Що відомо про зникнення українців на російсько-естонському кордоні

Читать на русском

Вони намагаються виїхати з росії, однак вимушені чекати у пунктах пропуску на перетин кордону близько 4-5 днів

Читать на русском
Що відомо про зникнення українців на російсько-естонському кордоні

Вони намагаються виїхати з росії, однак вимушені чекати у пунктах пропуску на перетин кордону близько 4-5 днів

В районі пункту перетину російсько-естонського кордону, зі сторони рф зникли кілька сотень українців. Росіяни вивезли їх на вантажівках у невідомому напрямку. Українська сторона зараз з'ясовує всі обставини. 

Про це повідомив уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець. За його словами, він контактує з Міністерством закордонних справ України з приводу викрадення українців. 

"За повідомленнями МВС Естонії, в районі пункту перетину російсько-естонського кордону, зі сторони російської федерації зникли кілька сотень українців, які там перебували в останні дні – їх росіяни вивезли на вантажівках у невідомому напрямку", - наголосив омбудсмен. 

Як проходять перевірки на кордоні 

В прикордонних пунктах українці проходять процедуру "фільтрації". Росіяни можуть читати вміст телефонного листування, передивлятися фото, просити роздягнутися для перевірки на наявність "патріотичних татуювань" та випитувати деталі особистого життя. Іноді такі "перевірки" тривають годинами, а представники ФСБ погрожують ув’язненням і катуванням.

"Здається, після оголошення мобілізації на території російської федерації та проведення фейкових "референдумів" на окупованих територіях, в Кремлі забули про те, що кріпосне право було скасоване ще у 1861 році. Можна силою тимчасово окупувати території, але не можна привласнити життя і свободи людей", - сказав Лубінець. 

Важливо зазначити, що місія ОБСЄ планувала з наступного тижня проводити інтерв'ю з українськими громадянами, яких депортували до росії чи тими, кому довелося використати територію росії для того, щоб перетнути кордон Естонії. Особливу увагу місія планувала приділити людям, які пройшли фільтраційні заходи чи інші типи протиправних дій зі сторони російських військовослужбовців чи представників безпекових органів.

"У переддень повідомлення про зникнення українців, Міністр внутрішніх справ Естонії Лаурі Ляенеметс спільно з послом Великобританії Россом Алленом та першим секретарем посольства України Володимиром Гаврилюком здійснили спільний позачерговий експрес-візит до прикордонного пункту Лугамаа. Ситуація на прикордонному пункті була невтішною. Російські прикордонники не пропускали українських біженців, які ховаються від війни і покидають межі тимчасово окупованих територій єдиним можливим способом – транзитом через російську федерацію. Українці на пунктах пропуску чекають на перетин кордону близько 4-5 днів. На відкритих ділянках, далеко від поселень, у все холоднішу і вологішу погоду, без необхідних теплих речей та їжі. У тому числі пенсіонери, діти, жінки", - пояснив Лубінець.

Російська влада обмежує доступ волонтерам до пунктів пропуску, унеможливлюючи надання допомоги нашим громадянам зі сторони неурядових та міжнародних організацій. Прибуваючи на естонський прикордонний пункт, багато наших громадян потребують першої допомоги та теплої їжі. Більшість українців їдуть далі в іншу європейську країну або повертаються у вільну Україну.

"Ми слідкуємо за розвитком ситуації. Зараз я готую звернення до російського Омбудсмана Тетяни Москалькової, а також повідомляю про інцидент міжнародні організації", - наголосив ЛУбінець. 

Корисні контакти для тих, хто прямує до Естонії: телефон державної довідки 1247 або +372 600 1247, посольство України в Естонії +372 601 5815, українська громада в Естонії +372 5650 2572, екстрена служба 112, гаряча лінія Уповноваженого Верховної ради України з прав людини:  044 299 74 08 або за електронною поштою hotline@ombudsman.gov.ua.

Що цьому передувало

З моменту оголошення "часткової" мобілізації у росії 21 вересня потік українських біженців, які намагаються потрапити до Естонії значно збільшився. Люди їдуть через страх, що закриють кордони та за іншими збігами обставин. Більшість біженців перебувають у країні транзитом. Вони хочуть переїхати до інших країн ЄС чи повернутися назад до України. Таку ж проблему фіксують у Латвії. Відомо, що представники фсб не випускають українців з російськими паспортами. Якщо ви потрапили у складну ситуацію за кордоном чи потребуєте допомоги, телефонуйте. Гаряча лінія для дзвінків з-за кордону та з тимчасово окупованих територій, WhatsApp/Telegram/Viber: 0 96 078 84 33.

Нагадаємо, Польща завершила будівництво стіни на кордоні з Білоруссю. Крім того, Фінляндія закриває кордони для російських туристів.

Також Інформатор писав, куди росіяни тікають від мобілізації та чому путін не закриває кордони росії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.