Адміністрація Трампа веде переговори з іранськими опозиційними силами та курдами щодо надання їм військової підтримки
Центральне розвідувальне управління США працює над озброєнням курдських сил, аби спровокувати народне повстання в Ірані. Іранські курдські збройні угруповання мають тисячі бійців, що діють уздовж іраксько-іранського кордону. За словами джерел, адміністрація президента США Дональда Трампа веде активні переговори з іранськими опозиційними групами та курдськими лідерами в Іраку щодо надання їм військової підтримки.
Про це повідомили CNN кілька ознайомлених співрозмовників. Трамп розмовляв з президентом Демократичної партії Іранського Курдистану (ДПІ) Мустафою Хіджрі. ДПІ була однією з груп, на які спрямовані дії КВІР. Очікується, що сили іранської курдської опозиції візьмуть участь у наземній операції на заході Ірану найближчими днями, повідомив високопоставлений чиновник іранських курдів.
"Ми вважаємо, що зараз у нас є великий шанс", - сказало джерело та додало, що ополчення очікує підтримки США та Ізраїлю.
Видання зазначає, що будь-яка спроба озброїти іранські курдські угруповання потребуватиме підтримки іракських курдів, щоб дозволити транзит зброї та використовувати Іракський Курдистан як плацдарм. Одна людина, знайома з обговореннями, сказала, що ідея полягатиме в тому, щоб курдські збройні сили виступили проти іранських сил безпеки та скували їх. Це повинно полегшити беззбройним іранцям у великих містах вихід на волю, без вбивств, як це було під час заворушень у січні.
Водночас інший американський чиновник заявив, що курди можуть посіяти хаос у регіоні та виснажити військові ресурси іранського режиму. Також були ідеї захоплення курдами території в північній частині Ірану для створення буферної зони для Ізраїлю.
ЦРУ відмовилося коментувати цю історію. Алекс Пліцас, аналітик CNN з національної безпеки та колишній високопоставлений чиновник Пентагону за часів колишнього президента Барака Обами, вважає, що Штати "очевидно намагаються пришвидшити" процес повалення режиму іранцями.
"Іранський народ загалом неозброєний, і якщо служби безпеки не розпадуться, їм буде важко взяти владу в свої руки, якщо їх не озброїть", - сказав Пліцас CNN.
Курди - це етнічна меншина без офіційної держави. Сьогодні налічується близько 25-30 мільйонів курдів. Більшість з них проживає в регіоні, що простягається через частини Туреччини, Іраку, Ірану, Сирії та Вірменії. Багато посадовців адміністрації Трампа приватно попереджали про розчарування, яке відчували курдські сили під час співпраці зі США в минулому. Вони часто скаржилися, американці покинули їх напризволяще.
"Існує занепокоєння, що якщо повстання не вдасться, і США виведуть свої війська, це посилить наратив про залишення курдів", - сказав Пліцас.
Колишній міністр оборони Трампа Джим Меттіс пішов у відставку частково через те, що Трамп під час свого першого терміну вирішив вивести американські війська з Сирії, що Меттіс вважав неприйнятним залишенням курдських союзників США там. Видання нагадує, що ЦРУ має довгу та складну історію співпраці з іракськими курдськими угрупованнями, яка сягає десятиліть у минуле в рамках війни США в Іраку.
28 лютого США та Ізраїль завдали серії ударів по ключових об’єктах режиму в Ірані. У відповідь Тегеран атакував американські бази у Кувейті, ОАЕ, Катарі, Бахрейні та Йорданії. Після цього в Ірані офіційно підтвердили смерть верховного лідера Ірану Алі Хаменеї. Трамп заявив, що військові сили США та союзників ліквідували 48 топпосадовців Ірану під час операції "Епічна лють", щоб заблокувати фінальний етап розробки ядерної зброї.
4 березня в Ірані обрали нового Верховного лідера замість ліквідованого ударом США та Ізраїлю Алі Хаменеї. Ним став син вбитого - Моджтаба Хаменеї. Ізраїль вже пообіцяв, що намагатиметься вбити нового керівника Ірану.