Чи мають відношення до вибухів у Криму ракети "Гром-2", розроблені у Дніпрі, та чи можуть вони зруйнувати Кримський міст?

З різницею в тиждень у тимчасово окупованому Криму пролунали вибухи на об’єктах військової інфраструктури

Чи мають відношення до вибухів у Криму ракети "Гром-2", розроблені у Дніпрі, та чи можуть вони зруйнувати Кримський міст?

Через «недбальство та паління» курортний сезон в Криму закінчився достроково. Кримський міст не справляється з транспортним навантаженням, формуючи автомобільні корки на десятки кілометрів.

Інформатор розповідає як Україна могла мотивувати до окупантів «недбальства»

Кримська бавовна

З різницею в тиждень на території тимчасово окупованого Криму пролунали вибухи на об’єктах військової інфраструктури. 9 серпня було знищено авіабазу «Саки» в Новофедорівці, а 16 серпня пролунали вибухи на військових об’єктах  поблизу Джанкоя. Як і минулого разу, відстань від лінії фронту в Херсонській та Запорізькій областях понад 150 км. Вони знаходяться в глибокому тилу та максимально захищені комплексом протиповітряної оборони(ППО). Тому надзвичайну ситуацію окупаційна влада та кремль вже традиційно списують на «на недбальство та порушення правил пожежної безпеки».

Фото: Вибухи в Джанкої
Фото: Вибухи в Джанкої

Якою зброєю завдано удару по військових об’єктах ворога на цьому етапі не повідомляється. Але точно відомо, що це не американські ATACMS. Ще 12 серпня представник Пентагону запевнив, що США не надавали Україні зброї, яка б могла вразити авіабазу «Саки». 

«Я не маю відповідей на питання про те, що сталося в Саках, єдине, що я можу сказати, що це не були ATACMS, бо ми не надавали їх Україні, але, як відомо, це мало досить значний вплив на російські повітряні сили та авіаційний персонал», – сказав чиновник Пентагону.

Міністерство оборони України жодних заяв щодо можливого використання ракетного озброєння  для ураження в Криму не робило. Російський військовий експерт Юрій Федоров вважає, що схиляються до того, що Україна могла використати модифіковані ракети власного виробництва із дальністю поразки понад 200 кілометрів. Про це він заявив в ефірі одного з каналів. Йдеться про можливості оперативно-тактичного комплексу «Сапсан»(в експортній модифікації «Грім-2»).

Гуркіт грому

Наразі офіційно не відомо, чи взято комплекс на озброєння, немає жодної інформації щодо кількості виготовлених одиниць, проведення випробувальних стрільб тощо. Але російська пропаганда ще 2021 року почала називати «Грім-2» загрозою для своїх систем ППО – С-300 та С-400. Відомий російський військовий пропагандист Євген Даманцев, навіть закликав пришвидшити процес переозброєння військових частин, що дислокувалися в Воронезькій та Ростовській областях. Згодом роспропаганда цілком серйозно включала ОТРК «Грім-2» до переліку того, до переліку того, що Україна, нібито, підготувала для атаки на ОРДЛО. Це було за кілька тижнів до 24 лютого. 

Фото: ОТРК Грім-2  
Фото: ОТРК Грім-2  

Розробку комплексу було розпочато ще на початку 2000-х конструкторським бюро «Південне», роботи над ракетою велися на Павлоградському хімічному заводі(Дніпропетровська область). На 2012 рік очікувалося завершення проєктування, а вже за три роки – початок поставок до Збройних сил України. Очікувана серія сягала 200 одиниць. У 2013 році від комплексу відмовилися, а фінансування зупинили.  Таке рішення прийняв Павло Лебєдєв, що займав посаду міністра оборони. На сьогодні Лебєдєв є підозрюваним в держзраді та знаходиться в розшуку. Разом з тим КБ «Південне» продовжило роботи над розробкою експортного варіанту комплексу, під які вдалося залучити кошти від Саудівської Аравії. У 2014 році держава знову повернулася до питання створення ОТРК, за два роки стало відомо про початок збирання першого комплексу. У 2018 році «Грім-2» демонстрували на параді військової техніки з нагоди Дня Незалежності в Києві. Було повідомлено, що комплекс готовий до готовий до льотних випробувань, навчання військових та реалізації державного оборонного замовлення. У 2019 році з’явилася інформація про випробування ОТРК «Грім-2» в Саудівській Аравії.    

Відео випробувань 2016 рік 

 

Виготовлення ОТРК для ЗСУ мали відновити 2021 року. Саме такі строки озвучував тодішній міністр оборони Андрій Таран. При цьому, першу дослідну батарею(2-3 пускових установки) чекали вже того року. Тоді ж стало відомо про створення запасу твердопаливних двигунів для ракет. З інформації у відкритих джерелах відомо, що в ракеті використовуються двигуни власної розробки - 15Д365, аналогічні тим, якими комплектувалися російські міжконтинентальні балістичні ракети «Тополь-М».

Варто зауважити, що понад 99% компонентів комплексу є українського виробництва.

Дістати далі

Комплекс складається з трьох машин – власне самої самохідної пускової установки, транспортно-заряджальної машини та транспорту для перевезення ракет. Пускова установка обладнана контейнерами для двох ракет. Власне найбільший інтерес викликають ракети для «Грім-2». Відомо про чотири типи головок самонаведення, що встановлюються на ракету – електронно-оптичну, інфрачервону, радіолокаційну та комбіновану(електронно-оптична разом з радіолокаційною). Це дозволяє задавати після пострілу аеробалістичну траекторію, тобто змінювати напрям польоту, ухилятися від систем ППО противника.  

Фото: Комплекс головок наведення Грім-2
Фото: Комплекс головок наведення Грім-2

Заявлена дальність стрільби становить 280 км, але, з огляду, на можливості двигунів 15Д365, вона може бути, щонайменше 500 км. Розрахункова площа ураження близько 10 кв км, тут все залежить від типу бойової частини. Крім того, «Грім-2» може уражати не лише одиночні, а й групові стаціонарні цілі.  Подібні властивості мають російські ракети «Іскандер». Вага ракети з пусковим контейнером довжиною 7,2 м становить 3,5 т.

З огляду на саудівські гроші в проєкті «Грім-2» виглядає цікавим співпадінням візит президента США Джо Байдена до Саудівської Аравії на початку липня 2022 року. Вже в серпні Державний департамент США повідомив про схвалення угоди на продаж Ріяду 300 ракет типу Patriot. Це може бути певним відступним щодо ОТРК «Грім-2». Але, це не більше, як конспірологія.

Максим Федоренко  

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube