Чи буде прийнятий закон про медичний канабіс та чи потрібен він Україні

Читать на русском

Використання ліків, що містять у своєму складі канабіс, дозволено у багатьох європейських країнах

Читать на русском
Чи буде прийнятий закон про медичний канабіс та чи потрібен він Україні

Використання ліків, що містять у своєму складі канабіс, дозволено у багатьох європейських країнах

15 червня комітет Верховної ради з питань здоров’я нації дав позитивний висновок щодо розгляду парламентом законопроєкту № 7457 про регулювання обігу рослин коноплі, внесений 10 червня Кабінетом міністрів. Цей законопроєкт, відомий у суспільстві як закон про медичний канабіс, викликав гарячі суперечки.

Інформатор спробував з'ясувати, що зміниться у разі його прийняття та чи можливе воно взагалі.

Про що йдеться

Цей закон вносить низку змін у цілий ряд законів України, що регулюють обіг конопель у медичних та промислових цілях, а також у науково-технічній діяльності. Ці препарати будуть використовуватися при лікуванні посттравматичних стресових розладів, зокрема таких, що отримані через війну, неврологічних захворювань, зокрема хвороби Альцгеймера, хвороби Гантінгтона і синдрому Туретта, захворювань травного тракту, хронічного болю у тому числі при онкологічних хворобах.

«Ми розуміємо негативні наслідки війни на психічне здоров'я та кількість людей, які потребуватимуть медикаментозного лікування. Часу чекати нема. Тому ми підготували законодавчий ґрунт для забезпечення повного циклу виробництва препаратів на основі канабісу в Україні: від вирощування та переробки до повноцінного виробництва», – заявив міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко.

Міністерство охорони здоров’я у своєму релізі запевняє, що прийняття законопроєкту дозволить імплементувати кращий досвід у сфері регулювання обігу препаратів на основі канабісу. Документом передбачено встановлення жорсткого контроль над вирощуванням, виробництвом та реалізацією препаратів, зокрема ліцензування вирощування коноплі, маркування кожної партії та одиниці фасованої продукції унікальним штрих-кодом; ведення електронного реєстру обліку переміщення коноплі та виготовлених із неї лікарських засобів на всіх етапах; продаж цих препаратів виключно за рецептами.

Щоправда, Головне науково-експертне управління апарату Верховної ради України висловило низку зауважень до законопроєкту. Експерти побоювались, що контроль за обігом канабісу та ліків, з нього створених, може бути недостатньо суворим через корупцію, відзначали нечіткість формулювання деяких термінів та вимагали докладніше прописаних механізмів контролю.

Незважаючи на ці недоліки, законопроєкт пройшов профільний комітет та був рекомендований до розгляду депутатами. Більше того, цей законопроєкт комітет хоче прийняти як скоріше і для цього рекомендує вдвічі скоротити строк внесення поправок до нього.

Чи буде прийнятий цей закон? 

"Поки що попередньо в порядок денний Верховної ради цей законопроєкт не включено. Але можливо, що він потрапить до зали. Не думаю, що закон набере достатньо голосів, бо є нюанси, які викликають питання. Наприклад, нульове мито на ввезення з-за кордону до 35-го року. Це не дає можливості вирощувати канабіс в Україні у конкурентних правилах, не дає створювати робочі місця, а просто створює для іноземних компаній ринок у нашій країні. Сумнівно приймати такі закони в авральному режимі швидко, без обговорень і без альтернативних думок", - відзначив у коментарі Інформатору народний депутат Роман Каптєлов.

Сумніви депутата виглядають досить обґрунтованими, адже влітку минулого року для ухвалення схожого законопроєкту голосів не вистачило.

Чи варто приймати закон про канабіс?

Про це Інформатор спитав експертів. Ось що вони відповіли.

Адвокат Станіслав Ліфлянчик: Я палкий прихильник цього закону. Він не має нічого спільного з легалізацією наркотиків, проте допоможе лікуванню хвороб та полегшенню страждань пацієнтів. Зараз канабіс в Україні не можна використовувати ані при виробництві ліків, ані в чистому вигляді. Держава вирішила унормувати використання канабісу з медичною метою та суворо контролювати виробництво, збут, призначення та інше. Розмови про те, що держава легалізує наркотики — політична маніпуляція. Сьогодні наркотики можна купити на вулиці. До речі, їх купівля у невеликій кількості для власного використання в Україні декриміналізована. Щоправда, неможливо зробити це без ризику та з розумінням якості того, що купуєш.

Адвокат Віталій Погосян: Знаю з досвіду, скільки виникає юридичних проблем у медицині, пов'язаних з обігом наркотичних засобів та прекурсорів. Сам по собі медичний канабіс — це потрібна річ і спасіння для деяких пацієнтів. Але як буде організована система контролю за його обігом та виробництвом, ми зможемо судити лише після прийняття остаточної версії закону. Зараз про це говорити зарано, адже в законопроєкт може бути внесено низку правок.

Політтехнолог Сергій Гайдай: Особисто я вважаю, що закон про зброю зараз більш важливий, але підтримую законопроєкт про медичний канабіс. Він є індикатором прав та свобод громадян у країні. Зараз Україна переживає переломний момент. Або надалі держава та чиновники будуть фактичними господарями країни та будуватимуть систему управління на заборонах, обмеженнях та перевірках. Або ми побудуємо країну максимальних свобод та розвитку для громадян, де держава виконує роль сервісної служби, що створює комфортні умови життя. Зараз закон про канабіс нічого не змінить, але стане гарним прецедентом. Він стане ще однією, хоч і невеличкою, але свободою для певної частини громадян. Тим більше дозвіл канабісу (марихуани) ніяким чином не зіпсує наше життя, адже його небезпека сильно перебільшена. А дозволені тютюн, алкоголь та навіть цукор завдають здоров’ю людини значно більшу шкоду, ніж канабіс. Чим більше у суспільстві свобод, тим воно більш здорове, здатне до самоорганізації, та усвідомлене.

Ольга Палій

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.