки зі США або Великобританією, наприклад, у Японії, Південній Кореї, Сінгапурі, Австралії та Новій Зеландії.
Прообраз Хелловіну, найімовірніше, зародився лише з появою кельтського язичницького святкування Самайн, святкування якого тривало сім діб, починаючи з ночі на 31 жовтня. Назва цього свята походить від староірландського слова Samhain, яке означало «кінець літа» і згодом перетворилося на ірландську назву місяця листопада. Таким чином, схожість кельтського та римського свят швидше пов'язана спільним індоєвропейським походженням кельтів та латинян.
Приблизно в XVI столітті виникла традиція випрошування солодощів уночі 31 жовтня. Діти та дорослі одягали тканинні маски й ходили від одного до іншого, вимагаючи від господарів частування і дрібно шаля. Звичай одягати костюми й носити із собою світильник Джека з'явився лише на рубежі XIX та XX століть.
Одним із найзнаменитіших атрибутів є гарбузовий ліхтарик, або світильник Джека, — він є гарбузом, на якому вирізана зловісна гримаса, а всередині стоїть свічка. Вважалося, що гарбуз, залишений у День усіх святих біля будинку, відганятиме від нього злих духів та іншу нечисть. Світильник Джека є «душею, не прийнятою ні в рай, ні в пекло».
Але ліхтарики не завжди виготовлялися з гарбуза: в Ірландії та Шотландії для цього традиційно використовують ріпу, проте іммігранти, що прибули до Північної Америки, замінили її на гарбуз, як більш доступний і великий овоч, що простіше піддається різанню. Уперше створення гарбузових ліхтариків в Америці відбулося ще 1837 року. Цей ритуал проводили під час збирання врожаю, який не мав жодного відношення до Хелловіну аж до другої половини XIX століття. Лише до 1900 року використання гарбузів під час святкування Хелловіну увійшло в широкий ужиток.
Костюми. Популярні костюми персонажів класичних фільмів жахів, наприклад, Мумії та чудовиська Франкенштейна. У святковому оздобленні будинків велику роль відіграють символи осені, наприклад, сільські опудала. Основними темами Хелловіну є нечиста сила, смерть, окультизм, езотерика та монстри. Традиційними кольорами є чорний та помаранчевий.
Випрошування солодощів. Ходити від дому до дому, випрошуючи солодощі, з'явилася ще в Середньовіччі і спочатку була пов'язана з Різдвом. Літературно його можна перекласти як «жарт чи частування» (поширені варіанти — «витівка чи частування», «солодощі чи смерть» та ін.), що вказує на жартівливу загрозу завдати шкоди, якщо господар не принесе дітям частування. Але усталеного перекладу терміна російською немає, і зазвичай він дається в оригіналі, або із заміною на фразу «гаманець чи життя».
Ігри та ворожіння. Святкування Хелловіну також пов'язане з іграми та ворожіннями. Наприклад, дівчата ворожили за допомогою яблучної шкірки: вони зрізали шкірку, намагаючись зробити її якнайдовшою, і кидали через плече. Вважалося, що шкірка, що впала, набирала вигляду першої літери прізвища нареченого. Деякі за допомогою свічки та дзеркала викликали дух Кривавої Мері, якій можна було поставити запитання про майбутнє.
Нагадаємо, у США школярам на Хелловін заборонили костюми із серіалу «Гра в кальмара».
Крім того, дивіться добірку жахів для перегляду на Хелловін.
Також Інформатор писав, як вирізати гарбуз на Хелловін.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі «Інформатор Live». Підписатися на канал у Viber можна тут.