В Україні може подорожчати пальне: з чим буде найбільша проблема

Читать на русском

Багато українських мереж мають запас на 20–25 днів

Читать на русском
В Україні може подорожчати пальне: з чим буде найбільша проблема
Ціни на паливо в Україні незабаром можуть почати зростати

Багато українських мереж мають запас на 20–25 днів

Ціни на паливо усіх видів в Україні знижуються третій тиждень поспіль. Це відбувається попри прогнози щодо зростання напруги на ринку. Однак невдовзі ситуація може змінитись.  

Експерти розповіли "24 каналу" чи можуть незабаром підскочити ціни та чого очікувати від ембарго на російські нафтопродукти в Європі. Наскільки подешевшало пальне: 

  • Середньозважена ціна бензину А-95 з 23 грудня здешевшала з 52,26 гривні до 50,50 гривні.
  • Преміальний бензин А-95+ подешевшав на 1,23 гривні – з 53,08 гривні до 51,85 гривні.
  • Ціна бензину А-92 знизилася на 71 копійку.
  • Дизпаливо подешевшало у середньому на 92 копійки.

За словами економічного експерта Геннадія Рябцева, зниження відбулося через подешевшання нафти після новорічних свят. Ціна нафти марки Brent після нового року опустилася з 85,99 долара за барель до 77,96 долара. 

"Через низхідний тренд на ринку нафти у Європі подешевшали нафтопродукти, звідки закупають паливо усі українські трейдери. Завдяки цьому вдалося уникнути прогнозованого стрибка цін на новорічні та різдвяні свята", - сказав Рябцев.

Вартість нафти Brent за останній рік
Вартість нафти Brent за останній рік

Зменшення цін в Україні також відбувається через нарощення постачань напередодні європейського ембарго нафтопродуктів. Директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн наголосив, що багато українських мереж мають запас на 20–25 днів.

"Внаслідок динамічних постачань ціни падають. Багато українських мереж мають запас на 20–25 днів. Підготовка до антиросійського ембарго на нафтопродукти триває", - зазначив Куюн. 

Що буде після ембарго нафтопродуктів у ЄС  

У лютому набере чинності ембарго російських нафтопродуктів у ЄС. Це може спричинити подорожчання на ринку пального в Україні, адже припинення постачання російських нафтопродуктів до Європи означатиме сильнішу конкуренцію при закупівлях палива та нафтопродуктів.

"Внаслідок ембарго може виникнути нестача ресурсу на спотовому ринку. Річ у тому, що всі українські трейдери здійснюють саме спотові закупівлі на ринку зі дня на день. Наразі в жодного українського трейдера немає довгострокового контракту", - вважає Рябцев.

Найбільший дефіцит на спотовому ринку може стосуватися дизельного пального. Адже після ембарго зникне значна частина загальної кількості продукту.  

"Я це не виключаю підвищення цін після ембарго, тому що це означає, що Європі доведеться замістити десь 40% постачань свого дизельного палива. Це багато, Європа – дуже великий ринок. Це десь в районі 3 мільйонів тонн на місяць. У нас (в Україні, - ред.), мабуть, споживання буде десь 5 мільйонів тонн за рік. А тут 3 мільйони на місяць – суттєві обсяги", - пояснив Куюн.

Європейські виробники зможуть компенсувати зникнення російських нафтопродуктів з ринку для тих компаній, які підписали середньострокові та довгострокові контракти. Проте на вільному спотовому ринку може потрапляти менше палива, ніж було минулого року.  

Чи можна уникнути подорожчання

Якби українські трейдери підписали середньострокові або довгострокові контракти на постачання палива, це б убезпечило українських споживачів від раптових подорожчань. З боку держави раціональність закупівель палива для українських споживачів поки що не контролюється.

"Важливо, що з початком війни трейдери почали отримувати вдвічі більші прибутки, аніж до війни, від чого на потреби держави не йде нічого", – додав Рябцев.

Чого очікувати від цін на бензин у січні

З початку 2023 року вартість літра бензину трохи опустилася, але найближчим часом на нас чекає повернення до максимальних рівнів. Так, останніми робочими днями 2022 року дизельне паливо коштувало в середньому по Україні 55,13 гривні, а до 10 січня вже опустилося до 55,03 гривні, А-95 коштував 52 гривні, а впав до 51,48 грн. Про це "КР.ua" розповів аналітик компанії Esperio Олександр Болтян. Повернення цін на пальне в Україні до максимальних історичних рівнів і подальше зростання відбудуться ближче до кінця січня, коли українці почнуть активніше користуватися автомобілями та відновлять ділову активність. Щоправда, прогнозувати, зростуть ціни на 50 копійок чи на гривню, важко, оскільки на ціноутворення впливають не так класичні ринкові, як внутрішні чинники. Наприклад, посилення податкового тиску призведе до того, що бізнес намагатиметься перекласти ці витрати на плечі населення

Нагадаємо, в Україні вирішили повернути акцизи на пальне. Крім того, українське посвідчення водія адаптували до документів ЄС.

Також Інформатор писав, чому дешевшає нафта

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.