Хлопець мав усі необхідні документи, але отримав відмову на двох пропускних пунктах від українських прикордонників
Шостий апеляційний суд Києва став на бік студента, якого прикордонники не випустили за кордон. Хлопець мав документи про те, що навчається в одному з університетів Польщі. Але на кордоні його двічі повертали назад. Справу проти прикордонників в Київському окружному адміністративному суді студент програв, тому подав апеляційну заяву. І виграв суд.
Про це стало відомо із постанови суду з Єдиного державного реєстру.
Інцидент трапився 7 жовтня 2022 року. Юнак, перебував на військовому обліку в Бориспільському районному ТЦКСП, отримав відстрочку від мобілізації на пів року. Він прибув до пункту пропуску "Могилів-Подільський-Отач" та надав прикордонникам усі необхідні для виїзду за кордон документи. Серед них, зокрема, був студентський квиток і угода з вищим навчальним закладом міста Лодзь, довідка з військкомату "Для виїзду за кордон здобувачів фахової передвищої та вищої освіти", а також довідка військово-лікарської комісії про обмежену придатність. А загалом - аж 13 документів.
Юнак вважав, що прикордонники його пропустять без проблем. Але ті вирішили інакше. Йому відмовили у виїзді, посилаючись на те, що студентам не дозволяє виїжджати ні постанова Кабміну №57, ні інші закони, які регулюють це питання.
Тоді того ж дня він попрямував до іншого міжнародного пункту пропуску - "Росошани". Але знову отримав відмову з таким самим формулюванням. Після цього студент вирішив судитися із прикордонниками.
Юнак звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом на 24-й та 31-й прикордонні загони. Він просив визнати їхні відмови протиправними і зобов’язати випустити його з країни.
КОАС відхилив позов студента. Аргумент - від 30 вересня 2022 року виїзд студентів призовного віку на навчання за кордон обмежений. Суддя пояснив, що дозвіл на відстрочку і виїзд від начальника військкомату ще не дає йому права перетнути кордон. Студент подав апеляцію.
Шостий апеляційний суд взяв до уваги, що хлопець тимчасово звільнений від служби. А отже, прикордонники не праві. Вони не довели, що студенту бракувало якихось документів для виїзду за кордон. Мали пропустити. Попередні рішення прикордонників він скасував. З прикордонних загонів стягнуть витрати на професійну правничу допомогу для студента - по 5 800 грн з кожного загону.
Чи означає це, що, вигравши справу, студент потрапить до Польщі? Ні. На пункті пропуску його можуть завернути в Україну втретє. А все тому, що суд може визнати дії прикордонників неправомірними. Але зобов'язати працівників ДПСУ випустити студента (чи кого б там не було) з України суд не може. Це не його компетенція. Лише прикордонники можуть ухвалювати остаточне рішення про перетин кордону. І суддя їм тут давати накази не може.
Як раніше писав Інформатор, від 1 серпня 2023 року відстрочку від мобілізації зможуть отримати ще кілька категорій українців.
Ми також розповідали, що НАЗК перевіряє керівництво всіх ТЦК після скандалу з одеським воєнкомом Борисовим. Зокрема моніторять, чи не причетні працівники військкомату до організації незаконних каналів виїзду українських чоловіків за кордон.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.