Чому в Україні медикам не платять зарплати та що з цим робити

Читать на русском

Розбираємося в причинах

Читать на русском
Чому в Україні медикам не платять зарплати та що з цим робити

Розбираємося в причинах

Слідом за лікарями Сосновської лікарні у Львівській області протест оголосили й медики Слов'янська. Причина невдоволення одна й та ж — заборгованості по зарплаті. Чому не платять медперсоналу, хто винен і як розв'язувати проблему?

Про ситуацію в Слов'янську стало відомо зі ЗМІ. Журналісти писали, що лікарі не отримували зарплати з червня. Вони також з'ясували, що проблема в тому, що комісія НСЗУ в травні знайшла невідповідності лікарні програмі медичних гарантій, тому фінансування довелося призупинити. Кілька тижнів тому подібна ситуація сталася в Кривому Розі, і закономірність починає насторожувати, повідомляє Інформатор.

Без грошей залишилися 1 і 2 криворізькі дитячі лікарні, а також діагностичний центр і стоматологія. Установи не відповідають стандартам НСЗУ, а тому й не отримали фінансування. Лікарям допомогло місто — з місцевого бюджету виділили 15 мільйонів на зарплати медиків. Але що робити далі і як іншим лікарням уникнути подібних наслідків?

ПРИЧИНА №1: МЕНЕДЖМЕНТ ЛІКАРНІ

Одним із ключових етапів медичної реформи було створення Національної служби здоров'я України (НСЗУ). Вона взяла на себе роль посередника між державою й лікарнями в плані фінансування. І разом із тим поклала на лікарню відповідальність за самодостатність. Начальниця управління в Запорізькій області Східного міжрегіонального департаменту НСЗУ Наталя Шуліка розповіла, що зараз НСЗУ платить за пацієнтів і фактично зазначені медичні послуги, а не за койко-місця, як це було раніше. Вона зазначила, що Служба здоров'я не оплачує комунальні послуги або зарплати медиків. Усе це залежить від менеджменту лікарні. Адміністрація може розраховувати на гроші з місцевих бюджетів або залучати кошти донорів. Але є важливий момент — лікарня має відповідати тим послугам, які погодилася надавати. Це стосується й обладнання, у тому числі. При таких умовах медустанова може розраховувати на договір із НСЗУ і фінансове забезпечення послуг.

ПРИЧИНА №2: "КОВІДНИЙ ПАКЕТ" І ЙОГО КОМПЕНСАЦІЯ

Це один із пакетів, який НСЗУ фінансувала за Програмою медичних гарантій. Для цього її фахівці затвердили список медустанов, і він був актуальний на момент піку епідемії. Але з 1 червня його змінили, і тепер гроші отримують не всі установи. Однак це не скасовує того факту, що деякі лікарні продовжували лікувати пацієнтів з COVID і його наслідками у квітні і травні. Саме так Наталя Шуліка прокоментувала проблему криворізьких медиків і заборгованостей перед ними в медіацентрі Інформатора. Вона додала, що держава підготує компенсацію для них.

 "Не можу сказати, що вони отримають таку ж оплату, яку б отримали, якби мали цей пакет, але компенсація буде. Коли саме буде фінансування – поки не можу сказати, можливо, у серпні ".

ЩО РОБИТИ

Ще на початку медичної реформи чиновники й керівники медустанов об'єднували лікарні шляхом приєднання "слабких" до центрів із більш потужним обладнанням. Таким чином заклади могли надавати більше послуг, претендувати на більшу кількість пакетів і відповідно отримувати більше грошей від НСЗУ. На цей крок пішли і в обласній дитячій лікарні Слов'янська. Спочатку вона отримувала медичні субвенції. Коли вони припинилися, кошти надходили від НСЗУ за пакетами медичних гарантій. За повідомленнями пресслужби Донецької ОДА, на серпень – вересень планують укласти договори з НСЗУ на додаткові 6 пакетів. У 2021-2023 році хочуть відремонтувати будівлю і відкрити нові відділення - онкогематологію, ендокринологію, ревматологію і т.д.

"Це призведе до збільшення кількості робочих місць і поліпшення фінансування установи", — зазначає пресслужба.

Щоправда, так і не зрозуміло, хто фінансуватиме зарплати медиків.

Раніше ми писали про те, як будували медицину в Україні й до чого ми прийшли через 30 років незалежності. Також читайте про те, скільки в різних українських містах заробляють вчителі, лікарі та будівельники.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Софія Елагіна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.