На тлі невдач в Україні, путін може спробувати захопити Білорусь чи Грузію

Богдан Зосимчук

Режим путіна гарячково шукає прийнятний вихід із ситуації, що склалася

Усі плани росіян в Україні провалилися, ситуація затягнулася і жодної надії на успіх у найближчому часі немає. Тому кремль перебуває в стані гарячкового пошуку «маленьких перемог», де знову зможе продемонструвати підлеглому населенню чергове «вєлічіє» та «геній» їхнього вождя. У цій ситуації під ударом може опинитися «дружні» Білорусь чи Грузія.

Кінець усім сподіванням

Кремль втратив можливість здійснити швидке і відносно безболісне захоплення України ще на початку війни. Росія переоцінила власні сили й недооцінила ЗСУ та здатність нашого народу чинити тотальний опір. Розрізненість колективного Заходу теж виявилася переоціненою. Як наслідок війна затягнулася, а рф виявилася зовсім не готовою до такого. У затяжному конфлікті, війні на виснаження перемагає сторона, у якої потужніша економіка, тому Україна, яку підтримує ЄС та США, має всі шанси покращувати позиції на фронті. У той самий час економіка рф під тиском санкцій та, зокрема, обмеженням закупівельної ціни на нафту, яке планують запровадити з 5 грудня, зі свистом летить у тартарари.

Росіяни змушені рятувати ситуацію на фронті, отримуючи поразку за поразкою, постійно змінюючи цілі «щоб усе йшло за планом». Вони відступили від Києва, втікли з Харківщини та були витіснені ЗСУ з-під Херсону. Передбачалося, що елітні війська з херсонського напрямку будуть задіяні на інших ділянках фронту і зможуть змінити хід війни. Натомість об’єднані потуги кадрових вояк рф, ЧВК «Вагнера», підкріплені, до того ж «частково мобілізованими» так і не змогли захопити Бахмут. Інститут дослідження війни викрив кремль у відвертій брехні щодо заяв про оточення цього населеного пункту.

Суто терористичні методи не працюють так, як хотілося б кремлю. Блекаути, які влаштовують Україні допомагають вливати російському населенню чергову порцію опіуму, але так війну не виграти. Та й ремонт мереж відбувається досить швидко. Спроба спровокувати продовольчу кризу та соціальну нестабільність, заблокувавши зерновий коридор, була невдалою. Щодо ядерного шантажу, який був донедавна найбільшою надією рашистів, то в G20 путіну чітко дали зрозуміти, що він неприйнятний для всіх країн світу.

Маленькі перемоги, які так потрібні

Нещодавно з’явилася інформація від Newsweek, що росія напередодні вторгнення до України планувала спровокувати збройний конфлікт із Японією. Європейські країни-сусіди рф готуються до можливих провокацій: Естонія перевіряє бомбосховища, Польща побудувала паркан на кордоні з Білоруссю, а Норвегія посилено патрулює об’єкти енергетичної інфраструктури та виловлює російських шпигунів. Але ці країни погано підпадають на роль жертви в «маленькій переможній війні». Навпаки, подібний конфлікт, зокрема з країнами НАТО безумовно ускладнить ситуацію. Водночас чергові здобутки терміново потрібні.

Телеграм-канал «Генерал СВР», який стверджує, що має інсайдерську інформацію з кремля, пише, що путін на нарадах розмірковує над вибором слабшої мішені для своїх геополітичних амбіцій. І, за словами пабліку, такими можуть стати сусідні держави, де «перемога» може бути практично гарантована — Грузія, Вірменія чи Білорусь. Дійсно, цілком можна уявити, що в цих країнах, які тією чи іншою мірою перебувають в орбіті кремля, буде реалізовано сценарій із «порятунку» та «забезпечення стабільності», у результаті якого до влади прийде лояльніший уряд.

У випадку з Грузією, пише «Генерал СВР», її можуть спробувати взяти під контроль, спонукавши протестний рух, наприклад, вбивством експрезидента Михайла Саакашвілі, який зараз ув’язнений. Щодо нього з’явилася інформація про ймовірне отруєння. Зараз у Грузії до влади прийшли проросійські політики, тому кремль може під виглядом «наведенням порядку» ввести війська до цієї країни. От тільки така операція потребуватиме залучення сил та засобів, які так конче потрібні на фронті. І невідомо, який опір зустрінуть росіяни від грузинського народу, натхненного успіхами українців. Крім того, хто сказав, що Захід не допомагатиме зброєю Грузії й на цьому фронті?

А от щодо Білорусі, то йдеться про остаточне поглинання території. Ще 25 листопадах Інститут досліджень глобальних загроз та демократії Роберта Лансінга опублікував матеріал про те, що в кремлі розглядають фізичну ліквідацію Лукашенка, у якій звинуватять Захід. Його місце має зайняти підконтрольний ГРУ рф генсек ОДКБ Станіслав Зась, який згодом оголосить про приєднання Білорусі до складу рф на правах автономного утворення, щоб запобігти «військовій загрозі» з боку України та Польщі. Це, напевно, буде здійснити найпростіше, оскільки територія Білорусі вже насичена російськими військами, а у владних кабінетах повно агентів ФСБ. 

За деякою інформацією в Мінську це передбачають, тому намагаються отримати гарантії безпеки від Сі Цзіньпіна, як раніше Казахстан. Саме із цим, за однією з версій, і пов’язана загадкова смерть міністра закордонних справ РБ. І якщо Лукашенко не зможе залучитися підтримкою Пекін, а також і надалі уникатиме відкритого збройного конфлікту з Україною, він цілком може стати жертвою кремля.

У всякому разі зрозуміло, що путіну зараз дуже потрібне хоч щось, що можна буде згодувати населенню як перемогу. Це поверне його популярність, відверне увагу від низки безперервних невдач, можливо, спонукає Захід та Україну погодитися хоча б на частину територіальних зазіхань москви й укласти таке потрібне путіну перемир’я.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you