Зеленський зустрівся з Марком Рютте на саміті НАТО в Гаазі, генсек НАТО каже, що Україна - на незворотному шляху до Альянсу
У Гаазі 24 червня розпочався саміт НАТО, на якому однією з тем таки стала підтримка України. Президент Володимир Зеленський особисто взяв участь у засіданнях, попри попередні сумніви щодо присутності. Причиною таких вагань була позиція США і зокрема Дональда Трампа, який стримує як вступ України до Альянсу, так і надання додаткової військової допомоги.
На полях саміту Зеленський зустрівся з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте. За словами останнього, союзники твердо підтримують Україну:
"Можемо з упевненістю припустити, що у декларації саміту НАТО йтиметься про підтримку України", - заявив Рютте.
Він також пообіцяв "сюрпризи" у підсумковій заяві Альянсу, маючи на увазі змістовні сигнали на користь Києва. Генсек НАТО окремо підкреслив, що союзники вже виділили понад 25 млрд євро допомоги Україні, а загалом готують пакет підтримки на суму понад 35 млрд євро.
"Україна - на незворотному шляху до НАТО", - наголосив Рютте.
У коментарі щодо поточних переговорів, зокрема між Україною та Росією, які відбувалися в Стамбулі, він висловився різко:
"НАТО має намір забезпечити Україні максимально сильну позицію, коли розпочнуться серйозні переговори, а те, що відбулося у Стамбулі, - це несерйозно", - наголосив він.
Під час виступу на саміті Зеленський знову акцентував на проблемі фінансування оборонного сектору. За його словами, саме російські дрони стають одним з інструментів, що змінюють перебіг війни не на користь України, і для протидії цій загрозі потрібна посилена міжнародна допомога:
"Ми можемо виробляти 8 мільйонів дронів на рік, але у нас не вистачає фінансування", - заявив президент.
Попри напруженість у питанні згадки про Україну в підсумкових документах, Рютте запевнив, що Київ точно буде присутній у декларації. Водночас не виключено, що США можуть наполягати на пом’якшенні формулювань, щоби уникнути ускладнення діалогу з Росією - подібне вже траплялось на попередніх самітах.
Прем’єр-міністр Нідерландів Дік Скоф повідомив, що НАТО готує масштабну заяву щодо посилення підтримки України. Йдеться про безпілотники, ракетне озброєння та системи протиповітряної оборони. Ця потужна військова допомога буде офіційно оголошена найближчим часом.
Нагадаємо, що саміт НАТО у Гаазі стартував 24 червня. Очікується, що підсумкова декларація та офіційні рішення будуть оприлюднені після завершення основної сесії. Центральним пунктом порядку денного стануть оборонні витрати країн-членів до 5% ВВП. Ця ідея, просунута командою Трампа, має знайти своє відображення у фінальному комюніке, яке вперше в історії може вміститися на одному аркуші паперу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.