Чому путін все ще не завдав нового удару по українській енергосистемі - пояснення Тома Купера

Читать на русском

Причина у вичерпанні ракет, впливу західних країн на Іран та поставок зброї Україні

Читать на русском
Чому путін все ще не завдав нового удару по українській енергосистемі - пояснення Тома Купера
Австрійський військовий аналітик, що спеціалізується на історії бойової авіації, Том Купер

Причина у вичерпанні ракет, впливу західних країн на Іран та поставок зброї Україні

Витративши понад 200 балістичних і крилатих ракет та «баражуючих боєприпасів» за попередні два тижні, в останній тиждень листопада дует путін-Суровікін значно сповільнив наступ на українську інфраструктуру. Про те, чому це сталося, аналізує австрійський військовий аналітик, що спеціалізується на історії бойової авіації, Том Купер у своїй колонці для medium.com.

Ракети та шахеди проти енергосистеми

Як пише Том Купер, На 28 листопада очікувався великий повітряний удар (імовірно, із застосуванням до 200 крилатих ракет). Розвідувальні супутники США та союзників відстежували відповідну активність на авіабазі міста Енгельс: місце головного базування російських Ту-95 та бомбардувальників Ту-160. Це викликало занепокоєння в Україні: адже попередні удари завдали величезних збитків, повністю зруйнувавши не менше чверті української енергосистеми та завдавши половині її серйозних пошкоджень.

“Українські служби відреагували з вражаючою енергією та майстерністю. На Заході чимало аналітиків були здивовані тим, як швидко українці відновлювали пошкодження в енергосистемі. Настільки, що багато «зацікавлених спостерігачів» тут, на Заході, тим часом здогадуються, що за радянських часів енергосистема будувалася з великим запасом міцності, - пише Том Купер, - Я мало що знаю про цю енергосистему, але не сумніваюся: відновлення та підключення електромереж у країні розміром з Україну — непросте завдання. З усіма ушкодженнями все стає лише складніше — тому що, як повідомляється, росіяни насамперед націлювалися на трансформатори та розподільчі центри. На їхню думку, це була відносно хороша ідея: намагатися вразити АЕС і ТЕС складніше і потребує точності, якої вони не мають, плюс — у випадку з АЕС — можна легко мати вкрай негативні наслідки (натяк ви зрозуміли). А ось вивести з ладу лінії електропередачі та трансформатори трохи простіше. І їх ремонт може тривати тижні та місяці”.

Проте українці справляються із найскладнішим ремонтом. Енергетики навчилися відключати відкриті частини системи, щойно лунає тривога — вже до удару. З моменту здобуття Україною незалежності більша частина мережі була настільки модифікована, що у росіян виникають серйозні проблеми при спробі її використання. Наприклад, вони нездатні підключити до своєї мережі ЗАЕС в Енергодарі.

28 листопада між 15.00 та 17.00 українці заявили, що збили російські Су-24 та Су-25 у районі між Бахмутом та Лисичанськом. Ці два літаки, ймовірно, брали участь у підтримці атак на Білогорівку (та, що на Сіверському Дінці) і на південь від Бахмута (докладно див. далі). 29 листопада лише в районі Бахмута ВКС завдали десь 50 авіаударів по позиціях ЗСУ. А ВПС України відповіли 17 авіаударами — переважно по російській артилерії.

Треба щось робити

“Звісно, дехто скаже «ну це легко — ось ЄС і НАТО перебувають у процесі постачання до 120 тис., якщо не 130 тис. генераторів», зокрема кілька (шість, здається) дуже потужних. Доставка усіх цих генераторів в Україну — чудово, і це, безперечно, вітається. Немає сумнівів, що у короткостроковій перспективі це дуже допоможе. Але це не запобігає новим російським ударам: це може зробити тільки посилена ППО”, - пише Том Купер.

Він наголошує, що хтось має платити за всі ці генератори, а це, своєю чергою, також означає, що хтось добре наживається на продажі їх урядам, щоб вони могли доставити їх до України

Війна заради прибутку, не заради перемоги

Захід продовжує «систематично» недопостачати Україні системи ППО, і досі немає натяку на спробу захистити всі ці нові генератори, щойно вони будуть запущені в роботу. Рано чи пізно росіяни знайдуть спосіб дістатися і до них, що тоді означатиме, що Заходу доведеться постачати ще більше генераторів — отже, не тільки одна чи дві, а й кілька великих корпорацій можуть отримувати додатковий прибуток. 

“Знову цей типовий Захід з його класичною політикою «вирішуємо проблеми у міру їх виникнення»… Звучить ніби «воюємо заради прибутку, не заради перемоги», хіба не так? Так, саме так. Ось як Захід працює над веденням бойових дій, і це принаймні з часів війни у В'єтнамі (сюрприз?). За одним винятком: Захід відтоді так і не здобув жодної військової перемоги”, - пише Том Купер.

Англійський вальс

“Як це називається «два кроки вперед, один назад»? Англійський вальс, чи що? Що ж, другий крок уперед полягає в тому, що хтось нарешті пояснив недоумкам, які очолюють КВІР (Корпус вартових ісламської революції) у Тегерані, з якими наслідками вони, «ймовірно, зіткнуться», якщо продовжать постачати баражуючими боєприпасами путіна, не кажучи вже про балістичні ракети. А отже, Тегеран мав припинити супутні постачання: принаймні нових безпілотників не було доставлено, і точно жодна іранська балістична ракета не впала на Україну. Поки що. Промовисто, хіба не так? Для людей, які не знають вищих посадовців КВІР, впевнений на 10 тис. відсотків. Для тих, хто знає їх бодай трохи краще: даруйте, ні. Принаймні я не можу уявити будь-якої загрози, яка могла б серйозно вразити КВІР”, - пише Том Купер.

Він наголошує, що розвідувальна інформація з непідтверджених джерел запевняє, що Путін зараз закуповує зброю в Китаї, і що її везуть до Росії теж достатньо: у транспортних літаках Ан-124, багато з яких були відстежені під час перельотів чимось на кшталт повітряного мосту з Москви в різні пункти призначення КНР, за останній тиждень. Наскільки відомо, візуального підтвердження немає, тому підтвердити чи спростувати це не можу.

“Зрештою, дим навколо рішення Ріші Сунака про військову допомогу Україні почав розсіюватися. Гелікоптери Sea Kings, які надав він… а точніше… міністерство оборони, це HU.Mk 5: фактично зняті з озброєння британських збройних сил багато років тому. Але на відео вони такі нові та блискучі, і навчання 10 українських екіпажів уже триває сповна, - пише Том Купер, - А ще, і я там трохи помилився з Хорватією: як виявилося, Хорватія пожертвувала Україні 14 старих гелікоптерів Мі-8 та Мі-8МТВ. Жодного зі своїх (набагато пізніших) 10 Мі-17 (наданих Росією близько десятка років тому за рахунок погашення своїх давніх боргів). (До речі, про хорватські Мі-8: гадаю, деякі з цих гвинтокрилів упізнають українські технічні фахівці. Адже хорвати таємно купували їх в Україні ще в 1994—1995 роках)”.

СТАН ЕНЕРГЕТИЧНОЇ СИСТЕМИ В УКРАЇНІ

Попри постійні обстріли енергетичної інфраструктури, наша енергосистема вийшла з важкої системної аварії. Вся магістральна високовольтна інфраструктура працює. Єдине, досі є проблеми в розподільчих мережах обленерго. Тому, щоб тримати її в балансі, продовжують діяти як планові, так і аварійні відключення споживачів.

Все це - наслідки атаки рашистів 23 листопада. Через обстріли вся країна пережила блекаут (хоча й не повний, як уточнюють представники влади). Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко 25 листопада заявив, що для переходу до стандартних графіків відключень знадобиться від п'яти днів до тижня. А от для повного відновлення енергосистеми до довоєнного рівня знадобиться декілька років

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.