Жінка - унікум розповіла, як вона запам'ятовує 1080 чисел за півгодини: метод Шерлока Холмса

Читать на русском

Будь-хто може досягти високої потужності пам’яті.

Читать на русском
Лайфхак, корисні поради
Память тренується, і це варто робити.

Будь-хто може досягти високої потужності пам’яті.

Існують люди, мозок яких здатний запам'ятовувати незбагненно довгі списки інформації. Серед них навіть є так звані чемпіони, адже тренування пам'яті, - такий самий спорт, як і будь-який інший. Виявляється, щоб запам’ятати довгі списки інформації, спортсмени, які займаються пам’яттю, використовують так званий "метод локусів". Він полягає в тому, що, числа або факти перетворюються на візуальні образи та пов’язуються зі знайомими місцями для покращення запам’ятовування.

Британська розробниця програмного забезпечення для запам’ятовування та пригадування Кеті Кермоуд розповіла, як їй вдається запам’ятати 1080 чисел за 30 хвилин, пише Big Think. Жінка має зручні уявні образи на числа від 1 до 999. Коли вона чує чи бачить число, то уявляє саме цей образ, який простіше пригадати. 

Як це працює 

Для запам’ятовування чисел Кеті використовує систему Бена. Це варіант широко використовуваної великої системи, у якій кожна цифра представляє певний приголосний або голосний звук. У поєднанні вони утворюють слова. Так, набір цифр 7-1-1 англійською дасть слово "кішка". Такий спосіб називається мнемонічним. Так, окремі числа асоціюються в неї зі знайомими  рослинами, тваринами тощо. 

Довідка. Мнемоніка - сукупність спеціальних методів і способів, що полегшують запам'ятовування і відтворення потрібної інформації, спрощуючи її до більш пов’язаних або легко візуалізованих концепцій. 

Навіщо перетворювати числа в образи

Мозку набагато легше запам’ятовувати зображення, ніж слова, це явище відоме як ефект переваги зображення. Крім того, важливою складовою запам'ятовування є  емоції, пов'язані з людьми. Тож останніх також реокмендується включати в ментальну карту пам'яті. Наприклад, у певного друга є "змія" - ви це точно запам’ятаєте.

Числа ж важко запам’ятати природним шляхом, тому що вони дуже абстрактні. Чемпіони з пам'яті стверджують, що, як і звичайні люди, не запам'ятали б порядок перших ста цифр числа Пі без відповідної техніки. 

Візуалізуйте те, що хочете запам'ятати!
Візуалізуйте те, що хочете запам'ятати!

Як покращити власну пам'ять: метод локусів

Цей метод ще називають технікою "палацу пам’яті". Він був розроблений давньогрецьким ерудитом, який ледь уникнув смерті в результаті обвалу будівлі в V столітті до нашої ери. Чоловік придумав цю техніку після того, як виявив, що міг ідентифікувати мертвих, думаючи про те, де кожна особа сиділа за вечерею. Просторове розташування дійсно є потужною допомогою пам’яті.

По суті, метод передбачає створення ментальної карти знайомого місця (вашого будинку чи району), а потім поєднання інформації, яку ви хочете запам’ятати, з конкретними локаціями в цьому місці. Саме цим способом користався Шерлок, якого зіграв британський актор Бенедикт Камберетч. Він уявляв шафу, в шухлядах якої знаходились потрібні йому файли, і вдало та швидко перебирав їх у власній уяві.

Ви можете придумати схожий, але зручний для вас спосіб. Наприклад, обрати для ментальної карти не місцевіть чи локацію, а, скажімо, епізод з фільму. Спортсмени говорять, що всі мають різний розум, тому робіть так, як зручно вам.

Можна також уявляти колір цифр. Це буде дещо схоже на синестезію, явище сприйняття, що змішує органи чуття незвичайними способами. Тоді людина, наприклад, може "бачити кольори" під час слухання музики (по факту уявляти їх). В останні десятиліття дослідники вивчали синестезію та її зв’язок із пам’яттю. Схоже, що синестети мають кращі здібності до пам’яті. Одним із пояснень може бути те, що синестети природним чином формують яскраві мультисенсорні мнемонічні асоціації, які інші повинні культивувати, щоб покращити пам’ять.

Потужна пам'ять = талант + тренування

Кеті завжди мала хист до запам’ятовування. У три роки її батьки виявили, що вона легко згадує імена футболістів і клуби, за які вони грали, а пізніше - номерні знаки, номери телефонів та імена дітей у школі. Цікаво, що для імен вона не використовує жодної техніки, так працює її мозок. 

У 2008 році вона вперше брала участь у конкурсі пам’яті, встановивши світовий рекорд із запам’ятовування 84 незнайомих імені та облич за п’ять хвилин. Пізніше вона перевершила це, встановивши новий світовий рекорд і збільшивши кількість побачених та пригаданих імен і облич до 105. Нині жінка переконана, що люди з менш розвиненою від народження пам'яттю також можуть досягати високих результатів за умови тренувань.

"Потрібно тренуватися, але природні здібності також допомагають. Я думаю, що це як у будь-якому виді спорту - суміш двох факторів", - резюмує вона.

Кеті, як і багато спортсменів, що розвивають пам’ять, використовує модифіковану версію методу. Коли вона хоче запам’ятати довгий список цифр - наприклад, 1080 чисел, які вона запам’ятала протягом 30 хвилин під час змагань у 2017 році, то розбиває числа на групи по три. Використовуючи фонетичну систему Бена, вона перетворює ці тризначні числа на слова та відповідні зображення: кіт, сочевиця, шоумен.

Потім візуалізує прогулянку знайомим маршрутом у своїй ментальній карті (вона часто використовує свій дім) і "розміщує" два зображення в кожній заздалегідь визначеній точці цієї уявної прогулянки. В кожній з цих точок вона уявляє близьких собі людей. А отже, все за формулою!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.