Бензин по 60: заправки переписують цінники, коли вони зупиняться?

Паливні мережі попереджають про другу хвилю подорожчання, буде ще плюс 8-5 гривень на літрі

Запрвка авто
Після повернення довоєнних податків податкова складова в паливі зросла на 2,5-9 гривень на літр

В Україні – сезон високих цін на автопаливо. З 1 червня в країні повернули всі довоєнні податки – ПДВ та акцизний збір – на бензин, дизель та газ. І цінники на заправках уже пішли вгору. Причому цінове ралі тільки бере розгін, основне подорожчання ще попереду.

"Пік зростання цін споживач відчує приблизно у середині серпня. У порівнянні з цінами на пальне до повернення акцизу і ПДВ, бензин може подорожчати на 9 гривень, дизель на 7, автогаз на 2,5 гривень за літр", – каже директор департаменту стратегічного маркетингу та інновацій мережі АЗС “БРСМ Нафта” Олександр Мельничук.

Втім, не виключено, що за фактом подорожчання буде не таким великим – своїм прибутком із водіями поділяться продавці.

Повернули всі податки

З останніх чисел червня на паливному ринку почався ажіотаж.

“Продажі палива зросли вдвічі, інших товарів у магазинах при АЗС – на 45%. Розпродали каністри, які припадали пилом на полицях ще з минулого року, люди заливали бензин і в баки, і “з собою”, — розповідає Мельничук.

Довгі черги вишикувалися тоді на більшості заправок.

Причина - оголошене напередодні подорожчання палива. Дату "Ч" призначили на 1 липня. Водіїв попередили, що бензин та дизель подорожчають у середньому на 10 гривень за літр, автогаз не так значно – на 2-3 гривні.

Чому паливо має дорожчати?

З 1 липня в Україні повертаються всі паливні податки – ПДВ у розмірі 20% та акциз (для бензину 213, 5 євро з тонни, для дизеля – 139,5 євро, для газу – 125 євро).

Тобто закінчується пільговий період, який діяв із початку війни. Тоді ПДВ на пальне знизили з 20% до 7%, акцизи на бензин та дизель – до 100 євро за тонну, а на газ – до 52 євро. Це мало допомогти впоратися з дефіцитом і дорожнечею палива. Адже з першого дня війни Білорусь та Росія заблокували постачання своїх нафтопродуктів до України (а на той момент вони займали більшу частину вітчизняного ринку).

Почався імпорт із Європи, а паливо там коштувало дорого. Плюс на той момент зашкалювали світові цінники на нафту (до них прив'язана вартість нафтопродуктів), а в Україні, що воює, почалися валютні гойдалки. У результаті паливо почало стрімко дорожчати, і пільги з податків справді допомогли стримати зростання цін на заправках.

Але вже влітку минулого року влада задумалася про поступове повернення податків на паливо. У вересні цю ідею було зафіксовано у спеціальному законі із зазначенням дати повернення довоєнних податків - після закінчення військового стану або з 1 липня 2023 року. Як бачимо, 1 липня настало раніше, і податки вже повернули на повну. Влада підрахувала, що це дозволить додатково залучати до бюджету близько 8 млрд гривень на місяць

При цьому, за словами голови консалтингової компанії "А-95" Сергія Куюна, податкове навантаження на літр бензину зросло на 11 гривень, дизеля - на 8 гривень, автогазу - на 3 гривні. Тому одразу ж з'явилися "страшилки" про бензин по 60 гривень за літр.

В "БРСМ-Нафта" говорять, що податкове навантаження на паливо змінилося так:

  • бензин А-95 – зростання податкового навантаження на 9 грн/л
  • дизпальне пальне – зростання податкового навантаження на 7 грн/л
  • газ автомобільний – зростання податкового навантаження на 2,5 грн/л). 

Як підрахував власник мережі АЗС “Прайм” Дмитро Леушкін, бензин подорожчає не менш як на 10 гривень за літр, дизель – мінімум, на 5-6 гривень, автогаз – на 2 гривні та більше.

Як АЗС змінюють цінники

З 1 липня цінники на АЗС справді почали підвищуватись. Щоправда, поки що "страшлки" про зростання цін на 10 гривень за літр не реалізувалися.

Паливо подорожчало не так суттєво. За даними керівника консалтингової агенції А-95 Сергія Куюна, бензин А-95 зріс у ціні на 3,01 гривні за літр, дизель - на 3,45 гривні, автогаз - на 1,47 гривні.

Загалом за заправками діапазон націнок різний – від нуля до 6 гривень на літрі. Поки що змінювала ціни мережу АЗС, які прийнято зараховувати до групи “Приват”. На 3 гривні подорожчав бензин, на 5 гривень дизель, на 1,8 гривні автогаз у мережах "ОККО" та WOG. Приблизно таке подорожчання на заправках "Сокар", KLO.

На 4.91 гривню зросли ціни на бензин та дизель, на 1,21. гривень на газ на заправках "Укрнафти"

Плюс 5 гривень до цінника бензину, 6 гривень – дизеля у мережі “Манго”.

Найбільше зростання ціни показали економ-мережі, які торгують у нижньому ціновому діапазоні та мають найнижчу маржу. І навпаки, преміум-мережі були дещо стриманішими, - зазначає Сергій Куюн.

Що буде з цінами далі

Зростання цін на пальне ще тільки бере розгін. Як пояснив Олександр Мельничук, наразі пройшов перший етап подорожчання. На водіїв чекає ще другий етап.

“ПДВ зріс з 7% до 20% одразу – з 1 липня. Це податок, який сплачує кінцевий споживач із покупок. Акцизний збір нараховується під час оформлення палива на митниці. Тобто на те паливо, яке імпортоване в країну раніше, оформлене зі сплатою ще колишніх ставок акцизу. А за новими ставками оформлюються обсяги імпортного ресурсу, які завозять з 1 липня. Тобто запас палива, який сформували на АЗС до початку липня, ще не має в ціні підвищеного акцизу. Отже, можна продавати не так дорого. Заправки вийдуть на максимальні ціни в той момент, коли вони закінчаться старі запаси палива, і потрібно буде продавати нові поставки. У кожної мережі час до виходу на максимальну ціну різний, залежно від обсягів запасів. У нас це триватиме приблизно місяць”, – каже Мельничук.

За словами Куюна, завезені запаси ринок «проїдатиме», як мінімум, до початку серпня, а деякі мережі взагалі можуть розтягнути їх до вересня.

А ось на оптовому ринку цінники ростуть динамічніше (що логічно, враховуючи, що туди надходить "свіжий", вже липневий імпорт). Бензин на опті вже подорожчав на 7,74 гривні, дизель - на 6,97 гривень.

І з надходженням нових партій палива в роздріб змінюватимуться цінники на стелах АЗС. Втім, як каже Мельничук, не факт, що прогнози про подорожчання палива на 10 гривень за літр збудуться.

За його словами, багато мереж тримають досить високу маржу - до 13-16 гривень за літрі. І вона цілком дозволяє мінімізувати подорожчання палива для людей. Іншими словами, АЗС можуть «поділитися» з водіями. Чи буде такий аукціон небаченої щедрості – поки що неясно. Все залежатиме від ситуації на ринку та готовності мереж "не задирати ціни". До речі, як розповів Мельничук, влада вже попросила заправників знати міру.

“Напередодні 1 липня була зустріч, і нас попросили, по-перше, не ставити максимальні ціни миттєво, а розтягнути подорожчання у часі. По-друге, по можливості згладити подорожчання, щоб воно не сильно вдарило по гаманцях українців”, — каже Мельничук.

Але є й інші фактори, що можуть вплинути на вартість палива.

“Ціна в Україні залежить від вартості нафти та нафтопродуктів у Європі та валютного курсу. Як тільки на біржах зростають котирування нафті, одразу ж реагують ціни на нафтопродукти. З валютним курсом діє наступна формула – плюс 1 гривня в курсі запускає подорожчання літра бензину та дизеля на 60 копійок”, — додав Мельничук.

Нафта зараз більш-менш стабільна. Котирування зростають, але не суттєво. Вартість вересневих ф'ючерсів на лондонській біржі ICE Futures на 13 липня склала 80,3 долара за барель, що на 19 центів дорожче, ніж напередодні. Загалом прогнози щодо нафти спокійні - на думку експертів, найближчим часом вона навряд чи перетне позначку 85 доларів за барель. А ось за валютним курсом в Україні все не так гладко, Нацбанк уже оголосив, що має намір поступово відпускати гривню, що може призвести до курсових коливань. І, отже, спровокувати появу додаткової націнки на бензині, дизелі та автогазі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на каналі у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube