За німецьким сценарієм: ексгенсек НАТО закликав прийняти Україну в Альянс вже зараз

Ірина Львова

План часткового членства України, без окупованих територій, не символізуватиме заморожування конфлікту, вважає попередник Столтенберга

Андерс Фог Расмуссен, який був Генеральним секретарем НАТО у 2009-2014 роках, пропонує прийняти Україну до НАТО за німецьким сценарієм. Але так, щоб стаття 5 Вашингтонського договору не поширювалась на окуповані території. На його думку, це дасть Україні найкращі гарантії безпеки на сьогоднішній день і зупинить бажання росіян захоплювати інші українські території. 

Заяву Расмуссена опублікувало видання The Guardian. Попередник Столтенберга вважає, що такий сценарій не означатиме заморожування конфлікту чи наміри поступитися територією. 

"План часткового членства України не символізуватиме заморожування конфлікту. Навпаки, це буде попередженням для росії, що вона не може перешкодити вступу України до Альянсу. Питання членства України в НАТО не можна знову відкладати на наступний рік, це треба зробити зараз", - каже він. 

Расмуссен вважає, що вже сьогодні потрібна нова архітектура європейської безпеки, в якій Україна буде в самому серці НАТО. А виключення з-під дії договору територій, які утримує путін, зменшить загрозу конфлікту між рф і НАТО.

"Поширення статті 5 договору Альянсу про колективну самооборону на всю українську території зобов’яже країни-члени НАТО стати на активний захист країни, що перебуває у війні. Абсолютна надійність гарантій за статтею 5 утримала б росію від посилення нападів на українську територію в межах НАТО і таким чином звільнила б українські сили для відправлення на фронт", - заявив колишній Генсек НАТО. 

Він порівняв таку пропозицію із запровадженням безпольотної зони для росії. Щоб вона не могла б літати над українською територією або посилати ракети в українські міста. Політик згадує досвід Західної Німеччини та каже, що такий прецедент треба повторити. 

"Є три причини, чому Україні слід запропонувати членство. По-перше, Україна в НАТО виступала б як оплот проти все ще агресивної Росії. По-друге, слід усвідомити, що сірі зони – це зони небезпеки, а нейтралітету в старому розумінні більше не існує. По-третє, українська армія зараз є найбільш загартованою в боях армією в Європі і може стати надбанням і прикладом для інших європейських держав. Якщо Україну не прийняти зараз, то путін буде старатися продовжувати війну незкінченно", - підсумував Фог Расмуссен. 

 За Німецьким сценарієм, але є нюанс

В історії існує прецедент, коли Західна Німеччина приєдналася до Альянсу в 1955 році. І стаття 5 поширювалася тільки на її територію, але не на територію Східної Німеччини. Тут все майже так само, але два нюанси. По-перше, Федеративна Республіка Німеччини не перебувала у стані війни. По-друге, Німецька Демократична Республіка юридично вважалась окремою державою зі своїм урядом та устроєм. В Україні все не так: частину окупованих територій рф приєднала до себе, але світ цього не визнає. 

Нагадаємо, раніше відомий американський політик Генрі Кіссінджер висловив думку, що для безпеки Європи краще мати Україну в НАТО. Технічно вступ України до НАТО можливий, попри територіальні проблеми. А блокування вступу України до НАТО є головним стратегічним планом кремля

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 
No ad for you