І хоча до промислового застосування технології ще далеко, це важливий крок на шляху до принципової зміни підвалин цивілізації
Довгі роки путін дивився на нафту та газ, продаж яких був основою добробуту рф, як на енергетичну зброю. Завдяки енергоносіям він корумпував європейських політиків. Нагороджував знижками лояльних та перекривав кран непокірним. Саме за допомогою нафтогазового шантажу кремлівський диктатор сподівався примусити країни Заходу припинити підтримку України. Здається, для путіна та лідерів інших петрократій у науковців є погані новини. Вперше в історії в Ліверморській національній лабораторії Лоуренса в Каліфорнії успішно провели реакцію ядерного синтезу, що призвела до чистого приросту енергії.
“Результат експерименту стане величезним кроком у багаторічному прагненні звільнити нескінченне джерело чистої енергії, яке могло б допомогти покінчити із залежністю від викопного палива. Дослідники протягом десятиліть намагалися відтворити ядерний синтез, відтворюючи енергію, що живить сонце”, - пише CNN.
Ядерний синтез - це штучний процес, який відтворює ту ж енергію, що живить сонце. Ядерний синтез відбувається, коли два або більше атома зливаються в один більший процес, який генерує величезну кількість енергії у вигляді тепла.
Вчені всього світу десятиліттями вивчають ядерний синтез, сподіваючись відтворити його за допомогою нового джерела, яке забезпечує безмежну безвуглецеву енергію — без ядерних відходів, які створюють нинішні ядерні реактори. У термоядерних проектах переважно використовуються елементи дейтерій і тритій, які є ізотопами водню.
"На відміну від вугілля, вам потрібна лише невелика кількість водню, і це найпоширеніша речовина у Всесвіті", - сказав CNN Хуліо Фрідман, головний науковий співробітник Carbon Direct і колишній головний технолог в галузі енергетики в Ліверморі Лоуренса.
У той час як при синтезі два або більше атомів зливаються разом, розподіл відбувається навпаки; це процес розщеплення більшого атома на два або більше. Ядерний поділ — це вид енергії, який живить ядерні реактори по всьому світу. Як і при синтезі, тепло, яке виділяється при розщепленні атомів, також використовується для вироблення енергії.
Ядерна енергія є джерелом енергії з нульовим рівнем викидів. Але при цьому утворюються леткі радіоактивні відходи, які необхідно безпечно зберігати. Ядерні аварії, хоч і рідко, відбувалися протягом всієї історії зі страшними, такими як Фукусіма та Чорнобиль. Ядерний синтез не несе таких ризиків.
Злиття двох атомів створює величезну кількість тепла, що є ключем до виробництва енергії. Це тепло можна використовувати для нагрівання води, створення пари та обертання турбін для вироблення електроенергії – так само, як ядерний поділ виробляє енергію. Науковий прорив США — це велика справа, але він все ще набагато менший, ніж те, що необхідно для виробництва достатньої енергії для роботи однієї електростанції, не кажучи вже про десятки тисяч електростанцій.
"Це приблизно те, що потрібно, щоб закип'ятити 10 чайників води", - сказав Джеремі Чіттенден, співдиректор Центру досліджень інерційного синтезу в Імперському коледжі в Лондоні, - Щоб перетворити це на електростанцію, нам потрібно отримати більший приріст енергії — нам потрібно, щоб вона була суттєво більшою».
Декілька термоядерних проектів знаходяться в США, Великій Британії та Європі. Міжнародний термоядерний експериментальний реактор, над яким співпрацюють тридцять п'ять країн, у тому числі основні члени Китаю, США, Європейського Союзу, росії, Індії, Японії та Південної Кореї, знаходиться у Франції.
У США більша частина роботи виконується в Ліверморській національній лабораторії Лоуренса в Каліфорнії, в будівлі розміром в три футбольних поля.
Проект National Ignition Facility створює енергію ядерного синтезу за допомогою так званого термоядерного інерційного синтезу. На практиці американські вчені запускають гранули, що містять водневе паливо, в масив із майже 200 лазерів, по суті створюючи серію надзвичайно швидких вибухів, що повторюються, зі швидкістю 50 разів на секунду. Енергія, отримана від нейтронів та альфа-часток, витягується у вигляді тепла.
У Великобританії та в проекті ІТЕР у Франції вчені працюють з величезними машинами, оснащеними гігантськими магнітами, званими токамаками, щоб спробувати отримати той самий результат. Після того, як паливо поміщено в токамак, його магніти включаються, а температура всередині збільшується в геометричній прогресії для створення плазми.
Плазма повинна досягти температури не менше 150 мільйонів градусів за Цельсієм, що в 10 разів гарячіше за ядро Сонця. Потім нейтрони залишають плазму, ударяються об «ковдру», що вистилає стінки токамака, і передають свою кінетичну енергію у вигляді тепла.
Вчені та експерти тепер мають з'ясувати, як виробляти набагато більше енергії за рахунок ядерного синтезу у значно більшому масштабі. У той же час їм потрібно з'ясувати, як зрештою знизити вартість ядерного синтезу, щоб його можна було використовувати в комерційних цілях.
Вченим також потрібно збирати енергію, отриману в результаті термоядерного синтезу, та передавати її в енергосистему у вигляді електрики. Минуть роки — а можливо, й десятиліття — перш ніж термоядерний синтез зможе виробляти необмежену кількість чистої енергії, і вчені ведуть гонку на якийсь час, щоб боротися зі зміною клімату.
Разом з цим це відкриття - величезний крок уперед до свободи людства від екологічних проблем, які створює використання викопного палива. А також початок кінця влади петрократичних диктаторів на кшалт путіна та Мадуро, які вважають, що вміння качати нафту та газ роблять їх надлюдьми.