Україна готова до компромісу з Угорщиною стосовно мови освіти, але є червона лінія - Стефанішина

Ганна Копитько

Україна досягне згоди з Угорщиною щодо рівня виконання вимог ЄС щодо захисту прав національних меншин

Україна зможе досягти згоди з Угорщиною щодо рівня виконання вимог ЄС у питанні захисту прав національних меншин. Українська делегація вже передала Угорщині докладну дорожню карту, щодо забезпечення угорськомовних дітей підручниками і плани щодо зміни законодавства. Наразі триває діалог з ЄС про те, як Україна зможе покращити захист представників угорської громади.

За словами віце-прем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанишиної, в Україні орієнтується насамперед на забезпечення прав громадян України угорського походження. У цьому питанні вона не бачить того рівня проблем, як це може здатися за діями та заявами угорського уряду. Про це вона заявила на пресконференції у Києві у четвер, 9 листопада, повідомляє кореспондент "Європейської правди".

"Ми поділяємо питання прав угорської меншини в Україні та вимоги угорського уряду, який це питання порушує. Тому що права угорської меншини в Україні забезпечені", – заявила вона. Також віце-прем'єр відкинула заяви про те, що угорці особливо постраждали через російську агресію. "Угорська меншість набагато менше постраждала, ніж, скажімо, грецька меншість Приазов'я", - сказала вона.

Ольга Стефанишина визнає, що Угорщина зберігає право довільно блокувати процес вступу України до ЄС. Втім, вона не вважає, що угорську проблему треба розглядати як головну в процесі розширення ЄС.

"Я впевнена, що ми зможемо подолати цей виклик. Я впевнена, що ми знайдемо політичне взаєморозуміння", - заявила вона.

Віце-прем'єр розповіла, що зараз триває діалог з ЄС про те, як Україна покращуватиме захист представників угорської громади. Зокрема, у вересні українська делегація передала Угорщині докладну дорожню карту, яка включала як практичні кроки, наприклад щодо забезпечення угорськомовних дітей підручниками, так і плани щодо зміни законодавства. На запитання про те, чи має Україна "червоні лінії" у законодавчих змінах, Стефанишина відповіла: "Ці зміни точно не стосуватимуться знання української мови".

Вступ до ЄС і НАТО: коли Україна зможе вступити в союзи

Угорщина продовжує виступати проти вступу України до Євросоюзу. Це відбувається не тільки через питання нацменшин, але й через занепокоєність, що війна може прийти до блоку. Таку позицію висловив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто. Да даними голови МЗС Угорщини, в країні впевнені, що Україна може стати членом ЄС тільки після настання миру у країни. Причому тривалого.

При цьому, ще 20 червня Ольга Стефанішина заявила, що всі країни Євросоюзу мають повну згоду щодо надання Україні статусу кандидата в Євросоюз. У вересні вона також наголошувала, що Україна зможе долучитися до Північноатлантичного союзу (НАТО) відразу після завершення війни, а готовими вступити до ЄС українці будуть тільки через два роки. Втім, остаточно вступ у ці два союзи залежатиме від перебігу війни.

Не дивлячись на заяви різних держав, керівництво України продовжує готуватись до переговорів щодо вступу до ЄС. Зеленський у середу, 8 листопада, підписав відповідний указ. Тож всі системи запущено.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you