Наслідком катастрофи на Каховському водосховищі буде спалах небезпечних хвороб – Одеса у зоні ризику: погляд інфекціоніста

Ігор Рець

Наслідки руйнування греблі – багатофаткорна проблема: людям загрожують токсини, збудники інфекцій та інші шкідливі речовини – як уникнути епідемій

Через руйнування греблі Каховського водосховища Україна зіткнеться із масштабними епідеміями. Це буде частиною екологічної катастрофи, ймовірність якої у вчених вже майже не викликає сумнівів після того, як рівень води у водосховищі ввечері 8 червня впав нижче критичної точки 12,7 м. Лікар-інфекціоніст Андрій Осадчий у коментарі Інформатор-Україна повідомив, які чинники можуть впливати на епідемії інфекційних хвороб після потопу та обмелення Каховського моря. Одна з погроз – трупна отрута. Під ударом узбережжя Чорного моря, насамперед – Одеса.

Експерт підкреслює, спрогнозувати, проблема інфекцій у наслідок катастрофи є багатофакторною. Чітко спрогнозувати перспективи зараз важко. Але небезпеку несуть і токсини, і збудники інфекцій, і шкідливі речовини. Тож найважливіше, що потрібно розуміти зараз кожному українцю, а особливо – жителям півдня і зокрема, Одеси, що вберегтися від епідемії можливо, якщо кожен дотримуватиметься ряду правил і стежитиме за своїм здоров'ям.

Особливу загрозу несуть цвинтарі

Вода, коли розливається, несе у собі бруд, а в нинішніх умовах — також добриво та гній з ферм, продукти життєдіяльності зі зливних ям, мастила, хімічні сполуки та промислові відходи. Особливу загрозу несуть цвинтарі.

"Трупна отрута, кадаверин - одна з найнебезпечніших отрут, тому це також проблема. Також звалища, трупи свійських тварин, тисячі тонн загиблої риби. Це все йтиме по Дніпру і потраплятиме в Чорне море", - каже інфекціоніст.

Оскільки Дніпро впадає у Чорне море, ризик, що брудна вода опиниться біля узбережжя Одеси – слід брати до уваги. Лікар каже, що проблему може посилювати людська недбалість. Він згадує, що в Одесі, попри закриття пляжів через мінну небезпеку, багато хто цю небезпеку ігнорував, і продовжував купатися. Наразі жителям південних областей та Одеси зокрема слід уникати купань у Чорному морі.

"Ті, хто раніше не лякався через мінну небезпеку, можуть не ставитися серйозно і до збудників інфекцій. Але зараз, на мій погляд, ймовірність підхопити інфекцію вища, ніж потрапити на міну. Для Одеси це може виявитися великою проблемою. Крім інфекцій у воді можуть виявитися та отрути — через загиблих тварин та риб. Це велика, комплексна проблема", - каже лікар.

Лікар згадує, що коли у 60-х роках в Одесі стався спалах холери, місто закрили на карантин. Тепер же мова не про одного збудника, а цілий спектр небезпек. Тому відносити треба серйозно. У тому числі щоби не перевантажувати медичну систему.

 Дніпровську та чорноморську рибу з раціону виключаємо, до овочів ставимося з увагою

У літній сезон багато українців люблять проводити вечори за прохолодними напоями із солоною, копченою або в'яленою рибою. Лікар категорично не рекомендує зараз купувати рибу з Дніпра та виловлену у Чорному морі. Особливо це стосується стихійних ринків. Справа не тільки в інфекціях, якими можуть бути заражені водяні жителі. Також є ризик, що нечесні продавці на руку просто зібрали померлу рибу і копченням перебили гнильні прояви. А несвіжа риба — це небезпека ботулізму. 
"Я б категорично не став би купувати зараз свіжу, в'ялену чи копчену рибу. Це і ризик ботулізму, і ризик кишкових інфекцій та отруйних сполук. Я купував би тільки рибу, яка імпортується, привозиться з інших країн. Від риби можуть бути серйозні проблеми. Багато людей люблять пиво з рибою. Але зараз про неї краще забути. Це і у звичайних умовах може нести небезпеку, але зараз це несе особливий ризик", - каже лікар.
 
Особливо це стосується риби, що продається у місцях стихійної торгівлі. Адже перевірити походження такої риби неможливо.

Досвід Індії: забуваємо про напої з льодом, чистимо зуби та приймаємо душ правильно

Лікар розповідає, що під час поїздок до Індії його місцеві колеги-медики попереджали, що там у жодному разі не можна вживати напої з льодом, бо невідомо, звідки цей лід.

Заморожування не вбиває небезпечних бактерій, і ніяк не впливає на токсини. Порада уникати напоїв із льодом стосується не лише територій в епіцентрі трагедії, але й тих, хто живе в Одесі.
"Я не впевнений, що заклади для приготування льоду будуть використовувати бутильовану воду, яка коштує грошей. Дуже висока ймовірність, що лід буде приготовлений з води з-під крана", - каже він.
Навіть для чищення зубів краще використовувати бутельовану воду, каже лікар. Ці запобіжні заходи допоможуть зберегти здоров'я, а в ряді випадків і життя.
"В Індії я за порадою місцевих лікарів чистив зуби виключно бутельованою водою, а коли приймав душ, не відкривав рота, щоб туди не потрапила водопровідна вода. Як підсумок — під час поїздки до Індії я уникнув будь-якої кишкової інфекції, яких там безліч", – розповідає лікар. 
Людям, які живуть у зоні лиха, слід вживати воду з-під крана лише якщо немає доступу до бутельованої, і виключно після обробки.
"Якщо бутельованої води немає, слід кип'ятити проточну воду не менше 7-10 хвилин. Також є спеціальні таблетки, що дезінфікують. Їх використання також ефективно", - говорить інфекціоніст.
Також у зоні лиха слід уникати від вживання води з колодязів. Через ґрунтові води туди також можуть потрапляти інфекції та шкідливі сполуки.

Від Дніпра до Румунії: оцінюємо географію небезпеки

Лікар каже, що прогнозувати подальший розвиток подій не можна. Наприклад, коментуючи небезпеку поширення сибірки через можливе затоплення скотомогильників, він заявив, що це можливо, але лише у випадку, якщо там поховані тварини загиблі саме від сибірки.

Картину майбутнього також ускладнює комплексний характер проблеми. Невідомо також, наскільки відповідально люди сприймуть проблему і будуть виконувати міри безпеки.

Зважаючи на нинішній темп життя, наприклад, обмиті місцевою водою продукти з півдня можуть потрапити на прилавки магазинів у Дніпрі та Києві. А це означає, що мешканцям слід також ретельно їх обробляти, перш ніж вживати.

Хоча вся вода прямувала до Чорного моря на південь, і до верхів'я Дніпра токсини не потраплять, але, наприклад, риба туди зможе мігрувати проти течії. Так само як і риба з півдня може опинитися на стихійних ринках інших регіонів.

Загалом уважними слід бути навіть мешканцям Румунії та Болгарії, каже лікар, тобто жителям держав, які також омиваються Чорним морем. Цьому сприяє зокрема те, що вода зараз у Чорному морі тепла, тож інфекції там виживають.
"Ті правила, які раніше багато хто так чи інакше ігнорували, зараз ігнорувати не можна. Подвійно, втричі посилити увагу", - каже лікар.

Кишкові інфекції: як розпізнати та що робити

Лікар категорично застерігає від самолікування у разі появи симптомів кишкової інфекції. Особливо уважно слід ставитись до симптомів у дітей. Якщо ви побували в зоні лиха і відчуваєте один із нижчеперелічених симптомів, слід відразу звертатися до медиків.
 
Симптоми, які вказують на те, що необхідно звернутися до фахівця:
  • діарея;
  • здуття;
  • слабкість;
  • підвищення температури;
  • нудота;
  • блювота;
  • головний біль.

Симптоми ботулізму. Чим небезпечне захворювання та як уникнути наслідків

Одна з важливих небезпек ботулізму – складність у його діагностиці на ранніх стадіях. Тому в першу чергу, треба звертати увагу на загальні симптоми кишкової інфекції та в разі їх прояву, звертатися до лікаря.

Ботулізм проявляє себе в проблемах із ковтанням, гугнявості в голосі та двоїння в очах. Але ці симптоми можуть вказувати на розвиток хвороби.

Лікар застерігає, що без використання сучасних засобів лікування летальність може становити понад 60%.
"Я нагадую, що бутулізм - смертельно-небезпечна інфекція і від неї високий відсоток летальності. І до того ж, бутулізм важливо своєчасно виявити. Бутулізм - страшна річ. Далеко не завжди бутулізм вдається розпізнати відразу, тому, якщо з'явилися симптоми кишкових розладів, потрібно звертатися до лікаря та слід одразу розповідати - що їв, де був, нічого не приховуючи, бо так буде легше поставити діагноз та призначити лікування”, - каже фахівець. 
Лікар нагадує, що у разі дотримання правил, ретельної гігієни та уваги до продуктів, серйозних епідемій можна уникнути. Але для цього кожному зараз потрібно бути максимально уважними.
"Для еподемічної безпеки важливо, щоб кожен дотримувався правил. Я не кажу, що епідемія буде, але її ризик підвищується", - каже Андрій Осадчий.
Раніше доктор Євген Комаровський публікував відео, у якому детально розповідав, як приготувати розчин для дезінфекції зі звичайної білизни, яким треба обробляти поверхні для уникнення кишкових інфекцій. 

Також "Інформатор" наводив поради, як зробити питною забруднену воду та публікував список порад від МОЗ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you