А судді хто: як Святошинський районнний суд став бізнес-партнером правоохоронців

Навколо справи щодо дніпровської компанії “ОРІДЖІНАЛ СПІРІТ ЮА” розгортається корупційний скандал

Сяятошинський суд Києва
Правоохоронці можуть вибират “зручні” суди

Наприкінці січня 2025 року в ЗМІ з’явилася інформація, що дніпровська компанія “ОРІДЖІНАЛ СПІРІТ ЮА” звернулася до судів Києва, щоб скасувати арешт та повернути майно, яке вилучили правоохоронці. Після цього юристи звернули увагу на дивний факт - рішення про арешт ухвалив Святошинський суд, а це не відповідає законам. Цей нюанс не є випадковістю, це частина великої схеми під прикриттям правоохоронців.

Як має бути за законом?

Кримінальний процесуальний кодекс (КПК) України чітко визначає, що питання обшуку й арешту майна розглядає суд у тому районі, де працює слідчий орган. Це підтверджує і Верховний Суд.

Але на практиці правоохоронці іноді обходять цю норму, подаючи документи до суду в іншому районі — там, де їм зручніше. Наприклад, вони можуть посилатися на те, що робоче місце слідчого розташоване не за юридичною адресою органу, а в іншому районі. Це дозволяє їм вибирати “зручні” суди.

Що не так у цій справі?

У випадку “ОРІДЖІНАЛ СПІРІТ ЮА” прокурор Станіслав Хіміч, який займається цією справою, пішов ще далі. Слідчі по справі працюють у Солом’янському районі Києва, офіційна адреса їхнього управління — Печерський район, а компанія взагалі зареєстрована в Дніпрі. Логічно було б передати справу одному з цих судів. Втім прокурор подав документи саме до Святошинського суду, навіть не пояснивши, чому. Головою суду з 2023 року є Інна П'ятничук.

Голова Святошинського районного суду Інна П’ятничук
Голова Святошинського районного суду Інна П’ятничук

Це не випадковість: лише в цій справі ми нарахували 39 рішень суддів Святошинського суду, а ухвала про арешт майна з’явилася за два дні до завершення тижневого обшуку. Рішення виносили такі судді:

  • Косик Людмила Григорівна,
  • Ясельський Анатолій Михайлович,
  • Журибеда Олександр Миколайович.
Суддя Святошинського районного суду Людмила Косик
Суддя Святошинського районного суду Людмила Косик
Суддя Святошинського районного суду
Суддя Святошинського районного суду Анатолій Ясельський
Суддя Святошинського районного суду
Суддя Святошинського районного суду Олександр Журибеда

За нашими джерелами, такі “особливі” стосунки зі Святошинським судом вибудував не сам Хіміч. Його “дахом” є Максим Цуцкірідзе — керівник Головного слідчого управління Нацполіції. Це їхній спільний “бізнес”. 

Бізнес-схема прокурора?

Ми дослідили, як прокурор Станіслав Хіміч взаємодіє зі Святошинським судом, і знайшли цікаві деталі. Виявляється, він часто подає туди клопотання у справах, які між собою не мають нічого спільного.

Наприклад, в один тиждень він звертався до суду спочатку у справі про привласнення державних коштів під час будівництва водогону в Кривому Розі, а потім — у справі про незаконний гральний бізнес. І щоразу суд щоразу “не помічав” цієї невідповідності.

Але є ще важливіший момент — за законом справи про гральний бізнес має розслідувати Бюро економічної безпеки (БЕБ), а не Національна поліція. Тобто прокурор не міг не знати, що порушує закон, передаючи такі справи не в той орган.

До чого тут Максим Цуцкірідзе?

Максим Цуцкірідзе не вперше потрапляє у поле уваги ЗМІ. Так, «Схеми» звертали увагу на дивні витрати його родини. Його теща, Людмила Залужна, без офіційного бізнесу чи доходів скупила елітну нерухомість у Києві.

Максим Цуцкірідзе
Максим Цуцкірідзе

У 2018 році жінка купила квартиру площею 145 м² у ЖК “Аристократ” зі знижкою 30%, заплативши понад 3,5 млн грн. У 2019 році придбала комерційне приміщення за 700 тисяч грн. У 2020 році купила два паркомісця за 1 млн грн. Це лише те, що вдалося знайти журналістам.

У січні 2024 року Максим Цуцкірідзе подав електронну декларацію про свої доходи за 2022 рік. Згідно з документом, його сім'я живе в столичній квартирі (144,7 кв.м), яка належить його тещі. Також Цуцкірідзе володіє в селі Синьківка на Київщині земельною ділянкою (1200 кв.м). 

Передача справи “ОРІДЖІНАЛ СПІРІТ ЮА” у Святошинський суд — це не помилка, а частина великої схеми. Її курують люди, які роками працюють разом і мають спільні інтереси. Прокурор Станіслав Хіміч і керівник Головного слідчого управління Максим Цуцкірідзе системно використовують “зручний” суд для ухвалення потрібних рішень, кажуть джерела. І поки що ця схема працює безперебійно.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube