Що буде з тарифами на опалення в Україні та чи покриють вони витрати на енергоресурси

Софія Єлагіна

Експерту з енергетики здається малоймовірним відмова від заборони підвищувати тарифи

Уряд готує до українців до важкої і холодної зими. Руйнівні удари росіян по енергоінфраструктурі вже спричинили проблеми зі світлом, і тепер українці живуть в новій реальності. До цього додається відмова від російського газу і окупація АЕС. А зима ще не почалась. Попри це максимальний тариф на опалення зафіксований, і енергетичні компанії не мають права підіймати їх. Чи не скасують це?

Влада дає оптимістичні прогнози. 8 листопада Прем’єр Денис Шмигаль заявляв, що Україна має запас вугілля – 1,5 млн тонн, вдвічі більше, ніж потрібно. Окрім того, повідомив про 146 млрд кубів газу. Але є нюанс: 15 листопада росія вдалася до чергової масованої ракетної атаки, внаслідок чого були пошкоджені майже всі ТЕС – такі дані навів голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький. Саме на складах ТЕС та ТЕЦ, згідно з заявою Шмигаля, зберігалось вугілля. Його може не вистачити. Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко в блозі “Економічної правди” писав, що його споживання взимку вдвічі збільшиться. Європа, яка постійно підтримує нас, сама переживає дефіцит вугілля, адже російське – під санкціями. 

22 листопада стало відомо, що уряд передав 12,7 млрд грн “Нафтогазу” для закупівлі газу. Це допомога від Канади. Раніше ми отримували суми від Норвегії та ЄБРР. Гроші українців влада заощаджує: 4 вересня Голова Верховної Ради підписав Закон про заборону підвищувати тариф на теплову енергію протягом дії воєнного стану та 6 місяців після його закінчення. На перший погляд, може здатись, ніби іноземні інвестиції компенсують витрати на неї. Але на календарі – 23 листопада. Чи не скасує уряд заборону раніше закінчення війни? Експерту з питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріану Прокіпу здається малоймовірним підвищення тарифів до кінця воєнного стану. Він сказав, що це питання цін на енергоносії завжди було політичним при будь-якій владі. 

Водночас спікер пояснив, що тарифи для населення ніколи не були ринковими і обґрунтованими – тобто такими, які покривають виробництво і постачання цих ресурсів. І навіть після війни нам навряд чи вдасться перейти до моделі економічно обґрунтованих тарифів, яка б розв’язувала цю проблему.

“Це знову призведе до боргів. Зрозуміло, що в умовах інфляції і девальвації, яка у нас є, постачання є імпортозалежним. І відповідно, війна і криза, інфляція, девальвація в енергетичних компаніях якимось чином скоригувала тарифи. Але так, щоб протягом якогось швидкого періоду після навіть завершення війни можна було б запровадити економічну ґрунтовність, – сумнівно, що така можливість буде”, – сказав Андріан Прокіп.

В якому стані сьогодні енергоринок України

Через масовані ракетні атаки росії по енергетичній структурі України пошкоджено близько 50% об'єктів. Щоб уникнути перенапруження, ДТЕК вдається до аварійних та планових відключень світла. Втім, фахівці попереджають: ситуація може ускладнитись. Попри паніку в ЗМІ столична влада попереджає, що до масової евакуації не готуються. Експорт електроенергії зупинився з 11 жовтня. Що стосується газу, то Україна залучає іноземні кошти для його закупівлі. Газосховища Європи до початку опалювального сезону були наповнені більше, ніж на 90% - це за умови відмови від російського газу і переорієнтацію на нових постачальників.

Раніше ми писали, чи зміниться "заморожений" тариф на газ до кінця війни та як зміниться вартість електроенергії. Про недоліки програми "ДроваЄ" читайте тут. Де купити дрова самостійно, для чого вони потрібні і як зберігати - в цій статті

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber.

 

No ad for you