Який місяць опалювального сезону буде найважчим для України

Читать на русском

Росія хоче вкрасти тепло наших домівок

Читать на русском
Який місяць опалювального сезону буде найважчим для України

Росія хоче вкрасти тепло наших домівок

За даними Міністерства оборони, українським військовим вдалося нейтралізувати 70 % атак безпілотників на об’єкти цивільної інфраструктури 22 жовтня. Попри це, на тлі й так непростої ситуації, взимку удари по об’єктах енергетики загрожують поставити українців у складне становище, адже від стабільного електропостачання залежить робота систем опалення.

Складні часи

На територіях, де не відбуваються бойові дії, цього тижня стартує опалювальний сезон. Як повідомив прем’єр-міністр Шмигаль, накопиченого газу та вугілля має вистачити, аби пройти зиму. Цього року через війну в Україні діє мораторій на підвищення тарифів на комунальні послуги для населення. Але Кабмін закликає економити енергоресурси.

"Уряд не підвищував тарифи на газ і дав можливість закупити його за пільговою ціною. Але це не означає, що за цей газ ніхто не платить. Тому економія й ще раз економія електроенергії, газу, тепла", — сказав Шмигаль.

Традиційно найскладнішим є початок опалювального сезону та період настання морозів. У цей час опалювальне обладнання зустрічається із серйозними навантаженнями: десь не витримують тиску труби, десь течуть крани, виявляються несправності в роботі котлів, які до того не були помітні. Однак цього року на опалювальний сезон серйозно впливатиме війна, зокрема удари ворога по енергетичній інфраструктурі країни, тому цієї зими не можна буде сказати, що найважче в опалювальному сезоні позаду.

Більшість систем централізованого опалення критично залежні від постачання електроенергії. Водяні помпи, вентилятори нагнітання повітря до котлів, різноманітні датчики — усе це абсолютно необхідне для нормальної роботи опалення в наших домівках. Нестабільна робота або тривале припинення електропостачання може загрожувати численними аварійними ситуаціями, аж до вибухів котлів та розтріскання труб на тепломережах.

Якою буде зима для української енергетики

Адріан Прокіп, експерт із питань енергетики Українського інституту майбутнього, вважає, що зима однозначно буде складною. Він наголошує, що війна та терористичні атаки російських окупантів на цивільну інфраструктуру залишається ключовими факторами, які впливають на стабільну роботу енергетичної системи України, а значить, і на систему теплопостачання. Як показують останні події, наша держава вчиться протидіяти загрозами, але ситуація залишається складною.

Ніхто не застрахований від російського терору. На тлі невдач на фронті кремль усе частіше до нього вдається

Ніхто не застрахований від російського терору. На тлі невдач на фронті кремль усе частіше до нього вдається

"Є дуже багато факторів непрогнозованості. І найперший ключовий фактор — це російські атаки й те, наскільки вони будуть вдалими. Ось те, що визначатиме стан енергетичної системи в найближчі місяці", — пояснює експерт.

Якою може бути допомога союзників

Пан Адріан пояснює, що наші міжнародні партнери мають проблеми зі станом справ в енергетиці у власних країнах Це пов’язано з подорожчанням енергоносіїв, зокрема у Європі. Однак вони все ж можуть доволі потужно нам допомагати.

"По-перше, це надання систем протиповітряної оборони, що й робиться, але хотілося б, звісно, ще більше… По-друге, надання обладнання та запчастин, які необхідні для швидкого й ефективного проведення ремонтів елементів інфраструктури, які постраждали (і ще, нажаль, постраждають) унаслідок проведення ударів. По-третє, наші західні союзники, могли б надати гарантії по імпорту електроенергії та енергоресурсів, хоча це досить складно зробити цього року, зважаючи на складний стан справ з енергетикою у Європі загалом", — пояснює Адріан Прокіп.

Він додає, що в наших союзників цілком є можливість постачати необхідне обладнання та запчастини. Частина його цілком взаємозамінна з українським. Можна також використовувати вживане обладнання з країн колишнього «соціалістичного табору». Крім того, можна замовити виготовлення необхідного обладнання, пристосованого під наші умови використання. Тому, підсумовує експерт, навряд чи виникнуть особливі проблеми з пошуком запчастин.

Що робити

Від кожного громадянина залежить, як Україна впорається з цим викликом. Адже кожен може зменшити користування електроприладів до необхідного мінімуму, уникати надмірного використання електроенергії в період найбільшого навантаження на енергомережі. Цим Ви допоможете енергетичній системі зберігати стабільну напругу, забезпечувати критично важливі моменти. Уряд також закликає вчасно сплачувати комунальні платежі.

"Кожна ваша гривня — це вчасний ремонт, додаткове обладнання, можливість постачати світло, воду й тепло в кожну домівку", — наголошував на засіданні Кабміну Денис Шмигаль.

Досвід показує, що без тепла та електрики раптово може залишитися будь-який населений пункт. Тому варто підготувати теплі речі, запастися ковдрами, за можливостями, павербанками, подумати про інші предметами, такі як туристичні газові таганки. Пам’ятаймо, ворог не зможе забрати тепло наших домівок, адже ми йому цього не дозволимо.

Нагадуємо, експерти розповіли чи настане колапс енергосистеми внаслідок ракетних бомбардувань. Керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов заявив, що в росії не вийде залишити Україну без світла.

Ми розповідали, що з’явилася статистика щодо того, чи готові українці припинити супротив і розпочати переговори через масовані обстріли міст.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Богдан Зосимчук

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.