Вікторія та Вадим Циганови, які роками підтримували путінський режим, раптово розкритикували армію РФ і владу
Відданих Кремлю пропагандистів - співачку Вікторію Циганову та її чоловіка, поета і режисера Вадима Циганова - зламали удари по окупованому Криму та Москві. Подружжя, яке роками підтримувало путінську агресію, раптово змінило риторику і відкрито розкритикувало і армію РФ, і владу. Своє невдоволення Циганови висловили у власному Telegram-каналі. Нинішня критика на адресу Кремля стала несподіванкою навіть для прихильників подружжя.
Найгостріше висловився Вадим Циганов. Він заявив, що Росія нібито "довоювалася" і припустилася серйозних прорахунків - передусім у сфері радіоелектронної боротьби. Як заявив Вадим Циганов, поет і режисер: "Ми попереджали, говорили, що точка неповернення вже пройдена. Крим заблокований енергетично. Ми розуміємо, що довоювалися, докралися. Усім, що пов'язано з РЕБ, у нас керував унітаз."
Після цих слів Циганов поспішив додати, що ситуацію ще можна виправити. Проте відразу визнав: попереду на росіян чекають непрості часи, а поки керівництво "водитиме громадян за ніс", громадянам РФ буде дуже тяжко.
Не залишили Циганови без уваги й проблеми в окупованому Криму. В ніч на 21 червня Україна вдарила дронами по тимчасово окупованому Криму. Під атакою опинилися об'єкти портової інфраструктури - зокрема термінал перевалки нафтопродуктів і скрапленого газу в Керчі. Унаслідок удару на півострові виникла паливна криза та проблеми з електропостачанням. Коментуючи заклики до місцевих мешканців менше користуватися кондиціонерами, подружжя саркастично поставило під сумнів кремлівське гасло.
"Немає бензину, електрику економлять, проблеми з водопостачанням. Все ще йде за планом?"
Також Вікторія Циганова поскаржилася на відсутність жорсткої відповіді після повідомлень про нібито атаку дрона на автобус із білоруськими дітьми у Брянській області. Проте найбільше обурення викликали удари безпілотників на Москву. Удари по Москві, що відбулися 18 червня, спричинили хвилю гострої критики всередині самої Росії. Військові блогери відкрито звинуватили владу в безпорадності ППО та створенні "паралельної реальності" в державних медіа. Циганови приєдналися до цього хору і висміяли заяви посадовців, які закликали населення не панікувати.
"Воєнкор Дмитро Стешин заявив, що хвилюватися варто лише тоді, коли під вікнами почне працювати самохідний міномет. Поки ворожі танки не заїжджають до Москви, мабуть, все гаразд."
До цього Циганови відкрито підтримували кремлівський режим і війну в Україні. У 2014 році вони підтримали анексію Криму Росією, а у 2022-му - повномасштабне вторгнення. Після початку великої війни подружжя регулярно схвалювало дії російської влади і поширювало пропагандистські наративи.
Вікторія та Вадим Циганови відомі активною підтримкою путінського режиму. Співачка неодноразово виступала на окупованих українських територіях - у Криму та на Донбасі. Через це її внесено до бази сайту "Миротворець" і вона перебуває під міжнародними санкціями.
Аналітики ISW підкреслюють, що замість розв'язання проблем із безпекою Кремль зосередився на жорсткому контролі інформаційного простору. Головне завдання влади зараз - максимально применшити масштаб і значення атак. Проте, як свідчить випадок із Цигановими, навіть найвірніші пропагандисти вже не можуть ігнорувати реальність.
Атаки на Крим та Москву стали частиною масштабної стратегії тиску на окупантів. В ніч на 21 червня Сили оборони України успішно вразили об'єкти по обидва боки Кримського мосту. Президент України Володимир Зеленський зазначив, що удари були завдані по військовій логістиці, нафтовій галузі та протиповітряній обороні окупантів.
Удари по Москві 18 червня викликали хвилю критики всередині самої Росії. Навіть ультранаціоналістичні військові блогери відкрито звинуватили владу в безпорадності ППО. Державні медіа, на їхню думку, створювали "паралельну реальність". Реакція Циганових вписується у цю тенденцію - коли пропагандистська конструкція починає тріщати навіть зсередини.
Удари по Криму відкрили нову сторінку у протистоянні. За даними Інформатора, командувач угрупованням "Мадяр" відзвітував про ураження 12 важливих цілей у Криму та на окупованих територіях. Операція показала, що жодна точка окупованого півдня не є недосяжною для українських безпілотників. Паливна криза та відключення електрики на півострові - прямий наслідок цих ударів.
Водночас Росія опинилася перед непростим вибором у питанні розподілу засобів протиповітряної оборони. За оцінками аналітиків, які наводить Інформатор з посиланням на ISW, Москва вже знімає ППО з фронту, щоб прикрити власну столицю. Це послаблює захист на передовій і свідчить про те, що стратегічний тиск на Росію дає реальні результати.