Якщо блокування Ормузької протоки триватиме, показники інфляції на кінець 2026 року можуть виявитися вищими за ті, що закладалися у січневий макроекономічний прогноз НБУ
У Національному банку України прокоментували війну на Близькому Сході та нестабільність у районі Ормузької протоки, які вже впливають на ключові макроекономічні показники України. У НБУ зазначають, що цей конфлікт є критично важливим чинником: він відображається на вартості пального, темпах інфляції та стані торгового балансу.
Одним із перших безпосередніх наслідків стало подорожчання енергоносіїв. У НБУ зазначають, що за фактом у березні вже зафіксовано зростання цін на пальне на 12,5%. Прогнозується, що ця цифра може збільшитися до 16%. У разі закріплення таких цін на високому рівні, це матиме наступний вплив на споживчий кошик: зростання вартості пального додасть близько 0,45% до показника річної інфляції.
Оскільки витрати на логістику та пальне закладені в собівартість більшості товарів і послуг, непрямий ефект може бути вдвічі більшим за прямий — тобто додатково до 0,9%. Якщо блокування Ормузької протоки триватиме, показники інфляції на кінець 2026 року можуть виявитися вищими за ті, що закладалися у січневий макроекономічний прогноз НБУ.
Зростання цін на нафту, газ та добрива на світових ринках безпосередньо тисне на обсяги українського імпорту:
Попри негативні чинники, у НБУ запевняють, що прямої загрози для українського експорту немає. Логістичні маршрути України переважно пролягають через Чорне море або західний кордон, тому конфлікт їх не зачіпає. Більше того, існують певні компенсаторні фактори: на світових ринках паралельно зростають ціни на зернові та продукти харчування, що може частково перекрити втрати від дорогого імпорту за рахунок зростання валютної виручки від експорту. Прямого суттєвого впливу на ВВП не очікується, хоча можливий негативний ефект через уповільнення економік країн ЄС — основних торговельних партнерів України.
Національний банк окремо виділив кілька визначальних наслідків безпекового характеру:
З огляду на ці обставини, позиція Національного банку залишається чіткою: санкційний тиск на РФ повинен лише посилюватись, щоб нівелювати переваги, які вона отримує від дестабілізації світового енергетичного ринку.
Як повідомляв Інформатор, з 20 березня в Україні почала діяти програма кешбеку на пальне в межах «Національного кешбеку». Українці можуть отримувати часткову компенсацію вартості пального, придбаного на АЗС, які беруть участь у програмі.