росія намагається влаштувати глобальний голод: як їй дадуть відповідь провідні країни світу

Читать на русском

Зокрема, це вдарить по бідних країнах

Читать на русском
росія намагається влаштувати глобальний голод: як їй дадуть відповідь провідні країни світу

Зокрема, це вдарить по бідних країнах

Вранці 24 травня The Times написала, що Великобританія обговорює з союзниками відправлення до Чорного моря військових кораблів з метою захистити українські торгові судна, які перевозять зерно, а надвечір The Guardian це спростувала. Тим часом на Міжнародному економічному форумі в Давосі глобальна продовольча криза стала однією з найважливіших тем обговорення поряд з війною, розв'язаною росією, глобальними епідеміями та зміною клімату.

Інформатор розібрався, як усе це пов'язано і як можуть вирішитись ці кризи.

Як кораблі пов'язані з продуктами

Україна - один з основних постачальників продовольства до країн Європи, Азії та Африки. 2022 року проблемою стало проведення посівної через російську агресію. Незважаючи на ракетні обстріли, заміновані поля та знищення росією палива, посівну в Україні провели, хоч і не на всіх посівних площах. На складах та елеваторах лежать мільйони тонн зерна минулого врожаю. Їх неможливо вивезти через блокування українських портів російськими кораблями. Знайти альтернативу практично неможливо. Потягами з України до Європи можна експортувати до 600 тисяч тонн зерна на місяць, тоді як до активних військових дій Україна щомісяця експортувала понад 5 млн т.

Вже сьогодні в магазинах Німеччини та інших європейських країн зросли ціни на борошно та олію. Як повідомляє Sky News, третина закладів найпопулярнішого фаст-фуду fish and chips у Великій Британії може закритися. Як передає Bloomberg, за прогнозами компанії Greggs Plc, зростання цін найближчим часом не зупиниться. А компанія Crosstown, що продає пончики, каву, печиво та морозиво, попередила, що взагалі може тимчасово закритися через зростання цін. Одна з причин: різке подорожчання олії, без якої ні рибу посмажити, ні пончики не приготувати.

Але те, що для багатих країн – прикра неприємність, для бідних – формена катастрофа. За даними Всесвітньої продовольчої програми, втрата доступу до зернових та бобових з України може підвищити витрати на закупівлю продовольства на 23 млн доларів на місяць. Для таких країн, як Ємен, Ефіопія, Сирія та Афганістан, які вже перебувають у продовольчій кризі, це означає суттєве погіршення ситуації, зазначає відомство. Слідом за нестачею продуктів у цьому неспокійному регіоні можуть початися кровопролитні громадянські війни.

Тим часом росія краде українське зерно з елеваторів на окупованих територіях. CNN опублікувала супутникові знімки кораблів РФ, які 19 та 21 травня вантажилися зерном у Криму. На півострові його вирощують небагато, на відміну від частково окупованих Херсонської та Запорізької областей, тому у CNN вважають, що зерно найімовірніше з материкової частини України. Раніше ці суди вже були помічені за перевезенням краденого. Коли не вдалося розвантажитися в Єгипті, вони попрямували до Сирії. Світова спільнота опинилася перед вкрай неприємним вибором: заохочувати пограбування та фактичне піратство, допустити голод у бідних країнах чи допомогти Україні розблокувати свої порти та відновити легальні постачання.

Що думає світ про продовольчу кризу?

Всесвітній економічний форум у Давосі відбувається цього року з 22 по 26 травня. Російської делегації там немає через накладені на країну-агресора санкції.

Відкриваючи засідання, голова форуму Клаус Шваб наголосив на нерозривному зв'язку між якнайшвидшим досягненням миру в Україні та здатністю людства впоратися з майбутньою продовольчою кризою, що загрожує голодом країнам, що знаходяться далеко від зони бойових дій.

По відеозв'язку на форумі виступив президент України Володимир Зеленський. Глядачі у залі стоячи аплодували президентові України. Крім проблем України, він говорив і про проблему голоду:

«Попереду продовольча криза у світі — вона буде, буде дефіцит харчової продукції. 22 млн тонн зерна, соняшнику тощо заблоковані РФ, яка контролює повністю Чорне та Азовське узбережжя, заблоковані всі наші порти. Вся еліта — бізнес-еліта, політична еліта — має вжити тих чи інших заходів, щоб розблокувати це зерно, щоб воно було вивезене до країн Африки, Азії, європейських держав. В окремих державах проблема полягатиме саме в тому, що людям нічого не буде їсти. Якщо ми не вивеземо зерно найближчими місяцями, якщо не буде політичних домовленостей із Росією через посередників… буде голод, буде катастрофа, буде дефіцит, буде висока ціна. А все це згниє в нашій країні», — наголосив президент.

24 травня в Токіо на саміті Чотирьохстороннього діалогу з безпеки (Quad), до якого входять Австралія, Індія, США та Японія, глава Білого дому Джо Байден назвав війну в Україні глобальною проблемою, закликавши індо-тихоокеанські держави очолити дії у відповідь:

"Світова продовольча криза посилюється тим, що росія блокує експорт Україною мільйонів тонн зерна. У міру того, як російська федерація продовжує війну, США працюватимуть зі своїми партнерами, щоб допомогти забезпечити глобальну відповідь, оскільки це торкнеться всіх частин світу", - сказав Байден.

Що зробить світ для подолання кризи

Вихід тут лише один: допомогти Україні перемогти у війні. І нас не залишають наодинці з агресором. 23 травня міністри оборони понад 40 країн взяли участь у "Рамштайні-2" - онлайн-зустрічі, на якій йшлося про військову підтримку України. Це друга зустріч контактної групи з українського питання після першого засідання наживо минулого місяця в Німеччині на базі "Рамштайн". Цього разу учасників стало ще більше: до зустрічі приєдналися представники інших країн – Австрії, Боснії та Герцеговини, Колумбії, Ірландії та Косово.

Італія, Греція, Норвегія та Польща заявили про нові поставки артилерійських систем для ЗСУ. Данія погодилася передати Україні протикорабельні ракети «Гарпун» та пускові установки до них. Своєю чергою Чехія передає нашій країні вертольоти вогневої підтримки, танки та ракетні системи. Крім того, глава Пентагону заявив, що 20 країн готові оголосити нові пакети допомоги в галузі безпеки для України. Так, Італія, Греція, Норвегія та Польща заявили про нові поставки артилерійських систем та боєприпасів для ЗСУ.

Так чи інакше, весь світ розуміє розмір проблем, які створює путінська росія для всього світу та шукає способи допомоги Україні для її якнайшвидшої перемоги. А щодо британських кораблів, немає диму без вогню. Мабуть, це питання обговорюється в британському істеблішменті, але не про все треба повідомляти відразу. Щоб не зіпсувати сюрприз російському військовому кораблю.

Ольга Палій



Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.