Як житимуть пенсіонери у 2023 році? Перспективи невтішні - експерт

Як житимуть пенсіонери у 2023 році? Перспективи невтішні - експерт

Читать на русском

Пенсіонерам доведеться рахувати кожну копійку

Читать на русском
Як житимуть пенсіонери  у 2023 році? Перспективи невтішні - експерт
Песніонери в Україні

Пенсіонерам доведеться рахувати кожну копійку

Основні соціальні показники та стандарти , такі як прожитковий мінімум, мінімальна зарплата та мінімальна пенсія і всі соціальні виплати, від них залежні, наступного року, згідно із Законом «Про Державний бюджет на 2023 рік», будуть фактично заморожені на рівні 2022 року. Тобто, мінімальна пенсія становитиме 2093 гривень без змін.

Тож як житимуть пенсіонери із цими виплатами весь наступний рік? 

Заощадити не вийде

Отже, традиційного кількаразового протягом року підвищення прожиткового мінімуму і, відповідно, мінімальної пенсії та надбавок до пенсій наступного року не передбачено.

Разом із тим уряд обіцяє провести індексацію пенсій у березні 2023 року. Попередньо йдеться про підвищення лише на 5%. 

«Це при тому, що зростання споживчих цін наступного року очікується на рівні 28,0% після інфляції у 30% 2022-го. Це означає, що за два роки гривня втратить приблизно дві третини свої вартості при закладеному в держбюджет курсі 42,2 грн за долар у середньому за рік (НБУ прогнозує, що на кінець 2023 року курс зросте до 45,8 грн). Тож не треба бути фінансовим фахівцем, аби збагнути, що набір продуктів, який можна було купити на дві тисячі гривень на початку 2022-го, наприкінці 2023 року буде суттєво відрізнятися, і життя пенсіонерів стане значно гіршим, і сукупний попит від цієї не такої вже й нечисленної верстви населення — майже 11 мільйонів людей — відчутно просяде. Зрештою це матиме вплив і на зростання рівня бідності в країні, і на подальше падіння її економіки. Заощадити не вийде, споживчий попит — основний рушій виробництва товарів, якщо він скорочуватиметься, а він скорочуватиметься, то й бізнес працюватиме в пів сили, і податки платитимуться вполовину», - вважає експерт з соціальної політики Андрій Павловський.

Крім того, експерт звертає увагу, що для людей, які розраховують на житлові субсидії, є окрема невтішна новина. У державному бюджеті на 2023 рік на житлові субсидії передбачено 37,9 млрд грн, що на 9,2% менше , ніж 2022-го. 

«Цього явно недостатньо з урахуванням того, що у 75% працюючих зменшилася зарплата, 5 мільйонів українців втратили робочі місця, а 7 мільйонів — стали внутрішніми переселенцями. Тож і тут збіднення зростатиме», - каже Павловський.

Одним – копійки, іншим – довічне утримання

Попри все, за словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, у 2023 році українці не залишаться без пенсій. Кабінет міністрів 2023 року планує покрити всі соціальні видатки, пов’язані із виплатою пенсій, допомоги внутрішньо переміщеним особам і людям з інвалідністю за допомогою партнерів України — США, Канади та Євросоюзу. 

«Просто одні пенсіонери отримуватимуть копійки, а інші — довічне утримання», - припустив Павловський, приводячи в приклад пенсії суддів. 

«Попри війну і важку економічну ситуацію, судді в Україні — це привілейована каста пенсіонерів, яка не знає проблем, бо пенсії суддів (довічне грошове утримання) за рік злетіли до 95 тис. грн, що в кілька десятків разів більше за пенсію середньостатистичного українця. Лише за десять місяців поточного року, як йдеться у звітності ПФУ, розмір суддівських пенсій зріс приблизно на 7 тис. гривень. Середню суддівську пенсію у 95 139 грн отримує 3601 особа — судді на заслуженому відпочинку, у відставці», - повідомив експерт. 

Нагадаємо, раніше ми писали, що для отримання пенсії з інвалідності потрібно обов'язково проходити медико-соціальну експертизу, але як це зробити у воєнний час. В уряді повідомили, що в період дії воєнного стану на території України спрощено процедуру проведення медико-соціальної експертизи. Що треба знати пенсіонерам.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Тетяна Самойлова

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.