Армії Косово та Сербії приведені у повну бойову готовність: що відомо про конфлікт

Читать на русском

У Косово напали на місію ЄС, конфлікт загострюється

Читать на русском
Армії Косово та Сербії приведені у повну бойову готовність: що відомо про конфлікт
Армії Косово та Сербії приведені у повну бойову готовність

У Косово напали на місію ЄС, конфлікт загострюється

Днями загострився конфлікт між Косово та Сербією. На півночі Косова на тлі ескалації пролунало два вибухи у Звечані, розташованому за кілька кілометрів від міста Косовська-Митровиця, після чого вже в іншому районі - біля перекритого КПП "Ярине" - лунали звуки стрілянини. Пізніше Громадянська місія Євросоюзу EULEX заявила про напад на свою групу в частково невизнаній республіці Косово увечері 10 грудня. Коли патруль перебував у Північній Митровиці, спірній території із Сербією, у його автомобіль кинули світло-шумову гранату.

Як повідомив сербський телеканал В92, ввечері 10 грудня стрілянину було чути біля КПП "Ярине" в районі Зубін Потік, у селі Стуоче - теж на півночі частково визнаної держави - і тривала близько п'ятнадцяти хвилин. Про два вибухи у н.п. Звечан повідомляв кореспондент "Вечерње новости", перебуваючи на місці.

Правоохоронці перекрили дорогу у двох місцях на шляху до адміністративного перехрестя Ярине. Також поліція блокувала в'їзд із Сербії через КПП "Брняк", що знаходяться у північній частині Косова. Правоохоронці стверджують, що такий крок було вжити в рамках заходів безпеки.

У поліції також заявили, що потрапили під обстріл у кількох місцях недалеко від озера на кордоні із Сербією, на дорозі Дзінг у напрямку прикордонного пункту "Брняк". Зазначається, що підрозділи правоохоронців обстріляли "особи певних злочинних угруповань, які перекрили кілька доріг на півночі країни".

"Підрозділи поліції в порядку самооборони були змушені відповісти вогнепальною зброєю злочинцям, які були відкинуті та втекли у невідомому напрямку. Про поранених або травмованих в результаті стрілянини офіційних даних немає", - йдеться у повідомленні правоохоронців.

У Косово напали на місію ЄС

Після інциденту Рада національної безпеки Сербії ухвалила рішення про проведення екстреного засідання. Як повідомило видання Європейська правда, постраждалих внаслідок НП не виявилося, також не було завдано матеріальних збитків.

"Однак подібна атака, як і напади на косовських поліцейських, – неприйнятні", – вказали співробітники місії.

На цьому фоні голова Євросоюзу Жозеп Боррель закликав до стриманості та закликав косовських сербів розібрати барикади на кордоні із Косово. У себе в Twitter дипломат наголосив, що ЄС не зазнаватиме повторної агресії.

"Групи косовських сербів повинні негайно розібрати барикади. Потрібно відновити спокій. Місія EULEX продовжить координувати свої дії з органами влади Косова та міжнародними силами KFOR. Усі учасники ситуації повинні уникати ескалації", – вказано у повідомленні.

Після проведеного засідання Ради нацбезпеки президент Сербії Александар Вучич звинуватив "частину міжнародної спільноти" у бездіяльності – нібито США та Пріштіна не дотримуються жодної досягнутої угоди щодо Косова.

"Сьогодні, ймовірно, буде найважчий вечір у моїй історії", – сказав політик.

Водночас він закликав косовських сербів й албанців до спокою.

"Для нас важливо закликати як албанців, так і сербів зберігати мир, заспокоїти ситуацію. Закликаю сербів на півночі Косова та Метохії не піддаватися на провокації", – сказав Вучич.

Відреагував і глава МЗС головуючої у Раді ЄС Чехії Ян Ліпавський

"Стурбований погіршенням ситуації на півночі Косова і нападом на членів EULEX. Закликаю протестуючих косовських сербів утриматися від насильницьких дій та розібрати барикади. Закликаю владу Косова проявити стриманість", - написав він у своєму Twitter

Косово планує найближчими днями подати заяву на вступ до ЄС

Косово готується офіційно подати заяву на вступ до Європейського союзу. Це може статися найближчими днями. Про це повідомив віцепрем'єр-міністр частково визнаного Косова Берснік Біслімі в інтерв'ю Politico.

Влада Косово пояснює, що таким чином хоче продемонструвати сигнал для європейських столиць про серйозні наміри щодо реформ.

"Ми готові вивести Косово на нову траєкторію", - заявив Біслімі.

Він додав, що ЄС "не буде завершеним проєктом без Західних Балкан". Косово розраховує, що до 2030 року зможе стати членом Євросоюзу. Варто зазначити, що Греція, Кіпр, Румунія, Словаччина та Іспанія як країни-члени ЄС не визнали незалежність Косово. На думку Біслімі, ці держави можуть змінити рішення, адже євроінтеграція - це тривалий процес. Він також сподівається, що за це час вдасться стабілізувати відносини з Сербією.

"Ми сподіваємося дуже скоро розпочати цей важливий та інтенсивний процес проміжної нормалізації. Ми назвемо це основним договором - договором, який може вирішити більшість суперечок між Косово та Сербією, але не обов’язково означатиме повну нормалізацію", - сказав Біслімі.

Що цьому передувало

У суботу, 10 грудня, на півночі Косова розпочалася чергова ескалація за участю сербів. Причиною цього стало затримання екс-співробітника косовської поліції сербського походження Деяна Пантіча.

Пантича було затримано 10 грудня, коли він повертався з Сербії до Косова разом зі своєю дружиною. Співробітники поліції частково визнаної держави відвезли його на поліцейську базу, що знаходиться на півночі Косова. Директор Управління Косово та Метохії Петар Петкович відреагував на його затримання.

"Йдеться про жорстоку помсту і залякування з боку Альбіна Курті (прем'єр Косова - ред.), який вирішив тепер переслідувати сербських поліцейських, яким він без жодних підстав і доказів намагається приписати дії, до яких вони не мають жодного відношення", - заявив він.

Барикади та сирени

Як повідомляє Kosovo Online, після затримання Пантіча серби Косово почали зводити барикади на півночі країни. Вони загородили вантажівками та різними автомобілями дороги. Так серби хочуть не дати вивезти Пантича до столиці частково визнаної держави - Приштини. Також на вулиці північної частини населених пунктів Косово почали виходити серби. У містах Косовсько-Митровиця та Звечани лунають сирени.

У виданні додають, що бійці польського контингенту KFOR (міжнародних сил з підтримки миру в Косово, якими керує НАТО) вже "знаходяться у 150 метрах від місця, де серби звели барикади". Також туди прибули й представники EULEX (спеціальної місії ЄС, до якої, зокрема, входять правоохоронці).

Нагадаємо, Сербія оголосила, що може ввести свої сили безпеки в Косово. Такі заяви стали реакцією на дії Косовської поліції, яка ввела свої посилені підрозділи до Північного Косова в четвер 8 грудня. Напередодні важливих виборів ситуація в регіоні стає ще більш напруженою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.