Дізналися більше про відомих діячів, які потрапили на головну обкладинку Time
Британське видання відзначило не тільки лідера, але й Дух самої України. Номінацію “Людина року” запровадили ще у 1927 року, і щорічно редактори Time обирають певну особистість або групу людей, які увійшли в історію завдяки добрим або поганим вчинкам. Кого ж і за що обирали протягом останніх 10 років?
На думку колишнього редактора Уолтера Ісааксона (до речі, автора біографії Ілона Маска), американський мільярдер і винахідник вже заробив собі місце в пантеоні великих новаторів в історії. Маск є не тільки успішним підприємцем, а розробником електромобілей Tesla, засновником компанії SpaceX (саме вона розробила космічну ракету Falcon 1 і Starship, корабель Dragon) та проєкту із запуску супутників для швидкісного інтернету Starlink.
“У нього є сильне бажання зробити життя на цій планеті сталою, перетворити людей в космічний вид і гарантувати, що штучний інтелект буде корисним, а не шкідливим для нас, смертних. Ці цілі зухвалі, і він може зазнати невдачу. Але в даний момент він став найважливішою людиною в розробці та запровадженні іновацій, які наблизять нас на декілька кроків до кожного з цих намагань”, – написав про Ілона Маска Ісааксон.
Термінали Starlink мільярдер передав Україні в якості допомоги під час війни. А в жовтні 2022 року потрапив у скандальну історію – у Twitter запропонував своє бачення щодо закінчення війни шляхом відмови від Криму та проведення референдумів на окупованих територіях під наглядом ООН.
Майже кожного президента США Time визначало “Людиною року” за виключенням Келвіна Куліджа, Герберта Гувера та Джеральда Фора.
“Але Байден, ймовірно, перший, хто успадкував таку кількість катастроф: загострення пандемії, що призвело до приголомшливих людських жертв, повсюдне безробіття та економічна криза, глобальна кліматична криза, розплата за тривале поширення системного расизму, зростаюча дезінформація, розмиваюча факти та вигадки”, – пише про нього Мадлен Крайал.
Камала Харіс стала першим вибраним віце-президентом, якого Time визначило “Людиною року”. Окрім того, вона стала першою жінкою в історії США на цій посаді. Жінка має ямайське та індійське походження. Порівнюючи з Трампом, автор статті Едвард Фесенталь відзначає, що Байден та Гарріс показують, куди рухається нація: суміш етнічних груп, життєвого досвіду та світоглядів, які мають разом знайти шлях вперед. При цьому попередника Байдена називає “силою для підриву і розділення протягом останніх чотирьох років”.
16-річна дівчинка стала наймолодшою переможницею в номінації “Людина року” за версією журналу Time. Вона відома організацією мітингів на захист довкілля, які почала влаштовувати влітку 2018 року. Своїм прикладом Тунберг надихнула близько 4 мільйонів людей, які доєднались до страйків. Згодом її почали запрошувати на різні зустрічі, семінари та конференції. Грета Тунберг навіть виступила на кліматичному саміті ООН, зустрілась зі світовими лідерами на Всесвітньому економічному форумі в Давосі.
“Мене звати Грета, я навчаюсь у дев’ятому класі і беру участь у шкільному страйку за клімат. Якщо вам, дорослим, начхати на моє майбутнє, то мені – ні”, – писала вона в кожній листівці.
Загалом звання "Людина року" отримали всі журналісти, які загинули в своїй боротьбі за правду. На жаль, трагедія, що сталася 28 червня 2018 року, - лише одна з них. Зловмисник з рушницею та димовими шашками скоїв напад на редакцію The Capital Gazette. Чоловік стріляв крізь скляні двері офісу. В результаті загинули:
Згодом стало відомо, що нападник – 38 річний Джеррод Рамос. Про це повідомляє “Заборона”. Раніше він судився з The Capital Gazette через те, що в 2011 році видання опублікувало статтю про кримінальну справу, порушену на адресу Рамоса. Він програв суд, і після цього до редакції надходили погрози.
“Співробітники The Capital Gazette звикли висвітлювати несамовиті новини, як і всі журналісти. Це ті, хто поруч, коли пожежа спалює будівлі чи коли машини в’їжджають в стовби електромереж. Але вони ніколи не думали, що найскладніша історія, яку їм доведеться розповісти, буде власною”, – так описала Еббі Весуліс, авторка статті про зустріч з журналістами редакції, які вижили під час нападу.
Окрім трагедії в редакції The Capital Gazette, видання згадало про вбивство журналіста The Washington Post Джамаля Хашоггі в консульстві Саудівської Аравії в Стамбулі, ув'язнення журналістів Reuters у М'янмі, журналістки-фрілансерки в Судані та фотографа у Бангладеші та інші злочини. Спільна риса одна - всі вони просто виконували свою роботу.
Саме так редакція Time назвала жінок, які постраждалі від сексуального насилля голівудського продюсера Харві Вайнштайна. Довгий час вони мовчали – як правило через почуття страху і безнадії на справедливість. 5 жовтня на сторінках The New York Times вийшла стаття про насилля Вайнштейна. Після цього видання New Yorker опублікувало іншу статтю про цього чоловіка і його жертв з новими деталями.
Далі все більше жінок знаходили в собі сили і розповідали про домагання з боку їхніх керівників – здебільшого, це були відомі режисери, діячі та політики. Серед тих, кого звинуватили в цьому, – голова Amazon Studios, політолог Марк Гальперін, літературний критик Леон Візельтир, актор Кевін Спейсі. Небайдужі привертали увагу до цього явища в інтернеті хештегом #MeToo.
На обкладинці випуску, присвяченого “Людині року 2017”, видно 4 жінки і руку п’ятої. Пізніше Time написав її історію.
“Вона належить анонімній молодій працівниці лікарні з Техаса – жертві сексуальних домагань, яка занепокоюється, що розкриття її особистості негативно вплине на її родину”, – йдеться у статті.
Попередник Байдена і 45-й Президент США. Дональд Трамп був представником республіканської партії і отримав свою перемогу в 2016 році попри низку скандалів. Він відзначився лояльним ставленням до путінської політики і не вірив в те, що росія втручалась у вибори США. Потрапив у секс-скандал: За даними LB, американське видання The Waghington Post опублікувало аудіозапис, в якому Трамп каже, що будь-яка жінка доступна, якщо чоловік – “зірка”, і церемонитись не варто. Втім, в 2016 році американці вибрали цього республіканця, бо хотіли змін економічного становища Америки.
“Точкою відліку його успіху, вимірюваного десятками тисяч голосів, став найочевидніший рецепт в політиці. Він визначив центральну проблему, мотивуючу американський електорат, а потім переконав безліч виборців у штатах, які мали значення, що він краща людина для того, щоб досягти змін. “Найбільша крадіжка робочих місць в історії світу” – його причина, “я один можу виправити це” – його точка продажів, “Great again” - його бойовий клич”, – йдеться у статті Майкла Шерера, присвяченій “Людині року – 2016”.
В рік, коли редакція Time визначила Меркель як “Людину року”, канцлерка Німеччини святкувала 10-річчя перебування на своїй посаді. На той час вона подолала дві кризи в своїй країні – економічний та міграційний. Щодо останнього, то неоднобічним видається її рішення надати притулок біженцям з Сирії в Німеччині. Воно спровокувало різні проблеми в країні, але канцлерка була налаштована рішуче і закликала світових лідерів боротись з тероризмом і допомагати тим, хто страждає від війни. Не всі з цим погоджувались, тому в Німеччині організовували антиіммігрантські мітинги. Відзначають і її реакцію на російську агресію в Україні – економічний вплив, а не військова допомога. Як політика її оцінюють впливовою, раціональною жінкою, яка зважує на суспільну думку.
“Спадок Меркель – її сміливе, чуйне лідерство – кидає виклик не тільки комфорту європейського життя. Це також кидає виклик комфортним пропозиціям будь-яких груп, навіть німців. І цей спадок, який витікає не тільки з дитячого досвіду дівчинки, зачиненої за стіною. Це також виходить з того, чому вона навчилась у дорослому житті, застосовуючи свій дисциплінарний методичний підхід до всього, що вона називає “найважливішим для нас”, – так пишуть у своїй статті про канцлерку журналісти Карл Вік і Саймон Шустер.
Той рік став фатальним для багатьох людей через вірус Ебола, який поширювався в Західній Африці. Він з’явився ще задовго до цього, але саме в той рік вибухнув епідемією. Вчені та лікарі з усього світу їхали і летіли для того, щоб дослідити його і врятувати якомога більше людей. Всього було приблизно 23 тисячі працівників, які намагались зупинити епідемію. Команда Time зафіксувала їхні історії і зібрала їх в цикли про лікарів та тих, хто доглядає за хворими вірусом Ебола.
“Ебола – це війна і попередження. Глобальна система охорони здоров’я далеко не настільки сильна, щоб вберегти нас від інфекційних захворювань, а “нас” означає всіх, і не тільки тих, хто живе у віддалених кутках світу. Це одна з багатьох погроз, яка уносить життя щодня. Решта світу може спати по ночах тому, що група чоловіків і жінок готові встати і боротись. За невтомлені акти мужньості та милосердя, за те, що виграли у світа час, щоб зміцнити свою оброну, за ризик, за наполегливість, за жертви і порятунок борці з лихоманкою Еболи стали “Людиною 2-14 року” за версією журнала Time”, – пояснює у статті тодішня редакторка видання Ненсі Гібс.
Три головні проблеми, які привернули особливу увагу Папи Римського – корупція в Банку Ватикана, сексуальне насилля над дітьми з боку священників і бідність. Також він відзначав, що жінки не можуть бути священослужбовицями в сучасному розумінні католицтва і виступав за усунення цієї несправедливості. А на питання репортера про гомофобію церкви, відповів: “Хто я такий, щоб судити?”. Словом, він увійшов в історію не тільки як Папа аргентинського походження, але й як католик, позбавлений консервативних поглядів. Утім, Папа Франциск не був лояльним до абортів і не був проти переривання вагітності.
“Він взяв ім’я скромного святого, а потім закликав церкву до зцілення. Пеоший неєвропейський папа за 1200 років готовий змінити місце, яке вимірює зміни роками”, – пишуть в статті про Папу Говард Чуа-Оан та Елізабет Діас.
В цей рік Барака Обаму перевибрали на другий президентський термін в США. Він переміг з перевагою у 5 млн голосів. Але цього було більше, ніж у 2008 році, коли він переміг вперше. Чому люди так довіряли йому?
“Для цього є багато причин, але найважливіші з них – демографічна ситуація в країні, яка змінювалась, та унікальна здатність Обами – мати користь з цього. Коли його ім’я буде в бюлетені для голосування, на виборах з’являється наступна Америка – більш молода та різноманітна Америка. У 2008 році темношкірі вперше в історії нарівні з білими, а латиноамериканці побили рекорд явки”, – йдеться у статті Майкла Шерера про Барака Обаму.
44-й Президент США планував провести імміграційну реформу, знизити дефіцит шляхом підвищення податків і реформувати податковий кодекс. Разом із цим він помітив нові проблеми – зміна клімату, витрати на освіту дітей, кримінальне правосуддя.
Раніше ми писали про те, що за версією журналу Time акторку Мішель Йео визнано "Іконою року". Також читайте про те, що путіна визнано "Невдахою року".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.