Мосійчук, Олешко та інші корисні ідіоти: хто провокує "Майдан-3" та допомагає Кремлю

Українські спецслужби попереджали, що росіяни залучать публічних осіб до поширення інформації, яка має дестабілізувати суспільство. Ми зібрали декілька прикладів таких постатей

Майдан 3, Стахів, Мосійчук, Разумков, Олешко
Кремль може використовувати популярних українців у власних цілях

Останнім часом СБУ та ГУР попереджають про розгортання з боку росії нової спецоперації з розхитування ситуації в Україні, яка має умовну назву "Майдан-3". За даними спецслужб, ворог прагне залучити до інформаційної війни низку публічних осіб та телеграм-каналів, які просуватимуть потрібні Кремлю наративи - про нелегитимність української влади, мобілізацію, обміни полоненими тощо. Інформатор вже писав про певні ознаки парламентської чи навіть політичної кризи в Україні, що зокрема можуть бути спровоковані ціми заявами. Зараз мова про тих, хто поширює думки, відповідні кремлівським наративам, у соцмережах та Youtube. 

На нашу думку, майже ніхто з тих, хто створює контент за кремлівськими наративами, не є агентом Кремля. Ба більше, ймовірно більшість лідерів думок та блогерів навіть не підозрюють, що допомагають росії розколювати українське суспільство під час важкої фази війни. У свою чергу Інформатор зібрав декілька прикладів таких постатей, яких держава-агресор може використовувати у власних інтересах.

Ігор Мосійчук: екснардеп у гонитві за хайпом

Уродженець Полтавщини Ігор Мосійчук з 90-х років поєднує журналістську діяльність з політичною. У різні часи він був членом Соціал-націоналістичної партії (у 2004 році перейменували на ВО "Свобода") та "Радикальної партії" Олега Ляшка. Від останньої він навесні 2014 року обирався в Київську міську раду, а восени - до Верховної Ради. Влітку 2014-го року Мосійчук позиціонував себе як речника добровольчого підрозділу "Азов". Тоді бійці відхрестилися від політика і запевнили, що відношення до їхньої діяльності той не має.

Ігор Мосійчук
Ігор Мосійчук

У 2015-му Мосійчука звинуватили в отриманні 450 тис. грн хабаря за створення депутатських запитів та лобіювання видобутку на карʼєрі, однак згодом суди визнали незаконними зняття депутатської недоторканності та арешт народного депутата. У 2016 році генпрокуратура відкликала клопотання про арешт парламентаря.

У жовтні 2017-го біля входу в будівлю телеканалу Еспресо-ТВ спрацював закріплений на припаркованому поряд мотоциклі вибуховий пристрій. Постраждав Ігор Мосійчук, ще двоє осіб загинули. Було відкрито кримінальну справу за статтею про терористичний акт. За даними СБУ, йдеться про спробу замаху на Мосійчука, за якою стоять російські спецслужби.

У липні 2019-го заступився за прихильників вже забороненої "Партії Шарія". Тоді Мосійчук звинуватив російського блогера та юриста Марка Фейгіна у нібито закликах до фізичної розправи над особами, які підтримують Анатолія Шарія і його політичну силу. Також у телеграм-каналі Мосійчука періодично зʼявлялися репости публікацій прокремлівських пабліків, накшталт "Резидента", за якими стоїть військова розвідка рф.

У 2020-му році під час епідемії ковіду Мосійчук запустив фейк про те, що українські лікарні нібито відмовляють у допомозі пацієнтам старшим за 60 років. Він опублікував відповідну записку, яку нібито помітили в одному з медзакладів України. При чому на цій записці не було ані печаток, ані підписів, але це не завадило екснардепу поширити непідтверджену інформацію. Цим скористалась і низка пропагандистських телеграм-каналів та сайтів - вони випустили фейкові новини з заголовками про те, що людей похилого віку нібито "залишили помирати" в такий складний час. Чим керувався Мосійчук, публікуючи це - невідомо.

Фейк ковід

Суперечливу інформацію Мосійчук поширює і під час повномасштабної війни. Наприклад, у січні він розповів у своєму TikTok, що росіяни влучили по військових заводах на території України, та зазначив їхні назви та локацію.

Крім того екснардеп, ймовірно, вирішив заробити "хайп" і на трагедії, яка сталася в Одесі 2-го березня. Зокрема, він звинуватив військових в тому, що вони нібито збили шахед над містом, а не на підльоті. Таким чином він звинуватив захисників у причетності до загибелі 12 осіб, серед яких пʼятеро дітей. Подібний наратив поширює і низка інших українських блогерів - безумовно це меседжі, які грають на руку Кремлю та допомогають йому розхитувати українське суспільство. Наразі цей тікток Мосійчука зібрав вже майже 800 тисяч переглядів.

Крім того соцмережі Мосійчука стали платформою для інших спікерів, тези яких можуть розцінюватись як "розхитування" ситуації в Україні під час війни. Наприклад у розмові з екснардепом інший експарламентар та юрист Валерій Карпунцов заявив, що буцімто після 20 травня, коли за умови відсутності воєнного стану закінчився б перший термін президента Зеленського, його не можна буде вважати легітимним главою держави. 

Дмитро Разумков: засумнівався у легітимності Зеленского

Під сумнів легітимність чинного президента поставив і ексспікер Верховної Ради Дмитро Разумков. До речі тривалий період часу Разумков був соратником президента Зеленського. Та навіть допоміг останньому перемогти на виборах, як головний політтехнолог Зе-команди. 

"Повноваження чинного президента завершуються навесні цього року. Далі чітко прописано в Конституції, що має відбуватися. Є голова Верховної Ради, він виконує функції президента. До того як буде обраний новий президент. Вибори можливі після завершення воєнного стану, після завершення війни. Я розумію, що це не подобається ні Зеленському, ні його офісу", - заявив ексспікер Ради в інтервʼю журналістці Наталії Власовій два тижні тому.

Цю заяву розтиражували російські ЗМІ. Водночас Служба безпеки попереджала, що росіяни намагатимуться використовувати тезу про нібито нелегітимність Зеленського після травня 2024 року для розхитування суспільства та послаблення держави на тлі війни. 

Вважається, що Дмитро Розумков фахово розбирається в тонкощах Конституції та регламенту Верховної Ради. За це його навіть оцінюють, як найкращого спікера за весь термін існування українського парламенту. Проте заява Разумкова виявилася настільки спірною, саме з точки зору Конституції, що Інформатор-Україна попросив політика про коментар із уточненнями. 

"Якщо ми говоримо про Конституцію, то дійсно є неперервність — президент виконує обов'язки, поки наступний президент не пройде процедуру інавгурації і не вступить у свої права.... Якщо ми говоримо про Конституцію, то там чітко прописано, що повноваження ВР продовжуються до кінця війни. А про президента такого немає", - сказав Разумков в коментарі Інформатору.

Також Разумков додав, що, на його думку, крапку тут має поставити Конституційний Суд. Це важливо, аби в суспільстві не було дискусій щодо легітимности повноважень голови держави після 20 травня. Власне дискусії про легітимність Разумков вважає "дуже поганими».

Дмитро Разумков
Дмитро Разумков

Читайте по цій темі:

Пригадаємо, чим відомий Дмитро Разумков. Він з 2006 року працював у сфері політичних консультацій. У 2006-2010 роках був членом Партії регіонів. Вийшов із партії, коли Віктор Янукович переміг на президентських виборах 2010 року. Каже "прийшов туди, бо не сприймав ситуацію в державі у 2004, 2005 та 2006 роках" і йому не подобалась політика тодішнього президента Віктора Ющенка.

У президентській передвиборчій кампанії 2019 року Дмитро Разумков був одним з головних політичних консультантів кандидата в президенти України Володимира Зеленського. 27 травня того ж року очолив партію "Слуга народу", на парламентських виборах був обраний нардепом та головою Ради. 7 жовтня 2021 року парламент відправив його у відставку. Це сталося після того, як Разумков вирішив направити законопроєкт про деолігархізацію на розгляд до Венеційської комісії. Згодом політик намагався зібрати власну опозиційну депутатську групу в парламенті.

В лютому 2021-го не підтримав блокування каналів, які повʼязані зі зрадниками України - Тарасом Козаком та Віктором Медведчуком. Пояснив свою позицію тим, що не побачив "виваженої позиції" та доказів з боку СБУ щодо необхідності заборони проросійських каналів.

Мирослав Олешко: порохобот та псевдорозслідувач

Блогер, якого відносять до "порохоботів", Мирослав Олешко народився в Києві у 1994 році. Він є сином вбитого в Бердянську солдата Нацгвардії та активіста Віталія Олешка. За даними ЗМІ, почав карʼєру блогера у 2013 році, розповідаючи про події Революції Гідності. Активно підтримував Арсена Авакова, коли той обіймав посаду міністра внутрішніх справ. У березні 2018 року виклав у мережі селфі з тодішнім президентом Петром Порошенко після закритої зустрічі глави держави з блогерами. Це знайомство вилилося у послідовну підтримку Порошенка, яку висловлював Олешко у своїх публікаціях.

Порошенко та Олешко
Порошенко та Олешко

 

У квітні 2019 року Олешко очолив акцію протесту біля офісу Володимира Зеленського з вимогою повторної здачі аналізів на вживання наркотиків. Нагадаємо, під час передвиборчої президентської кампанії прихильники Порошенка активно розкручували фейк щодо нібито наркозалежності Зеленського. Блогер не цурався приймати участь і в таких акціях.

Після початку повномасштабного вторгнення росії Олешко здебільшого виступав із критикою влади і займався цькуванням волонтерів. В листопаді Служба безпеки України повідомила про підозру блогеру Мирославу Олешку за двома статтями. Зазначається, що він незаконно виїхав з України під час війни. З-за кордону він почав закликати українських чоловіків ховатися від призову. За даними ЗМІ, за виїзд блогер заплатив близько 15 тисяч доларів.

Зараз Олешко активно критикує владу за заборону на виїзд військовозобовʼязаних чоловіків за межі країни. Він як і Мосійчук вирішив використати трагедію в Одесі на власну користь. Так, блогер стверджує, що якщо б держава дозволила людям виїжджати, вони б не загинули під час влучання шахеда у житловий будинок 2 березня. Ця теза достатньо органічно вписується в наративи Кремля, який вже другий рік поспіль бреше про нібито помилки українського ППО та "вбивства українців власною владою".

Крім цього Олешко безпідставно звинувачує популярних волонтерів, зокрема, Сергія Притулу, Сергія Стерненка та Ігоря Лаченкова, у розкраданні коштів, які українці задонатили на придбання дронів для Сил оборони. Схожі тези поширює й інший скандальний блогер - Анатолій Шарій, якого в Україні підозрюють у держзраді та співпраці з ФСБ рф.

Поширив нещодавно Олешко й фейк про Офіс президента. Використовуючи підробний скріншот нібито з сайту Прозорро блогер стверджував, що ОП закупило вина на день народження президента Володимира Зеленського на 5 млн гривень. Однак даних про відповідний тендер в системі Прозорро немає, також відомо, видалити відповідну інформацію звідти неможливо. Крім цього, на скріншоті не співпадають дати закупки алкоголю та публікації тендеру.

Фейк Олешко

Остап Стахів: від антивакцинатора до борця з ТЦК

Впізнаваність Остап Стахів здобув під час пандемії ковіду. Він отримав звання лідера антивакцинаторів, публічно заперечував існування коронавірусу і поширював теорії змови про начебто шкоду технології 5G для здоровʼя. Крім того активіст переконував, що ООН прагне зменшити населення Землі. В листопаді 2021 року за свою діяльність Стахів отримав підозру від СБУ та потрапив у СІЗО. В січні 2022-го вийшов на свободу.

Цікаво, що у 2020 році СБУ звітувала про затримання низки розпосвюджувачів фейків про ковід в українському сегменті соцмереж. За даними силовиків цією діяльністю порушники займалася за завданням російських спецслужб.

Під час повномасштабної війни звинуватив росію в агрсії. Водночас Стахів, який називає себе правозахисником, сфокусувався на боротьбі з ТЦК. Він разом з послідовниками набрали багатотисячну аудиторію у месенджерах, накшталт Viber та Telegram, де поширює дезінформацію щодо мобілізації.

Остап Стахів
Остап Стахів

У регіональних чатах руху Стахіва "Права людини" також публікують конспірологію про "сіоністів", які нібито хочуть поневолити світ, щоб в ньому панували лише євреї. Також там стверджується, що Нацполіція є "іноземним агентом" а ЗСУ "скуповують людські органи".

У березні 2023-го року Стахів створив "Обʼєднання правозахисників України", куди активно вербує нових членів. За вступний внесок 2500 грн та щомісячний - 100 грн, він обіцяє навчити послідовників "захищати свої права та свободи". Співголова обʼєднання - Олег Герич, який відкрито вважає себе громадянином Української РСР і називає війну "конфліктом приватних військових формувань корпорацій". У Службі безпеки кажуть, що знають про нинішню діяльність Стахіва й відстежують її, пише видання "Бабель".

Крім цього Стахів відомий своєю співпрацею в антивакцинаторській сфері зі вже покійним Кирилом Стремоусовим, держзрадником та колишнім очільником окупаційних органів влади у Херсоні. Вони товаришували до повномасштабної війни, а після її початку львівський активіст дистанціювався від свого поплічника.

Стремоусов та Стахів
Стремоусов та Стахів

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube