Арешт Саакашвілі в Грузії: як це змінить україно-грузинські відносини

Читать на русском

Раптовий приїзд Міхеїла Саакашвілі до Грузії та подальший його арешт грузинською владою ставить відносини двох країн в складну неоднозначну ситуацію.

Читать на русском
Арешт Саакашвілі в Грузії: як це змінить україно-грузинські відносини

Раптовий приїзд Міхеїла Саакашвілі до Грузії та подальший його арешт грузинською владою ставить відносини двох країн в складну неоднозначну ситуацію.

Українці і грузини традиційно один одному симпатизують. Грузинська діаспора в Україні велика, туризм налагоджений, торгівля в обидві сторони йде, а 13 років тому українські системи ППО «БУК» збивали над Тбілісі бомбардувальники російських ВКС. Але останнім часом двосторонні відносини відрізняються не стільки інтенсивністю контактів і пошуками взаємовигідних проектів, скільки обміном різкими заявами і навіть відкликанням грузинського посла з Києва, що на дипломатичній мові є красномовною відповіддю на образу. 

З огляду на агресивну поведінку Росії по відношенню до обох держав, а також загальний вектор руху Грузії і України до ЄС і НАТО, дві країни просто не можуть не бути партнерами. Але черговий нетривіальний політичний хід президента Грузії (2004-2013 рр.) Міхаїла Саакашвілі, схоже, знову додасть в українсько-грузинські відносини гострих кутів.

Новий «прорив» Саакашвілі і реакція сторін

1 жовтня в Грузії Саакашвілі заарештували після того, як він інкогніто повернувся з еміграції. Важливо розуміти, що Міхаїл Саакашвілі незаконно перетнув кордон. Він прибув до Грузії як громадянин України і, більш того, як державний чиновник. Офіційна причина арешту - рішення грузинських судів, за якими Михайло Саакашвілі був заочно засуджений за двома кримінальними справами. У підсумку, громадянин України Саакашвілі перебуває під арештом і оголошує про початок голодування.

Президент України Володимир Зеленський відреагував досить швидко, і заявив, що має намір домагатися звільнення Михайла Саакашвілі і повернення його в Україну.

«Я як президент України постійно займаюся тим, що повертаю громадян України за допомогою різних можливостей, які у мене є. Саакашвілі є громадянином України, тому його це теж стосується. І все інститути, які включають Міністерство закордонних справ і наші посольства, які працюють в Грузії, і на рівні посла Грузії, який працює в Україні, і на рівні розмов між нашими Кабінетами міністрів, ми все будемо займатися цим питанням», - заявив Зеленський на нещодавньому форумі партії «Слуга народу» в Трускавці.

У свою чергу президент Грузії Саломе Зурабішвілі сказала, що ніколи не помилує Михайла Саакашвілі. Що значить: вирок для колишнього грузинського лідера залишиться в чинним.

«Багато хто запитує сьогодні, чи планує чи ні президент помилувати його. Відповідь одна, проста та остаточна: ні і ніколи», - підкреслила Зурабішвілі у відеозверненні, опублікованому прес-службою глави грузинської держави.

У МЗС Грузії теж відреагували на заяву президента України щодо арешту Михайла Саакашвілі, і пообіцяли надати відповідні роз'яснення з усіх питань, зберігши нормальні відносини між Тбілісі та Києвом.

«Відносини між Грузією і Україною розвиваються також, як розвивалися раніше. Неприпустимо, щоб стратегічне партнерство між нашими країнами стало заручником однієї людини», - заявив міністр закордонних справ Грузії Давид Залкаліані, повідомляє «Ехо Кавказу».

У МЗС України офіційно заявили, що для роз'яснень викликали тимчасового повіреного Грузії в Україні, старшого радника Сандро Топурія. Українська сторона наполягає на дотриманні законних прав Саакашвілі, для цього направлений відповідний запит, щоб український консул в Грузії надав необхідну правову допомогу українському чиновникові. У той же час МЗС підкреслює, що Україна дотримується політики невтручання у внутрішні справи Грузії.

З юридичної та дипломатичної точок зору, ситуація виглядає патовою, і це може не найкращим чином позначитися на співпраці двох країн в подальшому ...

Що вже померло померти не може?

За даними Держслужби статистики України,в перші шість місяців 2021 року обсяги торгівлі між Україною та Грузією збільшилися на 28,6% і перевищили 300 мільйонів доларів. Це дуже хороший показник для двох не самих великих економік в світі.

Україна і Грузія мають багато точок дотику, взаємна повага між народами і досі нерозкритий потенціал співпраці, який стрімко розвивався з 2004 року і почав стагнувати з приходом до влади в Україні Віктора Януковича. Але остаточно затих з перемогою в Грузії партії «Грузинська мрія». Про це в коментарі «Інформатору» розповів Георгій Барамідзе, член парламенту, який займав пости заступника прем'єр-міністра Грузії і міністра євроатлантичної інтеграції з 2004 по 2012 рік.

«Я вважаю, що у Грузії і України практично у всіх сферах можуть бути спільні інтереси співпраці: транспорт, енергетика, комунікації, безпека і оборона, культурна сфера, освіта. Фактично, Україна могла б замінити Росію в якості регіонального лідера», - впевнений Георгій Барамідзе.

Грузинський політолог Гела Васадзе, в свою чергу, виділяє серед причин погіршення українсько-грузинських відносин відсутність політичної волі з обох сторін, неузгодженість дій щодо стримування російської агресії та інші несприятливі політичні обставини.

«То в нас Шеварднадзе, у вас Кучма. То якийсь період був Саакашвілі-Ющенко. Але у Ющенка не було політичних інструментів, щоб що-небудь робити в напрямку Грузії. Але, перш за все, волі не було. Була б воля, було б можливо все. Ну, а потім був зовсім Янукович. І як наслідок - Революція Гідності. Начебто, як все добре, але тут у нас Іванішвілі (Бідзіна Іванішвілі - грузинський мільярдер і лідер правлячої партії «Грузинська мрія» - ред.) сидить як влитий. І начебто давно пора говорити про синхронізацію в області зовнішньої і оборонної політики. Тим більше, що є країни, готові до цього блоку, скажімо так, приєднатися, але цього не робиться саме тому, що повний рассінхрон, скажімо так, в методах опору російській агресії», - зазначає Васадзе.

Українські експерти також виділяють важливість співпраці України і Грузії в питаннях стримування російської агресії, і інтеграції в євроатлантичні структури. Нещодавній дипломат, а нині народний депутат України Богдан Яременко закликає владу бути обережніше в заявах і діях щодо затримання Михайла Саакашвілі.

«З огляду на наші спільні прагнення набути членства в ЄС і НАТО, а також наявність спільного ворога, відносини України з Грузією виходять далеко за рамки регіональної історії торгівлі. Історично наші народи близькі і дружні. Є що берегти і розвивати, і є що втрачати. Тому, вибираючи спосіб реагування на чергову кризу навколо арешту в Грузії громадянина України Михайла Саакашвілі, я б закликав українську владу визначити, що збереження тісних добросусідських партнерських відносин з Грузією є безумовним інтересом України»- написав Яременко на своїй сторінці у Facebook.

Також він висловив побоювання щодо того, що саме Грузія має формальне право звинуватити Україну у втручанні у виборчий процес, адже саме український громадянин і чинний високопоставлений чиновник незаконно перетнув кордон Грузії, і сам заявляв, що його мета - вплинути на результат виборів.

«Ми можемо тільки вимагати дотримання законності при розгляді справи Саакашвілі. У той же час за бажання претензії політичного характеру можна сформулювати саме до України, чий чиновник нелегально потрапив на територію Грузії для втручання у виборчий процес. Якщо ми або третя сторона підштовхнемо грузинську сторону до подібної інтерпретації ситуації, шкода для українсько-грузинських відносин може бути колосальною», - підсумував народний депутат.

Побоювання кадрового дипломата Богдана Яременка зрозуміти можна, особливо з урахуванням відносно недавнього скандального заяви колеги Яременка за фракцією і партії Давида Арахамія. Варто нагадати, що в квітні 2020 року голова парламентської фракції «Слуги народу» в зневажливому ключі прокоментував гостру реакцію офіційного Тбілісі на можливе призначення Саакашвілі на посаду віце-прем'єр-міністра України.

«Якщо у нас будуть дипломатичні проблеми, то у Грузії вони будуть сильніше, ніж у нас. Це ж не США, які говорять - у вас будуть дипломатичні проблеми. Це Грузія ... Треба про це не забувати», - цитували тоді заяву українського нардепа грузинські ЗМІ.

Альтернативна історія, як спосіб моделювання

Цілком можливо, ситуація з арештом Саакашвілі могла б отримати зовсім інший розвиток, якби його приїзд до Грузії і справді серйозно вплинув би на волевиявлення виборців. І опозиційна партія «Єдиний національний рух» раптом здобула б переконливу перемогу. В такому випадку грузинській влади довелося виконувати власну обіцянку і провести дострокові вибори в парламент. А це в свою чергу, могло б повністю змінити розклад на політичній мапі країни. Але нічого навіть близько схожого не сталося.

«По-перше, влада Грузії від своїх попередніх обіцянок вже давно відмовилася, по-друге, вони за своїми даними набрали 46%, а це більше, ніж 43%. У цих виборах брала участь вся опозиція, серед яких і партія Саакашвілі «Єдиний національний рух». Але уявіть собі спортивне змагання, де бере участь і один здоровий спортсмен. Це партія влади. А решта все - паралімпійці. Так ось, своїм вчинком Миша в загальному схопив свого паралімпійця і разом з ним побіг до фінішу вже в самому кінці. Ну, природно, обігнати «Грузинську мрію» він ніяк не міг», - прокоментував для «Інформатора» поствиборчу ситуацію грузинський політолог Гела Васадзе.

Також, за його словами, результати місцевих виборів говорять про те, що і в майбутньому зміни у владі Грузії малоймовірні. Як наслідок, малоймовірне і коригування загального політичного курсу цієї країни. А з урахуванням стабільної політичної ситуації в Україні, то і перманентна криза в українсько-грузинських відносинах також збережеться.

Уряди обох країн не демонструють прагнення до діалогу, чим  може скористатися не тільки Михайло Саакашвілі (якого схоже остаточно можна записати в «збиті льотчики"), але і більш успішні агресивні політичні гравці України і Грузії. Які насправді можуть спробувати перенести кризу у відносинах двох країн під час кризи всередині однієї з них. Або навіть в обох відразу.

Іван Добровольський

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.