Основні зміни 2021 року: тарифи, закони, зарплата та пенсії

Читать на русском

Мінімальна пенсія зросла на 165 гривень

Читать на русском
Основні зміни 2021 року: тарифи, закони, зарплата та пенсії

Мінімальна пенсія зросла на 165 гривень

У 2021 році в Європі вибухнула «газова криза», що не могло не вплинути на соціально-економічну ситуацію у низці країн. Україна не стала винятком. І хоч із тарифами на опалення на цей момент, начебто, все зрозуміло, українці не втомлюються готуватися до гіршого.

Як змінювалися тарифи на комунальні послуги, розміри соціальних виплат населенню, а також, які закони набули чинності у 2021 році, згадував Інформатор.

Які закони набули чинності у 2021 році

За даними видання Голос України протягом 2021 року набули чинності або почали діяти зміни до 243 законів. Ці закони стосувалися і синхронізації українського законодавства з європейським, і питань захисту державних кордонів та соціального захисту, та багато іншого.

Очікувано, що деяку критику знову викликав закон «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей». Закон про особливий статус, так його спрощено називають в українському медіапросторі, запровадили ще у 2014 році - з моменту початку бойових дій на Донбасі. З того часу щороку депутати просто продовжують дію цього закону. Але водночас щороку виникають суперечки щодо доречності «особливого статусу Донбасу». Нагадаємо, що в самому документі йдеться лише про особливості місцевого самоврядування, не про особливий статус Донбасу.

Також у 2021 році посилилися штрафи за порушення Правил дорожнього руху. Почав діяти закон, який:

  • посилює покарання за керування в нетверезому стані;
  • скасовує нарахування штрафних балів при притягненні до відповідальності за порушення правил дорожнього руху, які зафіксовані в автоматичному режимі;
  • легалізує використання поліцейськими технічних засобів відеозапису.

Як уже повідомляв Інформатор, з 1 листопада в Україні діють зміни, які Кабмін нещодавно вніс до правил дорожнього руху. Нові пункти правил дорожнього руху стосуються не лише водіїв автомобілів, а й велосипедистів.

Не минулося і без змін Податкового кодексу України. Почав діяти закон, яким встановлюються податкові пільги великих інвесторів. Щоправда, пільги будуть дійсні в обмежений період – до 2035 року.

Також 1 серпня почав діяти дуже важливий, за словами секретаря Ради нацбезпеки (далі – РНБО) Олексія Данілова, закон «Про основи національного опору». Чому важливий, бо далі 15 жовтня на засіданні РНБО вперше затвердили план оборони України, який багато в чому ґрунтується на нормах закону «Про основи національного спротиву».

Основні зміни 2021 року: тарифи, закони, зарплата та пенсії 1

«Це великий документ, над яким працювали майже 2 роки, який чітко дає відповіді на ті виклики, які стоять сьогодні перед нашою державою. Які органи, у якому разі та з ким мають працювати. Яким чином залучаються ті люди, які перебувають у територіальній обороні», - наголосив Олексій Данилов.

На тлі російсько-української війни, яка триває вже майже 8 років, цікавим є закон про зміни в Державному земельному кадастрі відомостей про державний кордон України. Примітно, що зараз основне завдання упорядкувати та оцифрувати всі документи, що стосуються кордонів України, які були затверджені після розпаду Радянського союзу.

Також Україна нехай повільно, але все ж таки продовжує розривати Угоди та конвенції про співпрацю з Російською Федерацією. Наприклад, у червні 2021 року народні депутати проголосували за вихід нашої країни з Угоди про основні напрямки співпраці держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав (СНД) у сфері захисту прав споживачів.

І зовсім наприкінці року (останнього пленарного тижня 2021 року) депутати спростили процедуру набуття громадянства. Зокрема йдеться про те, що іноземним добровольцям ООС буде простіше отримати громадянство України.

«Я не можу сказати, що задоволений тим, як закінчується сесійний рік. Ми – опозиція. Жодного нашого побажання не було враховано, всі наші ініціативи залишили без розгляду. Розумієте, мало зареєструвати законопроєкт, треба на нього ще й голоси зібрати. А у нас ніколи так не вийде, поки є монобільшість», - резюмував депутат від фракції «Батьківщина» Олексій Кучеренко.

Як змінювалися виплати у 2021 році

Традиційні бюджетні зміни – це соціальні виплати для населення.

Мінімальна зарплата змінювалася один раз – зросла на 500 гривень:

  • 1 січня 2021 року – 6 000 гривень на місяць;
  • 1 грудня 2021 року – 6 500 гривень на місяць.

Прожитковий мінімум (для працездатних осіб) змінювався тричі (підвищився на 204 гривні):

  • 1 січня 2021 року – до 2 189 грн;
  • 1 липня 2021 року – до 2 294 грн;
  • 1 грудня 2021 року – до 2 393 грн.

Мінімальні пенсії в Україні прив'язані до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (зросли на 165 гривень).

  • 1 січня 2021 року – 1 769 гривень;
  • 1 липня 2021 року – 1 854 гривні;
  • 1 грудня 2021 року – 1 934 гривні.

Прив'язаний до прожиткового мінімуму та рівень соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям:

  • для працездатних осіб (від 795 гривень із січня до 838 грн з грудня);
  • для людей з інвалідністю та тих, хто втратив працездатність (від 1 769 гривень з 1 січня до 1 934 гривень з 1 грудня);
  • для дітей віком до 6 років (від 2 497 з 1 січня до 2 730 грн з 1 грудня);
  • для дітей віком від 6 до 18 років (від 3 114 грн з 1 січня до 3 403 грн з 1 грудня).

«Усі ці мінімуми є нереальними, це все пережиток. Потрібно починати оперувати іншими категоріями. Усі нині прописані цифри не мають нічого спільного із реальністю. На такі прожиткові мінімуми неможливо вижити», – коментує Інформатору розміри соціальних виплат народний депутат від фракції «Слуга народу» Святослав Юраш.

Нагадаємо, на початку грудня Інформатор проводив опитування серед депутатів, чи знають вони, що таке прожитковий мінімум та споживчий кошик.

Як змінювалися тарифи у 2021 році

Прогнозування тарифів відбувається щороку. Але не завжди прогнозування збігається з реальністю. Наприклад, у жовтні 2020 року Міністерство економіки прогнозувало, що у поточному 2021 році ціни на гарячу воду та опалення зростуть на 33%, а насправді фактичне зростання склало всього 1,5%.

«Оскільки Уряд підписав Меморандум з місцевими органами влади, забезпечив продаж газу для населення від НАК Нафтогаз за ціною в 5 разів нижчою за ринкову (7,4 грн/м3 замість 35 грн/м3)», - пояснює Мінекономіки причини нездійсненності прогнозу.

Приємним подарунком став тариф на електроенергію. З січня по вересень поточного року ціна була фіксованою – на рівні 1,68 грн за кВт. Але вже у жовтні ситуація змінилася і тариф для тих, хто споживає до 250 кВт на місяць, знизився до 1,44 грн. Більше - залишилася незмінною - 1,68 грн за кВт.

Основні зміни 2021 року: тарифи, закони, зарплата та пенсії 2

Основні зміни 2021 року: тарифи, закони, зарплата та пенсії 3

Нагадаємо, що тарифи на опалення, воду та газ (на відміну від тарифів на електроенергію) можуть відрізнятись у кожному регіоні. Наприклад, тарифи на водопостачання та водовідведення коливаються – від 11 гривень за кубометр в окремих районах Луганської області до 66 гривень за кубометр в окремих районах Запорізької області.

Основні зміни 2021 року: тарифи, закони, зарплата та пенсії 4

І нагадаємо, що газопостачальні компанії України опублікували тарифи на січень 2022 року для побутових споживачів.

Інфографіка: Gazpravda
Інфографіка: Gazpravda

До квітня 2022 року ціна на газ для населення не зміниться, але, залежно від постачальника, коливатиметься від 7,799 до 11,99 грн за кубометр.

Раніше Інформатор уже писав, про тарифи, закони, пенсії та мінімалки: все, що зміниться в Україні у 2022 році

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі «Інформатор Live». Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.