НБУ обіцяє зростання економіки в 2023 році

Читать на русском

Національний банк розповів, як втримати економіку у 2023: що відбуватиметься

Читать на русском
НБУ обіцяє зростання економіки в 2023 році
Головним чинником порятунку економіки буде міжнародна допомога

Національний банк розповів, як втримати економіку у 2023: що відбуватиметься

Щоб збільшити привабливість гривневих активів, підтримати курсову стабільність та поступово знижувати інфляцію, Правління Національного банку України ухвалило рішення зберегти облікову ставку на рівні 25% річних, а також продовжити підвищення нормативів формування банками обов’язкових резервів.

Про це голова НБУ Андрій Пишний повідомив під час брифінгу з монетарної політики 27 січня.

Інфляція висока, але вже стабілізувалася

За підсумками 2022 року споживчі ціни зросли на 26,6%.  Інфляцію цін вдалось стабілізувати внаслідок деокупації територій, більшої пропозиції продуктів та слабшого споживчого попиту через відключення електроенергії. Стримували інфляцію й незмінні тарифи на житлово-комунальні послуги та фіксований курс гривні.  Цього року інфляція поступово знижуватиметься  до 18,7% та залишатиметься керованою, - обіцяє Нацбанк. 

Голова НБУ обіцяє стабілізацію економіки
Голова НБУ обіцяє стабілізацію економіки

"У наступні роки інфляція сповільнюватиметься швидше завдяки зниженню безпекових ризиків, повноцінному відновленню логістики та збільшенню врожаїв", - зазначає голова НБУ.

На що розраховує Нацбанк

Спад ВВП України в IV кварталі 2022 року поглибився до 35% у річному вимірі. Проте підприємства торгівлі та сектору послуг доволі швидко адаптувалися до відключень електроенергії. Тому оцінку падіння реального ВВП у 2022 році поліпшено до 30,3%.  У 2023 році Національний банк очікує незначного зростання реального ВВП  – на 0,3%. Досягти зростання НБУ та уряд планують через внутрішній борговий ринок, повноцінне відновлення логістики та збільшення врожаїв. НБУ очікує, що економічна активність пожвавиться  через поновлення повноцінної роботи портів, поступове відновлення виробничих потужностей та пожвавлення внутрішнього попиту, у тому числі завдяки тому, що повернуться вимушені мігранти. 

Міжнародна підтримка покриє дефіцит бюджету  та  підтримає резерви 

У 2022 році Україна отримала понад $32 млрд міжнародної допомоги, з яких понад $14 млрд - гранти. Завдяки цьому вдалося профінансувати більшу частину дефіциту зведеного бюджету, а також наростити міжнародні резерви до $28,5 млрд на кінець року. Поточний рівень резервів є достатнім для забезпечення стійкості валютного ринку. 

Загальний обсяг міжнародного фінансування у 2023 році може перевищити $38 млрд. Це дасть змогу не вдаватися до емісій для покриття дефіциту бюджету і  підтримати міжнародні резерви на достатньому рівні.  Нацбанк очікує, що на кінець 2023 року міжнародні резерви становитимуть близько $27 млрд.

Нагадаємо, НБУ закликав міжнародні банки покинути російський та білоруський ринки. Такі звернення були спрямовані на адресу Raiffeisen Bank International, Intensa Sanpaolo, OTP Bank, ING Bank, Credit Agricole. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.