Людина, від якої залежить доля Туреччини: на чию користь похилить шальку терезів Сінан Оган

Читать на русском

Оган може підтримати на другому турі виборів президента будь-кого з кандидатів

Читать на русском
Сінан Оглу, Реджеп Ердоган та Кемаль Киличдароглу
Доля президентських виборів в Туреччині залежить від аутсайдера президентських перегонів

Оган може підтримати на другому турі виборів президента будь-кого з кандидатів

Після закінчення першого туру виборів, стало зрозуміло, що вирішальним буде другий тур. Кандидат від блоку націоналістів Сінан Оган, який набрав 5% голосів виборців зараз є людиною, яка може схилити свій електорат на підтримку одного з основних кандидатів — Реджепа Ердогана та Кемаля Киличдароглу. Оган близький за поглядами до діючого президента, але вони є давніми супротивниками та розходяться в питаннях міграційної політики. Киличдароглу може бути більш бажаним кандидатом, але важко буде переконати підтримати його ультраправий електорат. Крім того, є небезпідставні підозри вважати, що Оган має давні зв’язки з кремлем.

Ще один кандидат

У тіні запеклої боротьби на виборах в Туреччині двох гігантів — Реджепа Ердогана та Кемаля Киличдароглу — непомітно набрав аж 5% голосів їхній конкурент Сінан Оган. Оскільки вибори, які багато хто називає “доленосними” відбуватимуться у два тури, а розрив між Ердоганом та Киличдароглу складає менш як 5%, саме електорат Огана вирішуватиме, кому віддати посаду президента країни. У зв’язку з цим виникає питання: кого підтримає Оган?

Сінан Оган
Сінан Оган знає, що зараз він вирішує, кому допомогти стати президентом. Фото з Facebook

Після оголошення результатів виборів, турецькі журналісти запитали Огана, якого кандидата він підтримає, адже вибір буде між Ердоганом і Киличдароглу, повідомляє Тrt World. Він відмовився сказати одразу.

"Ми усвідомлювали, що не підемо до другого туру. Але ми поставили турецьких націоналістів у центрі прийняття рішень. Націоналісти будуть визначальними факторами другого туру. У нас є ще 15 днів попереду. Ми зробимо все можливе, щоб був хороший результат для нашої нації. Ми не будемо говорити, кого ми будемо підтримувати”, — заявив Оган і запевнив, що яке б рішення його команда не прийняла, воно буде “на користь народу”.

Цей політик є кандидатом у президенти від блоку ультраправих сил — Альянс АТА (“Альянс предків”). Раніше він був членом партії "Націоналістичний рух", яка часто діяла спільно з діючим президентом Реджепом Ердоганом. Але, як це буває, не все так однозначно.

Хто такий Сінан Оган

Сінану Огану 56 років, він народився в турецькому місті Игдир, що у східній Анатолії, у родині азербайджанців, був наймолодшою ​​дитиною в сім'ї фермера. Одружений, має двоє дітей. Його дружина, Гьокчен Оган, відома своєю діяльністю в соцмережах, де активно підтримує чоловіка. Вона магістр економіки. Темою її дисертації стала «Шанхайська організація співробітництва та ініціативи регіонального співробітництва».

Подружжя Оганів
Сінан Оган та Гьокчен Огані на виборах 14 травня. Фото з відкритих джерел 

Оган здобув економічну освіту в стамбульському університеті Мармара. Закінчив магістратуру в Азербайджані. Пізніше захистив докторську в Московському державному університеті міжнародних відносин, де КГБ традиційно вербує собі агентуру. Звісно, вільно володіє англійською та російською мовами. До війни він був регулярним гостем путінського дискусійного клубу у Валдаї й особисто знайомий з кремлівським вождем.

З 1992 про 2000 роки він працював викладачем і заступником декана Азербайджанського державного економічного університету. Паралельно очолював азербайджанський офіс Турецького агентства співробітництва та координації (TIKA).

Політичні погляди Огана

Оган прийшов до політики в 2011 році після того, як кілька років пробув політичним радником. Його тоді обрали депутатом від ультраправої Партії «Націоналістичний рух». Після цього він одразу став помітною фігурою у своїх колах.

Спочатку у нього були хороші стосунки з керівництвом партії, але після того, як у 2015 році «Націоналістичний рух» прийняв нову партійну стратегію підтримки Ердогана, Оган не сприйняв це і наблизився до інших націоналістичних рухів. Він був рішучим противником зміни парламентської системи Туреччини на президентську модель, яка була прийнята на референдумі 2017 року. Після того, як його “рідна” партія підтримала зміни, він віддалився і діє як незалежний кандидат, хоча стверджує, що й надалі вірний принципам своєї організації.

Оган виступає за “традиційні цінності”, що в мусульманській країні може інколи означати, до прикладу, право чоловіків ізолювати жінок від спілкування з іншими чоловіками. Він також виступає за “захист прав турецької нації”, боротьбу з курдським сепаратизмом, розбудову економіки на основі сфер виробництва та розвиток сільгоспсектору.

Сирійські біженці
Оган вважає Сирійських біженців однією з найбільших проблем Туреччини. Фото: Ekonomistler

Оган відомий своїми ксенофобськими висловлюваннями. На його переконання, Туреччина з її рівнем інфляції не може собі дозволити утримувати таку кількість біженців. Він закликає вислати мігрантів з Сирії на батьківщину, де все ще йде війна. На запитання журналістів, чи не отримає Туреччина за це осуд світової спільноти, Оган відповів запереченням.

"Чому ми повинні так думати, якщо ми робимо це в рамках закону? Американці нас критикуватимуть? Нехай приходять, дамо їм трохи (біженців - ред.). Німці нас критикуватимуть? Ось, давайте трохи їм… Крім того, ми не посилаємо їх до біса. Ми відправляємо їх на батьківщину. Дати нації Батьківщину – почесна праця. Там їхня Батьківщина окупована. Якщо вони не повернуться, там буде створено Пакистан", – сказав він.

Кого він підтримає

Після того, як стало зрозуміло, що саме він може схилити шальку терезів на чиюсь користь, він одразу почав торги. Оган натякає, що може співпрацювати з будь-ким з них.

«Чого я хочу, це ясно, це відхід сирійців. Усі біженці повинні повернутися додому. Я хочу голосуйте за кандидата, який погоджується з цим і втілює цю політику в життя», — заявив політик.

Ердоган вважається більш прихильним до сирійських біженців, ніж Киличдароглу. Зате Ердогана не звинувачують у тому, що його, на відміну від головного опозиційного кандидата,  підтримує Народно-демократична партія, яку пов’язують з курдськими сепаратистами. В Туреччині їх вважають терористами.

«Ми розглянемо їхні національні позиції та компетентність. Розглянемо ситуацію приналежності до тероризму та звернення за підтримкою до терористичних організацій. Будемо вирішувати здоровим глуздом. Здоровий глузд показує нам, що ми не можемо обіцяти рай, але настав час зачинити ворота пекла», – сказав Оган.

Оган і Киличдароглу
Оган каже, що може співпрацювати з  Киличдароглу, якщо впевниться, що його не підтримують терористи. Фото: Haberturk

Здавалося б, Оган поділяє погляди Ердогана і тому мав би його підтримати, але між політиками давня неприязнь. Пан Сінан неодноразово критикував діючого президента за впертість і намагання узурпувати владу. Заяви деяких турецьких міністрів про те, що вибори 2023 року — це спроба перевороту, викликали у нього обурення.

У понеділок він заявив, що на виборах проти нього були провокації. Він повідомив турецьким ЗМІ, що очікував набрати приблизно 11% голосів, але невідомі напередодні голосування почали вивішувати плакати з написом “Сінан Оглан зняв свою кандидатуру”. Не важко передбачити, що підозра падає саме на Ердогана, якому вигідно було переманити правий електорат на свій бік, аби виграти вибори в один тур. Це, однак, не означає, що політики не зможуть домовитися, просто зросте ціна такої підтримки.

Очевидно, Оган має великі політичні амбіції. Швидше за все свій електоральний успіх він конвертує в ключову посаду в уряді одного з двох кандидатів у президенти. І тут йому набагато більше пасує союз з “тихим”, схильним до пошуку компромісу Киличдароглу, аніж з харизматичним та авторитарним Ердоганом, який тільки й чекатиме на момент, аби позбутися Огана.

Водночас Огану доведеться серйозно постаратися, щоб довести своїм консервативним виборцям, що Киличдароглу не є терористом, чи що, коли його обрати президентом, вулицями Анкари не підуть стрункими колонами активісти ЛГБТ-спільноти.

Форум у Валдаї
Сінан Оган на путінському форумі у Валдаї. Скріншот з відео

Ще один важливий чинник — вплив кремля. Більшість експертів переконані, що путін у цій боротьбі підтримує Ердогана. Якщо це так, ймовірно москва спробує повпливати на Огана через свої канали. Цей кандидат не приховує, що вважає росію силою, яка врівноважує США і каже, що “потрібно визнавати силу, яка домінувала там 100 років”. В Туреччині, його не раз назвали "російським агентом", що він заперечує.

Раніше ми розповідали цікаві факти про Кемаля Киличдароглу. А ще про те, як Ердоган відкрито роздавав гроші на виборчій дільниці, не порушуючи при цьому закон.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.