«Антиахметівський» закон: чому депутати були проти і за що вибачається Гетьманцев

Читать на русском

Чому «антиахметівський» законопроект не може стати законом

Читать на русском
«Антиахметівський» закон: чому депутати були проти і за що вибачається Гетьманцев

Чому «антиахметівський» законопроект не може стати законом

Після обробки 11,5 тисяч правок та розгляду 159 коригувань у парламенті Верховна Рада України таки проголосувала так званий «антиахметівський» Закон. Сама суть законопроекту полягає в тому, що він передбачає внесення великої кількості змін до податкового кодексу країни.

Інформатор розбирався, чому деякі депутатські фракції були проти і за що згодом вибачався нардеп Данило Гетманцев. 

Податковий кодекс «під ялинку»

Голосування за законопроект № 5600 має дуже довгу історію. Документ внесли на розгляд до Ради ще у червні цього року. По суті, якби тоді нардепи законопроект підтримали, більшість аргументів від депутатів, які перебувають за бортом «зеленої» монобільшості, просто виявились би безглуздими. Але, звичайно, історія не терпить умовного способу, тому й розбираємося з тим, що є. Заблокували розгляд законопроекту, внесені народними обранцями рекордні 11 500 поправок. Як сказав голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, обробляючи понад 11 тисяч коригувань, члени комітету вирішили, що без переговорів із фракціями законопроект залишиться заблокованим на невизначений час. 

 

«Антиахметівський» закон: чому депутати були проти і за що вибачається Гетьманцев 1

«Це найскладніший законопроект. Було подано 11 500 правок, більшість з яких не мали жодного смислового навантаження, тому ми на комітеті вирішили прийняти від кожної фракції та групи по 5 правок. Крім того, ми залишили деякі принципові виправлення, які були серед тих 11 500. Загалом порівняльна таблиця до другого читання включає 159 поправок. За результатом ми зробили дуже корисний та збалансований законопроект», – сказав Гетманцев перед голосуванням. 

Законопроект №5600 називали «антиахметівським», бо документ передбачає підвищення податкового навантаження на видобуток руди. Передбачається, що підвищення рентних ставок боляче вдарить по найбагатшому українцеві, власникові найбільших видобувних компаній країни Рінату Ахметову. 

Але в залі від депутатів, звичайно, про податки на видобуток руди не говорили, там звучали аргументи іншого плану. Наприклад, депутат від фракції «Голос» Ярослав Железняк цілком обґрунтовано акцентував увагу на термінах ухвалення законопроекту та його економічній доцільності. 

 

«Антиахметівський» закон: чому депутати були проти і за що вибачається Гетьманцев 2

«У чому проблема 5600. Спочатку його вносили як антиолігархічний законопроект, він мав принести 60-65 млрд. Потім після доопрацювання в уряді сума знизилася до 25 млрд. Як би пізніше ми не побачили ще меншу суму. Але найголовніше, цей законопроект порушує один із базових принципів. Це передбачуваність податкового законодавства. Ми мали багато розбіжностей у цій залі, але чи не єдине, чим могли пишатися депутати цього скликання, – ми завжди дотримувалися принципу передбачуваності. Ми ніколи не вносили зміни під ялинку. Ми робили це за півроку, як того вимагає регламенти та норми», – сказав Желєзняк у коментарі Інформатору

Представники ситуативної опозиції з фракції ОПЗЖ були категоричнішими у своїх висловлюваннях. А у своїх виступах депутати цієї фракції малювали картинку економічного апокаліпсису.  

«Сьогодні в жодному разі не можна ухвалювати цей законопроект. Законопроект, який знищить остаточно економіку України. Весь світ підтримує національних виробників. А що відбувається у нас? Зелена дорога веде Україну в прірву», – резюмувала депутатка від фракції ОПЗЖ Наталія Королевська.

Представник фракції «Батьківщина» Михайло Цимбалюк у коментарі Інформатору зазначив, що не підтримує законопроект, оскільки він обмежує малий та середній бізнес. Про великий бізнес – жодного слова. 

 

«Антиахметівський» закон: чому депутати були проти і за що вибачається Гетьманцев 3

«Влада б'є по найбідніших і збирає податки з тих, кому має допомагати. У Верховній Раді порушується регламент та процедура. Законопроект №5600 передбачає додатковий податок для тих, хто може стати маленькими фермерськими господарствами. Фермерам не під силу ці податки. І вони будуть або у боргах, або будуть змушені продати свою землю. Скорочуються можливості підприємств, ФОПів, займатися цілими напрямами діяльності. Є обіцянка європейської бізнес-асоціації до парламенту. Вони вимагали зняти закон із розгляду», – каже Цимбалюк. 

У підсумку після більш ніж двогодинного обговорення та голосування за кожну зі 159 правок окремо законопроект був прийнятий. 

 

Гетманцев «за» — Гетманцев «проти»

Під час бурхливого обговорення спірного законопроекту у Раді від усіх нападок відбивався голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політик Данило Гетманцев. Слуга народу намагався знайти аргументи для уіх критичних зауважень, які долітали до трибуни у парламенті. 

«Ви все правильно говорите, але насправді все зовсім не так щодо цього законопроекту. Саме цим законопроектом ми створюємо рівні умови господарювання та оподаткування для бізнесу: різного бізнесу. Великий бізнес, який мав корупційні пільги, а також для середнього та малого бізнесу. Це робиться, щоб усі знали рівні та прозорі правила здійснення своєї діяльності. Без популізму! Давайте подивимося на цифри! До чого ми довели країну вбивством бізнесу, коли цього року перевищили ВВП у доларі вперше з 2013 року. Коли кількість ФОП у нас зростає», – заступався Гетманцев за законопроект №5600. 

Проте на третій день прийняття законопроекту, із введенням у дію якого ще можуть бути питання, Гетманцев у своєму телеграм-каналі вирішив вибачитись за прийняття податкового законопроекту в такі стислі терміни і, чого вже гріха таїти, за порушення регламенту. 

 

«Антиахметівський» закон: чому депутати були проти і за що вибачається Гетьманцев 4

«Хочу перепросити платників податків у зв'язку з порушенням принципу стабільності податкового законодавства при прийнятті № 5600. Вперше за 3 роки ми були змушені прийняти великий податковий законопроект під ялинку. Так, ми зіткнулися з небувалим раніше опором опозиції, зловживанням регламентом і навіть зрадою колег. Була і відмова скорочувати терміни, і 11,5 тис. поправок, і 25 блокуючих постанов. Але, так, звичайно, ніякі істерики, що переходять у конвульсії тіньовиків та олігархів, не є підставою не виконувати дані обіцянки», – вибачився Гетманцев. 

Проте питання не лише у даній виборцям обіцянці. Звісно, ​​в середині каденції депутати все частіше почали звертатися до свого електорату, але, по суті, прийняття даного законопроекту говорить і про проблеми у стратегічному плануванні розвитку економіки. 

Депутат від фракції «Європейська солідарність» Ніна Южаніна зазначила, що через турбулентність податкового законодавства вітчизняні підприємства можуть ще інтенсивніше відмовлятися від ведення бізнесу в Україні та перереєструватися в інших країнах.

«Таке враження, що наша країна абсолютно не оцінює ситуацію навколо глобальної економіки, як поводяться сусіди. Велика кількість наших суб'єктів перереєструються та переходять до інших держав. У Польщі деякі наші великі супермаркети вже перереєструвалися як платники податків», – наголосила народна депутатка. 

Проте на цьому етапі історія з ухваленням законопроекту №5600 ще не закінчилася. Для того, щоб документ перетворився на закон, необхідний підпис спікера Верховної Ради, а потім вже підпис президента. Проте Руслан Стефанчук наразі не може підписати ухвалений законопроект, оскільки в раді ще не проголосовано всі 25 блокуючих постанов, які просять скасувати ухвалення № 5600. Продовження історії стартує з новим пленарним тижнем – 14 грудня.  

Раніше Інформатор писав, чому Зеленського не влаштує "нічия" у протистоянні з Ахметовим 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Слідкуйте за новинами онлайн прямо в месенджері на нашому Telegram-каналі  Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут .

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.