Демократи втратили більшість у Сенаті та близькі до програшу у Палаті представників
Кандидат в президенти США Дональд Трамп, оголосивши 6 листопада про свою перемогу (поки - неофіційну), заявив також, що республіканці "забрали Сенат назад", тобто отримали більшість. Також він наголосив, що "схоже на те", що республіканці будуть контролювати Палату представників. Американські ЗМІ підтверджують, перемогу "червоних" у Сенати, а щодо Палати представників - тут повної впевнености досі немає.
За підрахунками Bloomberg, Республіканська партія в результаті виборів здобуває контроль над Сенатом США вперше за чотири роки. Республіканці будуть мати 51 місце, що є достатнім для абсолютної більшості. У демократів зараз 42 підтверджені сенатори. Нагадаємо, 5 листопада одночасно з виборами президента у США переобирали 34 сенаторів (це третина сенату, кожен сенатор - строком на шість років) зі 100 та весь склад Палати представників (435 осіб, терміном на два роки).
Як уточнює Reuters, республіканці здобули більшість у верхній палаті парламенту завдяки перемогам у Західній Вірджинії та Огайо. У Західній Вірджинії переміг Джим Джастіс, посівши місце Джо Манчіна, який до 2024 року представляв Демократичну партію, а потім став незалежним конгресменом. В Огайо переміг Берні Морено, який, за прогнозами, обійшов чинного сенатора, демократа Шеррода Брауна. Саме дві ці перемоги дозволили республіканцям посісти щонайменше 51 місце у 100-місцевому сенаті.
У республіканців є шанс ще більше розширити свою більшість у Сенаті, оскільки їхні кандидати випереджали чинних демократів у Мічигані, Монтані, Пенсільванії, Неваді та Вісконсіні, прогнозує Reuters. Чинні республіканці також стримували суперників у Техасі, де Тед Круз здобув перемогу на виборах, та у Небрасці, де Деб Фішер перемогла незалежного Дена Осборна.
Зазначається, що вперше в Сенаті одночасно працюватимуть дві чорношкірі жінки. Демократ Ліза Блант Рочестер перемогла у Делавері, а демократ Анджела Елсбрукс у Меріленді.
Проте за інформацією AP, питання контролю над Палатою представників, попри заяву Трампа, наразі залишається відкритим, оскільки триває підрахунок голосів. Демократична партія на ранок 6 листопада по Києву вже мала 165 місць, а Республіканська - 189. За даними АР на 14:00 у демократів 180 місць, у республіканців 198. Для більшості потрібно 218 місць.
Республіканці можуть ще розширити більшість у палаті представників конгресу, вважає Reuters. Кандидати партії відібрали місця у демократів у округах у Пенсільванії та Північній Кароліні. Водночас демократи обійшли республіканців в округах у штатах Нью-Йорк і Алабама.
Остаточні результати голосування стануть відомими за кілька днів. Напружена боротьба в штатах Нью-Йорк та Каліфорнія, де переважають демократи, може визначити контроль над Палатою представників, а Каліфорнії зазвичай потрібно кілька днів для підрахунку голосів.
За наявності щонайменше 200 місць для кожної партії (за прогнозом Reuters, йде саме до цього) сторона, що перемогла, швидше за все, отримає вузьку більшість, що може утруднити управління. Це стало очевидним за останні два роки, коли республіканська боротьба призвела до провальних виборів та заворушень у керівництві, а також підірвала зусилля партії зі скорочення витрат та посилення імміграції.
Демократку Сару Макбрайд обрано до палати представників конгресу США від штату Делавер. Про це повідомляє Reuters з посиланням на дані дослідницької компанії Edison Research.
34-річна Сара Макбрайд стала першою трансгендерною персоною, обраною до конгресу, зазначає агентство. Макбрайд подякувала виборцям у X: "Дякую, Делавере! Завдяки вашим голосам і цінностям я пишаюся тим, що буду вашим наступним членом конгресу".
Thank you, Delaware! Because of your votes and your values, I am proud to be your next member of Congress.
— Sen. Sarah McBride (@SarahEMcBride) November 6, 2024
Delaware has sent the message loud and clear that we must be a country that protects reproductive freedom, that guarantees paid leave and affordable child care for all our… pic.twitter.com/QgwRkpUlbD
Чинний спікер Палати представників США республіканець Майк Джонсон виграв переобрання у четвертому окрузі Луїзіани, забезпечивши собі п'ятий термін у Конгресі, повідомляє The Hill. Зазначається, що Джонсон випередив ще одного республіканця Джошуа Моротта, отримавши 86% голосів.
Джонсон заявляв, що хоче продовжувати виконувати обов'язки спікера, якщо республіканці збережуть контроль над нижньою палатою Конгресу. Однак The Hill пише, що йому може бути важко утриматися на керівній посаді, навіть якщо республіканці залишаться здебільшого. Деякі законодавці дали зрозуміти, що не підтримуватимуть Джонсона на посаду спікера у майбутньому.
Також знову буде у Палаті представників знакова для демократів фігура – 84-річна Ненсі Пелосі. Вона була переобрана до Конгресу на 20-й термін від округу в Сан-Франциско, повідомляє 6 листопада AP.
Свого часу Пелосі стала першою жінкою, обраною спікером палати представників. Вона біла спікером протягом двох термінів за чотири роки (2007-2011, 2019-2023). Пелосі також здобула церемоніальний титул почесного спікера та зберігає формальне керівництво над фракцією, навіть коли члени Демократичної партії переходять до нового покоління лідерів.
Республіканець Дональд Трамп вже виступив з переможною промовою перед своїми прихильниками. Він оголосив себе 47 президентом Сполучених Штатів.
Володимир Зеленський вже привітав його. За його словами, Україна зацікавлена у розвитку взаємовигідної політичної та економічної співпраці. Крім того, він цінує прихильність республіканця до підходу “мир через силу”.
Відреагували і в Москві. Речник Путіна Дмитро Пєсков заявив, що очільник Кремля поки не планує вітати Трампа. Водночас він заявив, що завершити війну в Україні “за одну ніч не можна” – так він відреагував на обіцянки республіканця завершити всі війни.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.