Тарифи, закони, пенсії та мінімалка: все, що зміниться в Україні у 2022 році

Читать на русском

Прогноз ціни на газ + 20%, електроенергію + 17,5%, гарячу воду та опалення +16%

Читать на русском
Тарифи, закони, пенсії та мінімалка: все, що зміниться в Україні у 2022 році

Прогноз ціни на газ + 20%, електроенергію + 17,5%, гарячу воду та опалення +16%

На поточній сесії – з вересня по грудень 2021 року – народні депутати України ухвалили 244 закони. За ідеєю всі законопроекти, які передбачають внесення змін до Бюджетного та Податкового кодексу, мають ухвалюватися за півроку до настання нового року (і бюджетного, і календарного). Однак під час роботи 6 сесії IX скликання були моменти, коли зміни доводилося вносити прямо «під ялинку».  

Інформатор розбирався, які зміни загалом чекають на українців у 2022 році. Йдеться і про законодавчі акти, і про виплати, і про тарифи. 

Які закони набирають чинності

Протягом січня почнуть діяти зміни до низки законів України. Загалом за січень оновляться більше 70-ти законодавчих актів. Деякі з них стосуються синхронізації українського законодавства з вимогами директив та регламентів Європейського Союзу згідно з Угодою про асоціацію з ЄС. Є й ті, що вносять зміни до Податкового та Бюджетного кодексів. 

Наприклад, з 1 січня набуває чинності закон про внутрішній водний транспорт, який президент Володимир Зеленський підписав ще рік тому – 30 грудня 2020 року. Міністр інфраструктури України, чинний на той момент, Владислав Криклій говорив, що новий закон дозволить розвантажити дороги, поліпшити конкуренцію і збільшити інвестиції. 

«Закон дозволить збільшити вантажопотік до 30 мільйонів тонн на рік із економічним ефектом для держави у 13—16 мільярдів гривень на рік», - говорив Владислав Криклій.

Також з 1 січня починає діяти Указ Президента України від 28 липня 2021 року про День молоді, яким свято переноситься з 22 червня на 12 серпня. 

«Встановити в Україні День молоді, який відзначатиметься щороку 12 серпня у Міжнародний день молоді», - йдеться в Указі. 

І про найголовніше. З 1 січня набувають чинності зміни до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень. У засобах масової інформації закон назвали «антиахметівським» через зміну формули розрахунку рентної плати за видобуток залізної руди. За фактом, законопроект повністю змінює систему адміністрування податків. 

 

Тарифи, закони, пенсії та мінімалка: все, що зміниться в Україні у 2022 році 1

Зокрема, по-перше, збільшується податкове навантаження, зокрема на підакцизні товари — тютюн, паливо, алкоголь та ресурсні — залізна руда.

По-друге, з січня 2022 року кожен власник землі с/г призначення повинен додатково сплачувати приблизно 1 500 гривень податку з 1 га, незалежно від того, що на ньому вирощують, чи взагалі вирощують і навіть якщо не здають в оренду. 

По-третє, змінюється екологічний податок. Якщо зараз ставка податку становить 10 грн. за тонну і лише для підприємств, у яких викиди СО2 на рік становлять понад 500 тонн, то зараз цей податок збільшується до 30 грн. за 1 тонну. 

Також змінюється податок на прибуток, ПДВ, змінюється нарахування та сплата ПДФО. Крім того, багато критики викликав пункт про обмеження та відмову у праві на виїзд за кордон керівників юросіб або постійних представників нерезидентів-боржників у разі наявності податкових боргів. Закон передбачає ще багато інших змін, які, по суті, були прийняті з порушенням регламенту буквально за місяць до нового року, а президент взагалі підписав документ лише 20 грудня. 

У парламенті перед голосуванням представники різних фракцій висловлювалися проти ухвалення тоді ще законопроекту з низки причин. Представник фракції «Батьківщина» Михайло Цимбалюк у коментарі Інформатору зазначив, що не підтримує законопроект, оскільки він обмежує малий та середній бізнес.

Під час бурхливого обговорення суперечливого законопроекту у Раді від усіх нападок відбивався голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політик Данило Гетьманцев. Однак пізніше Гетьманців вибачився за те, що Рада порушила принцип стабільності податкового законодавства при прийнятті скандального № 5600. Тож у 2022 році на українців чекає багато сюрпризів, наслідки яких наразі складно прорахувати через терміновість прийняття податкових змін. 


 

Як зміняться соціальні виплати у 2022 році

Цілком природно, що зміни, які стосуються оподаткування, стосуються бюджету. Враховуючи, що бюджет на 2022 рік Рада ухвалила буквально через 2 дні після ухвалення вищезазначеного законопроекту №5600, є побоювання, що не всі зміни відображені у головному фінансовому документі країни. У зв'язку із цим зупинимося лише на основних змінах у виплатах. 

Мінімальна зарплата зміниться один раз: 

  • з 1 січня нічого не зміниться – 6 500 гривень на місяць; 
  • з 1 жовтня підвищення – до 6 700 гривень на місяць. 

Прожитковий мінімум (для працездатних осіб) наступного року підніматиметься тричі: 

  • 1 січня - до 2 393 грн.; 
  • 1 липня – до 2 508 грн
  • 1 грудня – до 2 589 грн

Саме розмір прожиткового мінімуму економісти називають традиційною проблемою бюджету України.

«Він не має нічого спільного із реальністю. Влада не знаходить сміливості сформувати коректний прожитковий мінімум, який відповідає реальності. Тільки коли цей мінімум підрахований і визначений, він дозволяє підрахувати та зрозуміти, яка кількість громадян потребують тієї чи іншої соціальної підтримки. Тому що неможливо допомагати всім одразу, і завжди. Але якщо у нас немає цього прорахованого та прийнятого показника прожиткового мінімуму, то ми не маємо можливості рухатися далі усією країною», – пояснив економіст та голова ради Українського аналітичного Центру Борис Кушнірук.

У 2022 році рівень соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям традиційно залежатиме від прожиткового мінімуму та становитиме: 

  • для працездатних осіб (від 1 116 гривень із січня до 1 207 гривень із грудня); 
  • для людей з інвалідністю та тих, хто втратив працездатність (від 1 934 гривень з 1 січня до 2 093 гривень з 1 грудня); 
  • для дітей віком до 6 років (від 2 730 гривень з 1 січня до 2 953 гривень з 1 грудня); 
  •  для дітей віком від 6 до 18 років (від 3 403 гривень з 1 січня до 3 683 гривень з 1 грудня). 

Змінюється і розмір пенсії для людей, які отримали інвалідність внаслідок Чорнобильської катастрофи. Пенсії мають бути не нижчими:

  • для І групи інвалідності – 6 000 гривень;
  • для ІІ групи інвалідності – 4 800 гривень;
  • для ІІІ групи інвалідності – 3 700 гривень;
  • для дітей з інвалідністю – 3 700 гривень. 

Мінімальні пенсії в Україні прив'язані до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність Відповідно, згідно з бюджетом, розмір мінімальної пенсії у 2022 році змінюватиметься таким чином: 

  • з 1 січня – 1 934 гривні; 
  • з 1 липня – 2 027 гривень;
  • з 1 грудня – 2 093 гривні.

Раніше Інформатор вже повідомляв, що фактично в Україні є два різні прожиткові мінімуми: законодавчо встановлений, який визначається законом про держбюджет, і фактичний, розрахований Міністерством соціальної політики. І той прожитковий мінімум, розрахований Мінсоцполітики, встановлений на рівні 5 300 грн. Виходить, що у Держбюджеті на майбутній рік закріплений вдвічі менший прожитковий мінімум, ніж це необхідно людям для життя.

 

Як зміняться тарифи у 2022 році

Прогнозувати тарифи – справа досить складна, і не завжди прогноз схожий на реальність. Як би там не було, 8 грудня Міністерство економіки України опублікувало консенсус-прогноз на 2022 рік щодо зміни тарифів на комунальні послуги. Там цифри вже відрізняються від тих, що у травні спрогнозував Кабмін на 2022 рік. 

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від травня 2021 року, ціни у 2022 році, імовірно, зміняться в межах 0-13%: 

  • очікуване зростання ціни на опалення6%;  
  • очікуване зростання ціни на воду11%;
  • очікуване зростання ціни на електроенергію - 0%
  • очікуване зростання ціни на газ  – 13%. 

* Допустимий коридор ±3% 

«Це усереднені значення припущень низки експертних та фінансових установ, які насправді можуть не справдитися. Наприклад, у жовтні експерти прогнозували, що у поточному 2021 році ціни на гарячу воду та опалення зростуть на 33%, а насправді фактичне зростання склало лише 1,5%. Оскільки Уряд підписав Меморандум з місцевими органами влади, забезпечив продаж газу для населення від НАК Нафтогаз за ціною у 5 разів нижчою за ринкову (7,4 грн/м3 замість 35 грн/м3)», - йдеться у повідомленні Мінекономіки. 

Однак згідно консенсус-прогнозу за жовтень 2021 року, тарифи зміняться більш суттєво: 

  • очікуване зростання ціни на газ – 20%
  • очікуване зростання ціни на електроенергію – 17,5%
  • очікуване зростання ціни на гарячу воду та опалення - 16%

Передбачити тарифи, на думку економіста Михайла Крапівка, практично неможливо, особливо з огляду на внесені зміни до податкового кодексу. За словами експерта, тренд зростання цін збережеться. І йдеться не лише про тарифи, а й про продукти харчування. Михайло Крапивко нагадав, що економіка за своєю суттю інформаційна. Відповідно, якщо в якомусь сегменті дещо змінюється цінова політика, цей процес позначиться на всіх галузях економіки.

Раніше Інформатор повідомляв про основні показники державного бюджету України на 2022 рік, а також проводив опитування народних депутатів щодо розуміння понять «прожиткового мінімуму» та «Споживчого кошика».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live . Підписати на канал у Viber можна тут

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.