Українські документи за кордоном: які послуги доступні зараз і що змінилося для чоловіків

Микола Лісіцин

Роботу держпідприємства "Документ" продовжили на шість місяців

Роботу сервісів державного підприємства "Документ" за кордоном було продовжено ще на шість місяців. Відповідний проєкт рішення ухвалив уряд на засіданні 4 червня. 30 червня ця постанова набрала чинності. Тепер українці можуть оформлювати паспорти за кордоном та отримувати низку інших послуг.

Фахівці "Юридичного порадника для ВПО" у Facebook розібралися, які послуги ДП "Документ" доступні українцям зараз. Вони нагадали, що можливість оформлення паспорта громадянина України, "закордонного" паспорта, у ДП "Документ" за кордоном була впроваджена ще постановою Кабміну №678 від 10 червня 2022 р.

Нюанс для військовозобов'язаних

25 квітня цього року згідно з постановою Кабміну №443 від 23 квітня 2024 р. громадяни чоловічої статі, віком від 18 до 60 р. (за деякими винятками) могли отримати паспортні документи лише в підрозділах ДМС на території України.

Згідно з новою Постановою оформлення паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років у закордонних відділеннях ДП “Документ” здійснюється за умови наявності у зазначених осіб військово-облікових документів.

Які послуги будуть доступні українцям за кордоном

Оформлення паспорта громадянина України у разі:

  • оформлення паспорта громадянина України вперше після досягнення 14-річного віку;
  • набуття особою громадянства України відповідно до ст.7 Закону України «Про громадянство України»;
  • оформлення особі, яка виїхала за межі України з 24 лютого 2022 р., паспорта громадянина України вперше після досягнення 18-річного віку, зокрема без подання документів з фотозображенням особи, виданих уповноваженими органами, установами, організаціями. Факт виїзду особи за межі України з 24 лютого 2022 р. підтверджується поданими такою особою документами з відміткою про перетинання кордону країни перебування або іншими документами, що підтверджують такий факт;
  • втрати або викрадення паспорта громадянина України.

Також доступні наступні послуги:

  • оформлення паспорта громадянина України особі, яка постійно проживає за кордоном;
  • обмін паспорта громадянина України;
  • оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого) паспорта громадянина України для виїзду за кордон;
  • обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Консультанти нагадали, що термін виготовлення українських паспортів за кордоном у звичайному порядку – до 20 робочих днів. У терміновому порядку він скорочується до семи робочих днів.

 Скільки коштуватиме оформлення документів

Нагадаємо, що у червні 2022 року Кабмін запровадив пілотний проєкт, за яким українцям за кордоном почали масово оформлювати документи. З того часу станом на червень 2024 року, за інформацією Державної міграційної служби, за кордоном оформлено:

  • 88 570 паспорти громадянина України у формі ID-картки;
  • 516 719 паспортів громадянина України для виїзду за кордон.

Відтепер паспорт громадянина України тим, хто не досяг 18 років оформлюється на 4 роки, хто досяг 18 років – на кожні 10 років, а після 65 років паспорт оформлюють безстроково.

За одночасне оформлення, обмін паспорта громадянина України та закордонного паспорта у строк:

  • не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети – адміністративний збір складе 908,4 грн.
  • не пізніше ніж через 7 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети – 1 тис. 816,8 грн.
  • у разі оформлення заяви-анкети паспортним сервісом ДП «Документ», розміщеним за кордоном, паспорт громадянина України видається особі у строк, що не може перевищувати 3 місяців.

Українці за кордоном

За кордоном знаходиться значна кількість українців, які виїхали з країни через війну. Але за статистикою, останнім часом їх число зменшується. Якщо у лютому їх було 4 234 595 осіб, то станом на кінець березня цей показник становив 4 211 495. Таким чином від статусу тимчасового захисту відмовились 23,1 тисяч українців.

Загалом кількість людей із тимчасовим захистом зменшилася у дев'яти країнах ЄС. За цим показником лідирують Чехія, Швеція та Австрія. А ось Німеччина, як і раніше має популярність серед українських біженців. Все завдяки соціальній підтримці. А загалом найкращими для українців за рівнем допомоги є Швеція, Латвія, Німеччина, Литва, Румунія, Португалія та Данія.

Проте в НБУ прогнозують, що після 2024 року очікується поступове повернення мігрантів в Україну. Цей процес буде йти повільно, адже багато людей вже встигли адаптуватися до життя за кордоном. На 2024 рік прогнозується відтік 200 тисяч мігрантів. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you