Студента не випустили за кордон на навчання попри наявність усіх необхідних документів: що сказав суд

Хлопець мав усі необхідні документи, але отримав відмову на двох пропускних пунктах від українських прикордонників

Кордон з Польщею
Кордон з Польщею перетнути складно, навіть якщо суд на твоєму боці

Шостий апеляційний суд Києва став на бік студента, якого прикордонники не випустили за кордон. Хлопець мав документи про те, що навчається в одному з університетів Польщі. Але на кордоні його двічі повертали назад. Справу проти прикордонників в Київському окружному адміністративному суді студент програв, тому подав апеляційну заяву. І виграв суд. 

Про це стало відомо із постанови суду з Єдиного державного реєстру. 

Інцидент трапився 7 жовтня 2022 року. Юнак, перебував на військовому обліку в Бориспільському районному ТЦКСП, отримав відстрочку від мобілізації на пів року. Він прибув до пункту пропуску "Могилів-Подільський-Отач" та надав прикордонникам усі необхідні для виїзду за кордон документи. Серед них, зокрема, був студентський квиток і угода з вищим навчальним закладом міста Лодзь, довідка з військкомату "Для виїзду за кордон здобувачів фахової передвищої та вищої освіти", а також довідка військово-лікарської комісії про обмежену придатність. А загалом - аж 13 документів.

Юнак вважав, що прикордонники його пропустять без проблем. Але ті вирішили інакше. Йому відмовили у виїзді, посилаючись на те, що студентам не дозволяє виїжджати ні постанова Кабміну №57, ні інші закони, які регулюють це питання.

Тоді того ж дня він попрямував  до іншого міжнародного пункту пропуску - "Росошани". Але знову отримав відмову з таким самим формулюванням. Після цього студент вирішив судитися із прикордонниками. 

Київський окружний адмінсуд став на бік прикордонників

Юнак звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом на 24-й та 31-й прикордонні загони. Він просив визнати їхні відмови протиправними і зобов’язати випустити його з країни.

КОАС відхилив позов студента. Аргумент - від 30 вересня 2022 року виїзд студентів призовного віку на навчання за кордон обмежений. Суддя пояснив, що дозвіл на відстрочку і виїзд від начальника військкомату ще не дає йому права перетнути кордон. Студент подав апеляцію.

Виграна справа - ще не перепустка за кордон

Шостий апеляційний суд взяв до уваги, що хлопець тимчасово звільнений від служби. А отже, прикордонники не праві. Вони не довели, що студенту бракувало якихось документів для виїзду за кордон. Мали пропустити. Попередні рішення прикордонників він скасував. З прикордонних загонів стягнуть витрати на професійну правничу допомогу для студента - по 5 800 грн з кожного загону. 

Чи означає це, що, вигравши справу, студент потрапить до Польщі? Ні. На пункті пропуску його можуть завернути в Україну втретє. А все тому, що суд може визнати дії прикордонників неправомірними. Але зобов'язати працівників ДПСУ випустити студента (чи кого б там не було) з України суд не може.  Це не його компетенція. Лише прикордонники можуть ухвалювати остаточне рішення про перетин кордону. І суддя їм тут давати накази не може.

Як раніше писав Інформатор, від 1 серпня 2023 року відстрочку від мобілізації зможуть отримати ще кілька категорій українців. 

Ми також розповідали, що НАЗК перевіряє керівництво всіх ТЦК після скандалу з одеським воєнкомом Борисовим. Зокрема моніторять, чи не причетні працівники військкомату до організації незаконних каналів виїзду українських чоловіків за кордон. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube