Перемога-2023: чи стане вона для України реальністю?

Перемога-2023: чи стане вона для України реальністю?

Читать на русском

Інформатор зібрав прогнози експертів

Читать на русском
Перемога-2023: чи стане вона для України реальністю?
У кремлі досі не відмовилися від своїх загарбницьких цілей

Інформатор зібрав прогнози експертів

2023 рік став першим, який Україна зустріла в умовах повномасштабної війни. Але чи буде він таким останнім? Керівництво країни і дехто із її західних партнерів прогнозують, що так. Проте у кремлі досі не відмовилися від своїх загарбницьких цілей. Тому експерти погоджуються, що подальший розвиток подій залежатиме від успіхів ЗСУ та військової підтримки союзників, яка допоможе прискорити звільнення наших територій.

Інформатор зібрав основні прогнози щодо термінів та умов завершення військових дій.

Песимістичний прогноз

Після десяти місяців повномасштабного російського вторгнення в Україну вже очевидно: війна не закінчиться в найближчий рік. Такий невтішний прогноз опублікувала британська газета Financial Times, вказавши на те, що росія намагається перегрупуватися і готує свій народ до тривалої війни.  

“Умови для припинення вогню, не кажучи вже про формальне мирне врегулювання, навряд чи складуться у 2023 році. Заморожування нинішніх позицій не задовольнить ані Росію, ані Україну... Зеленський не може погодитися на припинення вогню, залишивши Україну без території, втраченої після російського вторгнення в лютому, окрім окупованого Донбасу і Криму, захоплених в 2014 році. Щоб повернути цю територію, потрібна зброя, яку Захід, схоже, не бажає постачати”, – йдеться в прогнозі.

Підтверджують цю точку зору і високопоставлені американські військові чиновники, про що свідчить заява голови Об'єднаного комітету начальників штабів США генерала Марка Міллі.

“Ймовірність воєнної перемоги України, яка визначається як вигнання росіян з усієї України, включаючи Крим, найближчим часом невелика у військовому відношенні”, – наголосив генерал Міллі.

І справді, президент Зеленський ясно дав зрозуміти, що перемога, з його погляду, включатиме повернення Криму та Донбасу разом із територіями, окупованими Росією з 24 лютого 2022 року.

Оптимістичний прогноз

Військовий аналітик Петро Черник, ділячись своїми міркуваннями з Інформатором, відзначив наявність на фронті ознак того, що вже на початку літа росія може зазнати поразки у війні проти України. Це співпадає з прогноз очільника української розвідки Кирила Буданова про те, що війна може завершитись до кінця весни.

“Чи складуться передумови для поразки рф на кінець травня-початок літа? Цілком можливо. Все туди рухається. За великим рахунком, рф вже програла. Стратегічної мети – ліквідації української державності – вони не досягли. Якщо так, то і відновити імперський статус вони не можуть. А якщо вони цього не можуть, то неминуче рухаються до катастрофи. Питання лиш – коли та за яких обставин ця катастрофа відбудеться”, – говорить Петро Черник.

Водночас він попередив, що перемога буде дуже важкою для України: “У Нікколо Макіавеллі є гарний вислів: “війни починають, коли хочуть, закінчують – коли можуть”. З огляду на те, що росіяни будуть битися на смерть, ця перемога для нас буде дуже важкою. Смертельно поранена змія перед загибеллю викидає найбільшу і найнебезпечнішу дозу отрути. Тому від них можна чекати чого завгодно. Але наша перемога обов’язково буде”.

А ось військовий експерт Олег Жданов вважає, що повністю у першій половині 2023 року війна не припиниться. Натомість є шанси на завершення її гарячої фази. Звичайно, сьогодні ніхто не може дати стовідсоткову гарантію, що саме так і буде, зауважує експерт. Поза тим, війна може закінчитися і набагато швидше за умови усунення Путіна від влади, адже російська еліта захоче домовитись із Заходом.

“Думаю, що 2023-й буде роком перемоги України в цій війні. Якщо говорити в стратегічному плані, тут йдеться вже не стільки про Україну, скільки про протистояння Заходу та рф разом з її союзниками на кшталт тої самої білорусі. Тому тягнути далі, затягувати цю війну на роки, ніхто не збирається. Відтак, у 2023 році війна (принаймні її гаряча фаза) завершиться. І цілком ймовірний вихід на кордони України 1991 року. Я би взагалі назвав би 2023-й роком контрнаступу”, – прогнозує Олег Жданов.

Прогнози з варіантами

На думку голови Українського центру безпеки та співпраці Сергія Кузана, напрямок і темпи розвитку подій задаватимуть ряд обставин, більшість з яких залежить не від України. Всі вони стосуються процесів в росії та всередині західних країн, які є союзниками України. 

Україна конче потребно отримати від західних партнерів те озброєння, яке запитує в них українське військово-політичне керівництво. І не просто отримати, а саме в такій кількості, в якій воно запитується, і якомога швидше, наголошує експерт. 

“Чим швидше ми отримаємо зброю,тим швидше ми зможемо укомплектувати наші підрозділи та завдати поразки рф. Тому що з нашого боку є розуміння, як це робити, і є досвід успішних наступальних операцій. Які відбулись, незважаючи на кількісну перевагу росіян в артилерії, боєприпасах, стволах. Вони й досі переважають нас за кількістю техніки, але при цьому ми завдаємо їм поразки”, – говорить в Інтерв’ю Інформатору Сергій Кузан. 

Він переконаний: якщо Україна отримає засоби, які дозволять їй вражати всі ті об’єкти, з яких здійснюється напад на українську територію, то наша армія вирвить ікла російському оскаженілому медведю, зробивши безперспективними подальші намагання кремля вести наступальні дії.

“В нас мають бути розв'язані руки і інструмент для реагування. Для цього нам потрібне далекобійне озброєння. Тоді ми зможемо закінчити війну дуже швидко – набагато швидше, ніж хтось сьогодні прогнозує. Удари по російському літовищу в Енгельсі, по керченському мосту та інших об'єктах показали, що ми можемо це робити. І це сприяє зламу у свідомості наших західних партнерів. Але цей злам відбувається дуже повільно”, – коментує експерт.

Погоджується з ним і військовий аналітик Євген Дикий, який відзначає стовідсоткову залежність України від західних партнерів в частині важкого озброєння та боєприпасів. 

“Відповідно, ми залежимо від того, які політичні настрої панують на Заході і які ухвалюються рішення. Це вкрай неприємно, але це факт і плата за те, що ми 8 років повноцінно не готувались до такої війни”, – зазначає Дикий.

За великим рахунком, вважає він, наразі можливі два крайні сценарії з різними варіантами між ними. Оптимістичний крайній сценарій для України – орки збирають, так би мовити, “армію 2.0” (що вони, власне, зараз і роблять) та намагаються в лютому-березні (чи у квітні) переламати хід війни, знову пішовши у великий наступ – скажімо, на Харків, а можливо, навіть на Київ.

На думку експерта, це позитивний сценарій для України. Бо рорійська “армія 2.0” вочевидь буде набагато гіршою, ніж була армія вторгнення. А українська армія теж радикально відрізняється від тої, якою була на момент початку війни. Тому абсолютно очевидно, що такий наступ захлинеться.

“Більш того, якщо навіть вони зайдуть ще раз з території білорусі, тим буде для них гірше. Тоді ми ще й достатньо скоро зачистимо білорусь та будемо мати поруч не російського сателіта, а вільну демократичну державу. І на цьому все.

От після цього вони зламаються, а далі весь їхній фронт посипиться так, як ми побачили на Харківському напрямку” – говорить Євген Дикий.

Тоді, на його думку, є шанс до початку чи середини літа переможно закінчити цю війну і завершити звільнення всіх українських територій

Однак є і протилежний сценарій, коли у росіян вистачить розуму не йти у другий великий наступ, який стане для них самогубним. В такому разі вони кинуть всі сили на те, щоб “закопатися” побільше на лінії фронту і не наступати нікуди. А просто максимально оборонятися і затягувати цю війну.

Тоді війна затягнеться на 2-3 роки, що є дуже небажаним для України варіантом. Тому що росія в такому разі хоче затягнути її у війну на виснаження ресурсів. А фізично ресурсів у ворога більше. Це очевидно.

За словами Євгена Дикого, українці мають надіятися на перший сценарій, але про всяк випадок бути морально і фізично готовими й до гіршого для них сценарію. Україна має дуже великі шанси на весняну перемогу, але 100% гарантії цього немає.

Раніше Інформатор розповідав, яку підтримку отримує Україна від західних союзників.

Також ми писали про те, як після невдалого блекаута путін вигадав новий план війни проти України.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.