Чи можливий вихід на пенсію в Україні у 54 роки: експерти дали відповідь

Для отримання пенсійних виплат за віком потрібно мати щонайменше 15 років робочого стажу

Пенсіонери
Пенсіонери в Україні. Фото: Unsplash

Депутати комітету Верховної Ради з питань соціальної політики встановили, що середній вік виходу на пенсію в Україні у 2023-му становить 53,8 року. Втім, він стрімко зменшується.

Однак експерти Соціальної інформаційної платформи розповіли, чи дійсно можна вийти на пенсію у 54 роки. Зазначається, що чоловіки та жінки у 2021 році могли вийти на пенсію у 60 років за наявності достатньої кількості стажу.

За даними Мінсоцполітики, у 2021 році середній вік виходу на пенсії був такий:

  • одержувачі пенсій - 53,8 року
  • одержувачі пенсій за віком - 59 років
  • одержувачі пенсій по інвалідності - 47,9 року
  • одержувачі пенсій у разі втрати годувальника - 32,9 року
  • одержувачі пенсій за вислугу років - 52,7 року
  • судді - 52,7 року

Втім, вказані дані могли змінитися протягом двох років.

Пенсія за віком

З 2011 по 2021 пенсійний вік жінок в Україні виріс на 5 років. Тож тепер при досягненні 60 років і жінки, і чоловіки можуть виходити на пенсію. Однак для виплат необхідно мати щонайменше 15 років трудового стажу. 

“Такі особи (які не мають достатньо років стажу – ред.) зможуть претендувати на державну соціальну допомогу після досягнення 65 років. І вони взагалі не обліковуються в Пенсійному фонді, тож у відповідну статистику не потрапляють”, – йдеться у повідомленні.

Пенсія по інвалідності

За словами експертів, внаслідок повномасштабної війни в Україну стало значно більше людей з інвалідністю. Через це можеть переглянути вік виходу на пенсію за цією категорією або зробити її вийнятковою.

Пенсія по втраті годувальника

Передбачити такого роду трагедію можливо далеко не завжди. Саме тому вирахувати середній вік для призначення виплат складно.

“Припустимо, помер чоловік, у нього залишилася молода дружина 30 років і дитина 10 років. Пенсія у зв'язку з втратою годувальника в такому разі призначається тільки на дитину. Хоча отримує її мама. Така пенсія виплачується лише до досягнення дитиною 18 років. Як взагалі в такому разі прорахувати середній вік призначення пенсії?”, – написали аналітики.

Пенсія за вислугу років

Статистика вказує, що середній вік виходу на пенсію за вислугою років становить 52,7 року. Однак у 2015 українське законодавство змінилося. Тоді ж підвищили необхідну кількість років вислуги. Крім того, таку пенсію не можуть призначати раніше 55 років.  У 2017 році майже всі види пенсій за вислугу років взагалі скасували, а пільга залишилася тільки для артистів і військових.

“Й у цьому разі про зниження віку виходу на пенсію не йдеться. Імовірніше, ця статистика стосується тих, хто пішов на таку пенсію багато років тому”, – додали у матеріалі.

Пенсія суддів

Для того, щоб суддя міг піти у відставку, йому необхідно обіймати свою посаду щонайменше 20 років. Саме тому у цій професії вийти на пенсію можна значно раніше, ніж у 60 років.

Пенсії в Україні

За перший квартал 2023 року кількість пенсіонерів в Україні зросла, а середня пенсія склала 5 238 гривень. Частка тих, хто отримує виплати більше за 10 тисяч гривень, зросла до 1,06 мільйона людей. Найменша середня пенсія у Тернопільській області — 3 997 гривень, а найбільша у Києві — 7 129 гривень.

Про це свідчать дані платформи Opendatabot. Вперше з 2018 року в Україні за квартал зросла кількість пенсіонерів — на 9 249 людей. Внаслідок індексації, яку провели у березні, середній розмір пенсії сягнув 5 238 гривень. Наразі приблизно 33% пенсіонерів отримують середню та вищу за середню пенсії. 

Також ми повідомляли, що у квітні 2023 року Пенсійний фонд спрямував на пенсійні виплати 57,1 млрд грн. Це на 17,7% більше, ніж в аналогічному періоді минулого року. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube