Китай по неформальних каналах сигналізував про готовність допомогти стримати росію — WSJ

Богдан Зосимчук

Делегація політичних радників КНР консультувалися з американськими колегами напередодні зустрічі лідерів держав про можливу співпрацю

Китай використовує американських лобістів, аби покращити відносини з Білим Домом. Схоже, Сі Цзіньпінь серйозно зацікавлений стабілізувати відносини зі США. Конкурентна боротьба між країнами буде й надалі посилюватися, хоча можлива співпраця по багатьох напрямках, зокрема й війні в Україні. 

«Старий друг Китаю»

За інформацією джерел Wall Street Journal, за кілька днів до зустрічі лідера Китаю Сі Цзіньпіня з президентом Сполучених Штатів Джо Байденом на саміті G20, Пекін відправив до Нью-Йорка делегацію старших політичних радників і бізнес-менеджерів для налагодження контактів із групою американських колег. Делегацію погодив сам Цзіньпінь. У США організацією зустрічі займався Моріс «Хенк» Грінберг — відомий американський бізнесмен, який має тісні стосунки з Китаєм.

Пану Грінбергу вже 97 років і за свою довгу кар’єру він встиг отримати довіру як Пекіна, який називає його «старим другом Китаю», так і визнання в США. Досить сказати, що свого часу він був директором Федрезерву — центрального банку Сполучених Штатів. Моріс «Хенк» Грінберг великий спонсор Республіканської партії й зараз є членом правління Ради з міжнародних відносин США, пише CNN.

Грінберг і раніше допомагав Пекіну лобіювати свої інтереси. Так він сприяв входженню Китаю до Світової організації торгівлі у 2001 році, за що став одним з 10 іноземців нагороджених державними відзнаками КНР.

До складу групи з китайської сторони входила низка колишніх політичних діячів, таких як Чень Демін, колишній міністр торгівлі та Нін Цзічже, колишній віцеміністр головного агентства економічного планування Китаю. У складі американської контактної групи були колишній сенатор США Джо Ліберман, Макс Баукус, колишній сенатор, і Террі Бренстад, у минулому губернатор Айови.

Про що говорили сторони

Така високорівнева група не приїжджала до США від початку пандемії Covid-19, тобто майже три роки. За цей час відносини між країнами впали до найнижчого рівня за останні десятиліття. І лише особиста зустріч Байдена та Сі, на якій вони домовилися відновити співпрацю з питань зміни клімату та контакти на високому рівні, дещо послабила напруження. Однак, недовіра все ще висока, і в її основі лежить питання контролю над Тайванем та доступ до технологій США.

«Сі прагне певного рівня стабільності в рамках своєї підготовки до посилення конкуренції зі США. Враховуючи, що між двома сторонами бракує взаємодії на будь-якому рівні, будь-який прямий діалог є цінним» — сказав Деніел Рассел, колишній чиновник адміністрації Обами в Китаї.

Погоджуючи делегацію такого рівня на встановлення контактів зі США, Сі Цзіньпінь просигналізував про свої наміри продовжити діалог і не допустити зриву відносин. У Вашингтоні та Пекіні однаково стурбовані погіршенням відносин між державами, які потенційно можуть перерости в Третю світову, у якій не буде переможців.

За словами учасників, китайська група вказала, що було б бажано, щоби Пекін співпрацював із Вашингтоном у геополітичних питаннях, пов’язаних із вторгненням росії в Україну та проблемою Північної Кореї. Але китайські делегати, схоже, обумовили співпрацю зі США в цьому питанні повагою до ключових інтересів Китаю, таких як Тайвань, і послабленням обмежень на продаж високотехнологічних продуктів китайським компаніям. Так що, співпраця можлива.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you