Росія заплатить: ЄС використає $319 млрд доларів заморожених активів для відновлення України

Богдан Зосимчук

Сума збитків України через війну з росією складає 600 млрд доларів

Заморожені Брюселем активи Центробанку рф, а також майно російських олігархів планують використати для отримання прибутку, який спрямують на відновлення України, як давно вже планували. Їх передадуть до спеціального інвестиційного фонду, що дозволить уникнути порушення міжнародного права. Може йтися про суму в сотні мільярдів доларів. 

Не можна так просто взяти...

Взагалі то, мова про необхідність використання майна росії для відновлення України йшла давно. Чимало впливових політиків, у тому числі й верховний представник ЄС Жозеп Боррель в інтерв’ю  Financial Times висловлювалися за такий крок, назвавши його  «цілком логічним».  Очільник Євроради Шарль Мішель теж заявляв, що потрібно не лише заморозити російські активи, а й дати можливість конфіскувати їх та направити на відбудову України.

Однак конфіскація суверенних активів загрожує порушеннями міжнародного права. Інші країни можуть сприйняти це як небезпечний прецендент, оскільки порушаться механізми, які гарантували фінансову стабільність у світі. Міністр фінансів США Джанет Йеллен у квітні заявила, що конфіскація російських державних активів не може бути легковажним вчинком, має здійснюватися лише в координації із союзниками й може вимагати ухвалення відповідного законодавства в США.

Використають кошти, залишаючи росію на гачку

Тому в ЄС придумали інший механізм. Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у своєму виступі на пленарній сесії Європейського парламенту в Брюсселі сказала, що замість конфіскації, кошти надійдуть до спеціального фонду. А вже прибутки від інвестицій цього фонду будуть спрямовані на фінансування відновлення України після закінчення війни.

«Збитки, завдані Україні, оцінюються в 600 млрд євро. Росія та її олігархи мають компенсувати Україні збитки та покрити витрати на відновлення країни. І в нас є кошти, щоб змусити росію платити. Ми заблокували 300 млрд євро резервів центробанку росії та заморозили 19 млрд євро російських олігархів», — сказала фон дер Ляєн.

Цей крок, на відміну від конфіскації майна рф, не тільки викликає менше критики з боку порушення міжнародного права, але й дає можливість ЄС використовувати фінансові важелі впливу на росію. Базові активи можуть бути повернуті російській державі. Це може статися, наприклад, у разі підписання мирної угоди, повідомляє Financial Times.

Ця ініціатива безпрецедентна й ще має бути обговорена на рівні ЄС та з міжнародними партнерами. У Єврокомісії заявили, що вже відбулися попередні переговори зі США щодо цієї теми.

Про які кошти йдеться

Країни ЄС, а також інші держави колективного Заходу за десять місяців російсько-української війни запровадили вісім пакетів санкцій роти росії та окремих її громадян за розв’язання найбільшого збройного конфлікту в Європі із часів Другої світової. У результаті було заморожено сотні мільярдів доларів. Тепер власники не мають до них доступу й не можуть їх використовувати. Йдеться про суму в 300 млрд доларів із золотовалютних резервів російської держави, а також про 19 млрд доларів, які належать різним олігархам рф.

Однак насправді, активів, які підлягають замороженню, значно більше. Здійснити заплановане ЄС буде складно також через відсутність інформації про місцезнаходження та масштаби заморожених активів російських центральних банків. Загальна сума російських державних активів, зосереджених у ЄС, невідома, повідомляє Financial Times.

Що стосується російських політиків та олігархів, то вони почали приховувати майно, переписуючи його на підставних осіб, ще задовго до вторгнення і тепер довести їхню причетність буде досить складно. Деякі фізичні активи росіяни переправляють до лояльних країн. Наприклад, налічується близько сотні приватних російських літаків, які прилетіли в Дубаї майже відразу після початку вторгнення рф в Україну. За деякими припущеннями, може йтися, навіть, про 400 млрд доларів тільки приватних активів. 

Можливі варіанти вилучення та використання активів на користь України обговорювали й на саміті міністрів закордонних справ країн НАТО в Бухаресті. І хоча в спільній заяві про це не говорилося, ініціатива була схвалена багатьма з них.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you