Цього дня у 2008 році Косово проголосило незалежність від Сербії
17 лютого 2023 року - п'ятниця. В цей день 90 років тому вийшов перший номер щотижневого американського журналу "Ньюсвік", а у 1999 Верховна Рада України дала дозвіл на притягнення до кримінальної відповідальності та арешт Павла Лазаренка. Сьогодні - 359-й день війни Росії проти України. До весни залишилося 11 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.
Сьогодні ж — День незалежності Косово. Ця країна оголосила незалежність від Сербії після референдуму у 2008 році, що робить її одною з наймолодших суверенних країн у світі. Косово визнали понад 100 країн-членів ООН. Не визнали незалежність Косова, звісно, у Сербії та росії.
Втім після суперечок суд ООН у 2010 році постановив, що Косово не порушило міжнародне право і законно оголосило про свою незалежність. В Лівії святкують День революції — на річницю початку лівійської революції 2011 року. У Польщі сьогодні — День кота.
А в Італії — День чорного кота. Він покликаний побороти забобони, пов’язані із чорними кішками. В цей день італійці згадують середньовічну інквізицію, яка вважала чорних котів поплічниками диявола і наказувала знищувати їх. Тепер італійці загладжують провину перед тваринами.
17 лютого святкують День кота, День спонтанного прояву доброти та День людського духу.
Європа святкує День кота. Свято створене за ініціативи італійського журналіста Клауді Ангелетті, який працював в журналі Tuttogatto. Це не офіційне свято. Вибір дня був пов’язаний з лютим місяцем саме тому, що цей період знаходився під знаком Водолія (знак зодіаку), який характеризується в італійській культурній традиції, як знак вільних і незалежних духів. Справа в тому, що за часів інквізиції, особливо кішок та котів чорного кольору, активно винищували, вважаючи їх помічниками злих сил, піднебесних духів злоби, що мешкають в повітрі.
Сьогодні у світі також відзначають День людського духу. Це свято було засновано у 2003 році філософом правди та мудрості, а також автором багатьох книг Майклом Леві. Людям у всьому світі пропонується приділити 2 хвилини свого життя на тишу. О 15:00 за східним часом всі, хто має бажання, приєднуються до медитації, аби вкотре усвідомити дух свободи та миру, який живе в кожному з нас. Тиша – простий інструмент, що пов’язує нас усіх, у тиші ми оновлюємось та освіжаємось. Це допомагає нам відчути задоволеність життям та прийняти той факт, що у нас немає відповідей на всі запитання, але це може бути на краще. У світлі цього дня ми повинні практикувати багато доброти, вдячності, уважності та любові до себе.
Ще на 17 лютого у світі припадає День спонтанного прояву доброти (Random Acts of Kindness Day). Це свято – одна з недавніх ініціатив міжнародних благодійних організацій. В Україні воно поки що практично не відоме. Вважається, що в цей день людям слід намагатися бути не просто добрими, що само собою зрозуміло, а добрими безмежно і безкорисливо.
Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією (рос. Договор о дружбе, сотрудничестве и партнёрстве между Российской Федерацией и Украиной) — угода між Україною і Російською Федерацією, в якій закріплюються принцип стратегічного партнерства, визнання непорушності наявних кордонів, поваги до територіальної цілісності та взаємні зобов'язання не використовувати свою територію на шкоду безпеці один одного. Цей договір припиняв дію попереднього договору між УРСР і РРФСР 1990-ого року, де підкреслювалося що він базувався на деклараціях про суверенітет обох сторін.
Договір було підписано у Києві 31 травня 1997 Президентом України Леонідом Кучмою та Президентом Російської Федерації Борисом Єльциним.
В Україні договір ратифіковано Законом України «Про ратифікацію Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією» N 13/98-ВР від 14 січня 1998 року. Під час прийняття закону на засіданні Верховної Ради був присутній майже увесь склад уряду. Сам законопроєкт в парламенті був представлений міністром закордонних справ Геннадієм Удовенком. Під час цієї презентації члени парламенту також цікавилися статусом перемовин про Чорноморський флот. Верховна Рада також зробила офіційне звернення до Федеральних Зборів Російської Федерації заохочуючи другу сторону ратифікувати договір.
У Російській Федерації 25 грудня 1998 року Державна дума Федерального зібрання РФ прийняла постанову про прийняття федерального закону рос. «О ратификации Договора о дружбе, сотрудничестве и партнерстве между Российской Федерацией и Украиной» і скерування його в Раду Федерації.
Рада Федерації постановою від 17 лютого 1999 схвалила цей федеральний закон, чим і ратифікувала договір.
6 вересня 2018 року Рада національної безпеки і оборони України прийняла рішення підтримати пропозицію Міністерства закордонних справ України щодо припинення Україною дії Договору; 17 вересня Президент України підписав Указ «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України». Верховна Рада України 6 грудня 2018 року припинила дію договору (з 1 квітня 2019 року).
1720 – кінець війни четверного альянсу: відмова Іспанії від територіальних домагань в Італії; Савойський дім отримує Сардинію.
1753 – Швеція перейшла з юліанського на григоріанський календар.
1795 – у Великій Британії викопали картоплину вагою майже 8,5 кілограма.
1815 – відновленням довоєнного стану закінчилася Англо-американська війна ("друга війна за незалежність").
1852 – для публіки вперше відкриті художні зібрання петербурзького Ермітажу.
1863 – у Женеві засновано Міжнародний комітет допомоги пораненим, що згодом став Міжнародним комітетом Червоного Хреста.
1876 – Джуліус Вольф з Істпорта (штат Мен, США) виготовив перші консерви із сардинами.
1904 – прем'єра опери Джакомо Пуччіні "Мадам Баттерфляй" у міланському театрі "Ла Скала". Прем'єра провалилася. Успіх прийшов у наступній постановці на сцені театру "Ґранде" в Брешії, коли головну роль виконала С. Крушельницька.
1919 – Директорія УНР звернулася по допомогу в боротьбі з більшовиками до Антанти і США.
1933 – вийшов перший номер щотижневого американського журналу "Ньюсвік".
1938 – на Соловецьких островах під час Великого терору в СРСР вчинено масовий розстріл в'язнів Соловецької тюрми (страчено майже 200 осіб упродовж однієї доби).
1947 – "Голос Америки", заснована в 1942 році для роз'яснення американської політики і підняття морального духу її союзників у Європі, Азії та Африці, провела свою першу радіотрансляцію російською мовою на Радянський Союз.
1955 – Одеська кінофабрика перетворена в Одеську кіностудію художніх фільмів
1962 – катастрофічна повінь внаслідок шторму в басейні нижньої Ельби та у всьому північно-морському узбережжі Німеччини. В одному лише Гамбурзі загинуло 314 осіб.
1972 – гурт "Pink Floyd" завершив своє турне по Англії із прем'єрою нової програми "Eclipse", яка через рік перетвориться на їхню найвідомішу платівку "The Dark Side of the Moon".
1992 – перші арешти в операції італійських правоохоронних органів "Чисті руки", спрямованої проти мафії.
1999 – Ратифікація Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року.
1999 – Верховна Рада України дала дозвіл на притягнення до кримінальної відповідальності та арешт Павла Лазаренка.
2008 – Косово проголосило незалежність від Сербії. До кінця року його визнали 69 держав.
2011 – почалися збройні заворушення в Лівії.
2015 – генеральна прокуратура України відмовила уряду Грузії в екстрадиції екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі
Ломаченко Василь Анатолійович (нар. 17 лютого 1988, м. Білгород-Дністровський, Одеська область, УРСР) — професійний боксер. Чемпіон світу в напівлегкій (версія WBO (2014 — 2016)), другій напівлегкій вазі (версія WBO (2016 — 2018)) та легкій (версії WBA (Super) (2018 — 2020), WBO (2018 — 2020), WBC (2019 — 2020) та The Ring (2018 — т.ч.)) вагових категоріях. Загалом переміг 12 бійців за титул чемпіона світу. Дворазовий чемпіон Олімпійських ігор (у 2008 та 2012 роках). На аматорському рівні дворазовий чемпіон світу (2009, 2011), чемпіон Європи (2008), багаторазовий чемпіон України. Заслужений майстер спорту України. Найтитулованіший український боксер. Є прихильником "руського міру" та має проросійські погляди.
У вересні 2019 року повідомив, що вважає, що російсько-української війни з 2014 року не існує, є лише «дільба нагорі» (рос. «дележка наверху»). 9 січня 2020 року Ломаченко потрапив у скандал через розміщення у власному профілі Instagram відео, де у кадрі були російські військові. У мережі боксера почали лаяти й дорікати за те, що він таким чином підтримує анексію Криму і підтримує ворогів.
У травні 2020 року, в російському пропагандистському фільмі рос. «Здравствуй, брат, Христос Воскресе!» про Російську православну церкву, Ломаченко заявив, маючи на увазі українців та росіян.
Разом з Олександром Усиком Василь Ломаченко потрапили у «Чистилище» сайту «Миротворець» з однаковим формулюванням: "Заперечення російської агресії. Участь в антиукраїнських пропагандистських заходах Росії (країна-агресор). Маніпуляція суспільно значущою інформацією. Противник незалежності українського православ'я від підконтрольної Росії (країна-агресор) РПЦ".
Після цього Генеральний секретар Федерації боксу Росії Умар Кремльов заявив про готовність допомогти Олександру Усику та Василю Ломаченку в отриманні російського громадянства.
12 грудня 2021 року після перемоги над Річардом Коммі Ломаченко з'явився в рингу з прапором Білгород-Дністровського замість прапора України. Українці обурилися тим, що боксер не став святкувати перемогу з прапором України. 24 лютого 2022 року після нападу Росії на Україну виставив в соціальній мережі Instagram допис, в якому, виправдовуючись любов'ю до Бога, закликав до відновлення дружніх відносин з країною-терористом.
В січні 2023 року Ломаченка внесли до реєстру зрадників України, створеного громадською організацією «Чесно», через публікацію в Instagram проповіді архієрея УПЦ Московського патріархату, в якій розповідалось, що «українська держава розпочала війну проти Бога».
1201 – Насир ад-Дін ат-Тусі, азербайджанський учений-енциклопедист.
1444 – Рудольф Агрікола, нідерландський філософ і музикант, представник раннього німецького гуманізму.
1723 – Тобіас Йоганн Маєр, німецький астроном і картограф.
1820 – Анрі В'єтан, бельгійський скрипаль, композитор і педагог.
1837 – П'єр Огюст Кот, французький художник, представник академізму.
1859 – Микола Гамалія, український мікробіолог і епідеміолог.
1867 – Петро Шмідт, український військовик-моряк, один з керівників Севастопольського збройного повстання 1905, відомий як лейтенант Шмідт.
1874 – Томас Вотсон, американський промисловець, який заснував фірму IBM.Кардинал Йосип Сліпий, 18 жовтня 1968
1892 – Йосип Сліпий, Патріарх Української греко-католицької церкви.
1908 – Олекса Влизько, український поет, прозаїк, розстріляний у грудні 1934 року.
1943 – Раїса Недашківська, українська акторка театру та кіно (к/ф "Комісар", "Роксолана").
1954 – Рене Руссо, американська кіноактриса ("Афера Томаса Крауна", "Гроші для двох", "Смертельна зброя").
1957 – Лоріна МакКенніт, канадська співачка.
1963 – Майкл Джордан, американський баскетболіст, двократний олімпійський чемпіон.
1971 – Деніз Річардс, американська кіноактриса ("І цілого світу мало", "Зоряний десант").
1981 – Періс Гілтон, американська акторка й фотомодель, колишня спадкоємиця імперії "Hilton Place".
Нагадаємо, у п'ятницю, 17 лютого, погода в Україні буде доволі мінливою. В більшості областей прогнозують мокрий сніг, а подекуди – морози.
17 та 23 лютого Україну накриють дощі. Прогнози синоптиків на наступний тиждень передбачають підвищення температури ґрунту та танення снігу на сході України. Це погіршить умови пересування техніки на Донбасі. Погода не сприяє наступальним діям армії, вважають британські військові.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.