1999 року президент України Леонід Кучма підписав наказ про створення державного свята — Дня Соборності України
Неділя, 22 січня 2023 року. В цей день 1918 — у будинку Педагогічного музею Малою Радою затверджено IV Універсал, що проголосив Україну незалежною державою. А за рік опісля до складу УНР мали б ввійти й Західні Області. Детальніше про свята та події, які святкують сьогодні – дізнавайтеся в нашому матеріалі.
Свято День Соборності, яке з 1999 року почали щорічно відзначати 22 січня, присвячений до Акту об'єднання цього дня Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. Хоча й поєднати УНР та ЗУНР в 1919 році так і не вийшло. Однак ця подія вплинула на політичну ситуацію в країні, і вже за 70 років опісля, між Львовом і Києвом було створено "живий ланцюг" з мільйонів людей, які трималися за руки.
1648 — почалася Хмельниччина – назва історичного періоду 1648—1657 років та повстання під проводом Богдана Хмельницького, під час яких Річ Посполита втратила контроль над центральною частиною українських етнічних земель, на базі яких постала козацька держава на чолі з гетьманом. Цей період розглядається як перша фаза Української національної революції XVII століття.
1861 — французький мандрівник Анрі Муо виявив в джунглях Камбоджі гігантський храмовий комплекс Ангкор-Ват. Цей комплекс 12 століття є найбільшою культовою спорудою та однією з найважливіших археологічних пам'яток світу.
1863 — спалахнуло Січневе повстання проти панування Російської імперії. Разом із поляками у повстанні взяли участь литовці, білоруси й українці. Скінчилося поразкою повстанців, з яких кількадесят тисяч загинули в сутичках, близько 1 000 були страчені, близько 38 000 засуджені до каторги чи заслані до Сибіру, а близько 10 000 подалися на еміграцію.
1905 — масовий розстріл робітничої демонстрації в Петербурзі, очолюваної священником Георгієм Гапоном — «Кривава неділя».
1942 — з Києва вирушив перший потяг з робітниками, загітованими на роботу в Німеччині (остарбайтери). Згодом такі вивезення стануть примусовими.
1969 — 21-річний офіцер Віктор Ільїн спробував здійснити замах на генерального секретаря ЦК КПРС Леоніда Брежнєва. Поранення отримав водій Жарков: він помер пізніше у лікарні. Наступні 20 років Ільїн провів у психіатричних лікарнях, а в 1990 році за рішенням Верховного суду був амністований.
1970 — відбувся перший регулярний політ «Боїнга 747» з пасажирами на борту — літак вилетів з Нью-Йорка і через шість з половиною годин приземлився в Лондоні.
1990 — майже все населення Баку вийшло на поховання жертв «Чорного січня» – період придушення політичної опозиції радянськими військами 20 січня 1990 року в столиці Азербайджану — місті Баку, що завершилось загибеллю понад сотні мирних жителів, в основному азербайджанців. Подібні події відбулись у Алма-Аті, Тбілісі, Душанбе, Вільнюсі та Ризі.
1992 — канадка українського походження Роберта Боднар, завдяки участі в програмі Space Shuttle, стає першою канадкою та першим неврологом у космосі.
2006 — Ево Моралес (за етнічним походженням — аймара) склав присягу як Президент Болівії і став першим представником корінного населення, який очолив державу.
2010 — Віктор Ющенко підписав Указ про присвоєння провідникові ОУН Степанові Бандері звання Героя України.
“Бандера став символом визвольної боротьби” – зазначив Ющенко.
2014 — перші загиблі на протестах на Майдані у Києві.
22 січня 1993 року народилася ізраїльська співачка Нетта Барзілай. Дівчина стала відомою, після перемоги на Євробаченні 2018, який проходив у Португалії. Її пісню «Toy» журі оцінили на трієчку, однак від глядачів жінка отримала найбільшу кількість балів, за що й отримала перше місце.
Нетта народилася в самому центрі Ізраїлю, в невеликому містечку Год-га-Шарон. Навчалася в музичній школі, вступила в престижне музичне училище «Рімон», а потім пішла служити в армії Ізраїлю. Там, вона виступала в складі ансамблю військово-морського флоту ЦАХАЛ, була його солісткою. Згодом, заснувала свій музичний колектив «Експеримент», виконала кілька головних партій у музичних виставах театру «Біг на морі» та вокалісткою популярного колективу «Габбер-бенд».
View this post on Instagram
До речі, дівчина ще у 2018 році була негативно налаштована щодо росії, бо відмовилася туди їхати через ставлення влади до гей-спільнот. А от в Україні Нетта знімала свій кліп на пісню «Bassa Sababa». На початку кліпу Нетта виїжджає з порталу у вигляді своєї величезної голови на бульварі Академіка Вернадського, а потім їде на рожевій машині по Дарницькому мосту. Крім того, в ролику показані інтер'єри Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Кліп став відомий, як найдорожчий за історію Ізраїлю — близько мільйона шекелів.
1561 — Френсіс Бекон, англійський філософ, письменник, лорд-канцлер Англії.
1788 — Джордж Гордон Байрон, англійський поет, автор «Дон Жуан».
1907 — Микола Лівицький, український громадсько-політичний діяч, Президент УНР в екзилі.
1931 — Сем Кук, американський вокаліст, один із засновників напрямку соул.
1964 — Дмитро Корчинський, український літератор, драматург, політичний та громадський діяч.
1983 — Катерина Сердюк, українська спортсменка, віцечемпіонка Олімпійських ігор зі стрільби з лука.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber