Навіщо російські війська щоночі обстрілюють Нікополь

Головна ціль окупантів в Нікопольському районі – це українська протиповітряна оборона

Навіщо російські війська щоночі обстрілюють Нікополь

Головна ціль окупантів в Нікопольському районі – це українська протиповітряна оборона

Нікополь впродовж трьох місяців обстрілюється російськими окупантами зі сторони Енергодара. В місті майже не залишилося цілих будинків, а три чверті населення вимушені були евакуюватися. Інформатор розповідає з якою метою російська армія нищить місто.    

Артилерійська колискова

Нікополь та Нікопольський район знаходить під постійним ворожим обстрілом вже понад три місяці. За інформацією від місцевої влади, зруйновано 356 багатоповерхових будинків і майже 1000 будинків приватного сектору. З 120 тис населення, що мешкало у Нікополі до початку широкомасштабної війни, місто вже залишило близько 80 тис чоловік.

В ніч на 7 жовтня Нікопольщина зазнала мало не найбільшого обстрілу за весь цей час. По місту було випущено більше 40 важких артилерійських снарядів, район – шість разів піддавався ударам реактивних систем залпового вогню(РСЗВ).

Як повідомив на своїй сторінці в Facebook голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентин Резніченко, у місті пошкоджені кілька багатоповерхівок, понад 10 приватних будинків, господарські споруди, підприємство транспортної інфраструктури, газогони та електромережі.

Російська армія обрала свою улюблену тактику прикриття та шантажу. Якщо зазвичай вони користуються «живим щитом» з жінок та дітей, то цього разу вони прикриваються цілою атомною станцією. Обстріли Нікополя з районом відбуваються саме з території окупованого Енергодара, що знаходиться на іншому березі Дніпра.

Відстань між містами менш ніж 10 км, що дозволяє російській окупаційній армії використовувати майже весь артилерійський арсенал – ствольну артилерію, РСЗВ, міномети. На території Запорізької АЕС вони ховають військову техніку після обстрілів. Або навіть залишають без прикриття, розуміючи, що українська армія не завдаватиме вогневого ураження території об’єкта підвищеної радіаційної небезпеки.      

Злочинні мотиви  

Хоча дії російської армії та її командування важко піддаються логіці та розумному поясненню, у випадку з Нікополем мотиви та цілі максимально зрозумілі. В першу чергу це створити емоційно-психологічний тиск, щоб зламати волю до боротьби. Нічні артилерійські обстріли діють не на користь бажанню залишатися в місті чи районі. При тому, що системи та засоби протиповітряної оборони не дієві проти артилерійських розрахунків. Тому залишається тільки ховатися та чекати коли все закінчиться.   

Сюди треба додати фактор непокараності, сили ворога добре розуміють, що близькість АЕС є найкращим засобом захисту. Обстрілювати мирне місто можуть просто заради забави.

Російська військова техніка на ЗАЕС. Кадр з відео The Insider

Російська військова техніка на ЗАЕС. Кадр з відео The Insider

Ще один відомий прийом російської армії – повністю знищити те, що не можна захопити. Так було наприклад в Маріуполі чи Попасній. Нікополь є одним з центрів металургії та  машинобудівної промисловості Дніпропетровської області. Нікопольський завод феросплавів є найбільшим у Європі, а Нікопольська сонячна електростанція – найпотужніша в Україні.   

Але головна ціль окупантів в Нікопольському районі – це українська протиповітряна оборона. Згідно інформації з відкритих джерел, що не є військовою таємницею, на території району розміщується 301 зенітно-ракетний полк Повітряних сил України. До 24 лютого 2022 року в його складі знаходилося три ракетні дивізіони комплексів С-300(модифікації ПС/ПТ).

Для довідки, в один дивізіон входить від двох до чотирьох батарей та пункт управління і радіолокації. Одна батарея складається з трьох ЗРК по 4 пускових установки кожна.

Незадовго до початку повномасштабного вторгнення рф, на основі вхідних даних від розвідок, в тому числі західних, більшість комплексів ППО було передислоковано. Таким чином вдалося вивести їх з-під удару. Техніка та особовий склад кількох дивізіонів були переміщені у добре замасковані підземні укриття. У квітні 2022 року Словаччина передала Україні єдиний дивізіон С-300, що був на озброєнні в силах ППО. 

Запуск С-300
Запуск С-300

Російське командування на словах ще в березні 2022 року «повністю знищило» українську протиповітряну оборону, але з травня пілоти російських бойових літаків почали уникати входити в зону дії вітчизняних С-300.

Відзначимо, що особливості роботи комплексів С-300(ПС/ПТ) дозволяють розміщувати їх навіть між будинками в житловому чи приватному секторі. Після пострілу ракета підкидається строго вертикально, на висоту понад 20 метрів, а вже там запускається стартовий двигун, який задає її курс. Цим можна пояснити щільність ворожого артилерійського вогню по Нікополю та району.

Зараз Нікопольська ППО прикриває контрнаступ в Херсонському напрямку, а в майбутньому і Запорізьку кампанію по деокупації.

24 серпня 2022 року президент Володимир Зеленський відзначив полк почесною відзнакою «За мужність та відвагу».

Нагадаємо, росіяни погрожують підірвати заміновану Запорізьку АЕС. Крім того, в Україні створили штаб для цілодобового моніторингу ситуації навколо Запорізької АЕС. 

Також Інформатор писав, що робити у випадку радіаційної аварії на Запорізькій АЕС.

Максим Федоренко

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.