Найчастіше жертвами телефонних шахраїв стають вимушені переселенці
На цьому тижні ВР працює в комітетах, тому прийняття нових законів не планується. Щоправда, за словами Максима Бужанського, народні депутати ведуть роботу в рамках тимчасової слідчої комісії, створеної для боротьби з незаконними кол-центрами, які займаються шахрайством.
29 та 30 червня ТСК провела дводенне засідання в Києві. Депутати слухали звіти поліції та офісу Генпрокурора. Наступне засідання ТСК, найімовірніше, пройде в Дніпрі. Раніше очільник ТСК Олександр Куницький назвав Дніпро столицею цього “бізнесу” в Україні. Точна дата засідання поки не визначена. Але це засідання пройде протягом найближчих двох тижнів. Наразі члени ТСК розїхались областями з метою промоніторити ситуацію на місцях. Депутати працюють у Львові, Хмельницькому, Кривому Розі, Харкові, Одесі.
За словами Максима Бужанського, міфом виявилось твердження, що незаконні кол-центри в Україні грабують росіян. За даними правоохоронців, найчастіше жертвами телефонних шахраїв стають вимушені переселенці, у яких спритники видурюють гроші отримані за програмою ЄПідтримка.
“Ми прийшли до висновку, що правоохоронні органи не лише не мають шаблону боротьби з цим явищем, а й єдиного визначення незаконного кол-центру. Між тим, щоб викорінити цю соціальну хворобу, правоохоронцям потрібен протокол лікування, схожий на ті, що мають лікарі для боротьби з хворобами людини. Тож цю проблему треба вирішувати на законодавчому рівні. Наше завдання зробити неможливим для поліції та СБУ самоусуватись від вирішення проблеми кол-центрів. Наразі вони кажуть, що не можуть працювати без заяви потерпілого. Виникає питання: а як вони працюють з наркоторговцями без заяви постраждалого? На сьогодні поліція добре знає, де знаходяться ці колцентри. Вони сидять в бізнес-центрах і не ховаються. Правоохоронці за ними спостерігають та чекають, поки потерпілий оголосить про збитки. Так не має бути!” - каже Максим Бужанський.
Народний депутат зауважив, що в Кримінальному кодексі України є стаття 190 “Шахрайство”, але в даному випадку вона використовується не завжди.
“Визначивши слабкі місця боротьби з шахраями, ми зрозуміли, які норми законодавства слід вдосконалити, наразі ми працюємо над цим. Ми законодавчо визначимо, що таке нелегальний колцентр, підготуємо законопроєкт про відповідальність за рекрутинг та рекламу для незаконних кол-центрів, за ухилення ними від сплати податків. Паралельно йдуть переговори з НБУ та Фінмоніторингом, щоб ускладнити шахраям процес виводу грошей. Швидких рішень тут бути не може, тому що необхідно дуже акуратно все зважити. Адже йдеться про зміни до Кримінального кодексу і від наших формувань залежать долі людей. Буквально: чи потрапить людина до в’язниці, чи ні”, - каже Максим Бужанський.
Парламентська комісія щодо розслідування діяльності незаконних шахрайських кол-центрів розпочала роботу у червні. За словами народного депутата, за цей час в рази виросла кількість слідчих заходів правоохоронних органів щодо шахрайських кол-центрів. Йдеться про обшуки, інші слідчі дії. Минулого тижня кілька таких пунктів закрили в Дніпрі, в Києві, в інших містах.
Як раніше повідомляв Інформатор, в мережі зʼявилося відео, на якому, як стверджується, зображене святкування керівництва та працівників одного з дніпровських кол-центрів. Гостей заходу розважали запрошені стриптизерки. Серед відвідувачів - люди, схожі на бійців роти "Гонор".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.