Командир Третьої штурмової Андрій Білецький, не будучи кадровим військовим, зумів сформувати унікальне бойове з'єднання, яке тримає фронт із мінімальними втратами
Український воєнкор Юрій Бутусов спробував розібратися у великій загадці Андрія Білецького, якого нещодавно призначили командиром Третього армійського корпусу. Суть загадки ось у чому: Білецький, який очолює Третю штурмову бригаду, - навіть не кадровий військовий. Але йому вдалося створити зіркове бойове формування, яке тримається на надскладних рубежах і навіть у найгарячіші періоди має співвідношення втрат 1 до 12 на користь України.
Більше години Бутусов розпитує Білецького про секрети такого результату.
"У нас краща піхота, краще управління. Найкраща артилерія в країні. Це не моє відчуття, це об’єктивна статистика. Але найголовніше - ми на іншому технологічному рівні. Повітряні безпілотні системи, НРК - наземні роботизовані комплекси, системи управління, технічної розвідки, РЕБ - вони у нас на порядок кращі за противника. У XXI столітті це створює величезну диспропорцію. Противник може бути заряджений, вмотивований, навіть не дурень - але він на іншому технологічному щаблі", - пояснює Білецький.
Нині в інформаційному просторі переважають теми зловживань у ТЦК, недолугості окремих командирів, корупції та іншого бруду в ЗСУ. Увагу до Третьої штурмової, її дій та результатів зберігають переважно ті, хто глибоко цікавиться військовою справою. Зокрема - російські військові аналітики.
На YouTube чимало відео з російськими військовими та експертами, які аналізують тактику Третьої штурмової бригади та намагаються зробити з цього висновки. До речі, ролики офіційного каналу Третьої штурмової набирають мільйони переглядів. Наприклад, ось відео про звільнення села Надія - воно вже майже дістало мільйона переглядів:
Після перегляду цього відео стає очевидно: справа не лише в технологіях, про які говорить Білецький. Велику роль відіграє вміле керівництво підрозділами. Дрони, точна артилерія, здатність бачити поле бою з різних ракурсів, велика кількість фахівців у командному центрі - все це можна побачити на прикладі звільнення села Надія. Але навіть це - наслідок продуманої організації.
На питання Бутусова, скільки коштує така армія, Білецький відповідає:
"Думаю, що мільярдів три гривень на рік вистачило б із головою - щоб перекривати все, що потрібно: по технологіях, РЛС, дронах. Але таких грошей у мене й близько немає. Загалом потрібно десь 60, може трохи більше - до 80 мільярдів гривень, щоб задовольнити всі потреби. Це десь 2 мільярди доларів - і можна закрити весь фронт. Але давайте по-іншому. Це неприємна математика, але вона реальна. Держава має виплатити родині загиблого 15 мільйонів гривень. 100 бійців - це вже 1,5 мільярда. Ми ж розуміємо, що з правильними діями могли б зберегти не сотні, а тисячі життів. І в підсумку були б у плюсі - не лише фінансово. Головне - були б живі люди. Тобто два мільярди доларів на рік - це не така вже й захмарна сума для такого великого фронту", - підсумовує Білецький.
Наприкінці березня українська армія звільнила від окупантів селище Надія у Луганській області. Блискавичну операцію зі звільнення провели всього лишень за 30 годин. Росія витратила два місяці на захоплення села, при цьому втрати окупантів були катастрофічними.
У серпні минулого року Третя штурмова успішно наступала на Харківщині: тоді комбриг Білецький розповідав про успіхи та унікальність операції. Наступ ЗСУ на Харківщині тривав з 19 серпня, лише за декілька діб ворог втратив 300 військових з особового складу, а значну кількість техніки й озброєння противника було розбито.
Зазначимо, що Третя штурмова бригада - добровольчий підрозділ, який сформували в перші дні повномасштабної війни. У бригаді зазначають, що до лав "Третьої штурмової" потрапляють лише вмотивовані та сильні духом бійці після складного відбору.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.